امضای تفاهمنامه همکاری دارویی میان ایران و تاجیکستان

تفاهمنامه همکاری دارویی بین ایران و جمهوری تاجیکستان با حضور محمد حسین نیکنام مدیرکل امور بین‌الملل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، مشاور وزیر بهداشت و سفیر جمهوری تاجیکستان در ایران و هیات دارویی این کشور منعقد شد.

 امضای تفاهمنامه همکاری دارویی میان ایران و تاجیکستان
کد خبر: 592681
|
۱۴۰۱/۱۱/۰۱ ۲۱:۱۸:۱۶

محمدحسین نیکنام دستیار ویژه وزیر و مدیرکل امور بین‌الملل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره این تفاهمنامه اظهار داشت: هیات تاجیکستانی از حوزه دارو در ایران حضور داشتند و بازدیدها و مذاکرات متعددی با مسئولان ما در سازمان غذا و دارو صورت دادند و مجموعه این بحث‌ها به امضای این تفاهمنامه بین مدیرکل امور دارو از جانب ایران و مدیرکل دارو تاجیکستان به امضا رسید.

به گزارش ایرنا، به نقل از وزارت بهداشت، وی افزود: تاجیکستان جزو کشورهایی است که همواره برای جمهوری اسلامی ایران در اولویت بوده زیرا هر دو کشور از نظر فرهنگی و تاریخی و اجتماعی اشتراکات زیادی دارند، بالاخص زبان مشترک همواره ایجاب کرده که جمهوری اسلامی با جمهوری تاجیکستان همکاری و ارتباطات گسترده‌ای داشته باشد.

نیکنام با بیان اینکه همکاری‌های پزشکی بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری تاجیکستان از گذشته تاکنون وجود داشته، گفت: یک مرکز درمانی ایرانی در تاجیکستان فعال است و امیدواریم بتوانیم این همکاری‌ها را در عرصه‌های دیگر به ویژه در عرصه دارو و تجهیزات پزشکی ادامه دهیم.

دستیار ویژه وزیر و مدیرکل امور بین‌الملل وزارت بهداشت ادامه داد: نظام سلامت ایران دارای مزیت‌های بسیار زیادی بوده و می‌تواند منشا خدمات زیادی در عرصه آموزش، درمان، دارو، تحقیقات و تبادل استاد و دانشجو برای جمهوری تاجیکستان باشد.

وی افزود: خوشبختانه روابط سیاسی بسیار خوبی بین تاجیکستان و جمهوری اسلامی ایران وجود دارد و زمینه برای گسترش همکاری‌ ها فراهم است و امروز نیز در عرصه دارو تفاهم بسیار خوبی صورت گرفت.

نیکنام به اذعان هیات تاجیکستانی از پیشرفت ایران در عرصه دارو و تجهیزات پزشکی اشاره کرد و گفت: هیات تاجیکستانی در بازدید هایی که از مراکز دارویی و بهداشتی ما صورت دادند از پیشرفت‌های صورت گرفته استقبال کرد و درخواست داشت تا جمهوری اسلامی بتواند در این عرصه منشا کمک به آنان باشد.

مدیرکل امور بین‌الملل وزارت بهداشت افزود: در حالی این همکاری‌ها انجام می‌شود که ۹۷ درصد نیازهای دارویی را خود تامین می‌کنیم، در حالیکه ۹۰ درصد داروهای مورد نیاز تاجیکستان وارداتی است.

وی ادامه داد: هیات تاجیکستانی اذعان داشتند که مردم تاجیکستان نسبت به استفاده از داروها و تجهیزات پزشکی ایرانی استقبال چشمگیری دارند بنابراین زمینه برای همکاری های فی ما بین دو کشور در این عرصه فراهم است.

دیدگاه تان را بنویسید

نیازمندی ها

خواندنی ها