کد خبر: 547926

«اعتمادآنلاین» گزارش می‌دهد:

سوء‌استفاده از دختران دم‌بخت با وعده ازدواج

خواستگاران قلابی بعد از اغفال اینترنتی دختران جوان با استفاده از عکس‌های خصوصی آنها دست به تهدید و اخاذی می‌زنند.

یکی از جرایم اینترنتی رایج سوء‌استفاده از عکس‌های خصوصی و شخصی دختران جوان است؛ دخترانی که بعد از آشنایی اینترنتی با افراد ناشناس فریب وعده‌های ازدواج را می‌خورند و خیلی زود در دام تبهکاران اسیر می‌شوند.

دردسرهای قطع رابطه

دختری جوان که قربانی مجرم اینترنتی شده است، چندی قبل به پلیس فتای کرمان مراجعه و شکایتی را مبنی بر تهدید و اخاذی از طریق انتشار تصاویر خصوصی در فضای مجازی مطرح کرد.

این دختر گفت: مدتی قبل با فردی آشنا شدم که با سوءاستفاده از اعتمادم و به بهانه‌های مختلف مثل ازدواج تعدادی از تصاویر خصوصی‌ام را درخواست کرد و من نیز به دلیل وابستگی شدید اقدام به ارسال کردم. پس از مدتی به دلایلی معلوم تصمیم به قطع رابطه گرفتم اما آن پسر با ارسال پیام‌های تهدیدآمیز باعث ایجاد مزاحمت و اخاذی از من شد.

با توجه به اظهارات شاکی و دستور مقام قضایی، کارشناسان پلیس فتا پس از بررسی‌های لازم متهم را شناسایی، دستگیر و برای انجام مراحل قانونی تحویل مقامات قضایی دادند.

هتک حیثیت به بهانه ازدواج

دختری دیگر نیز مدتی قبل به پلیس فتای استان خراسان جنوبی مراجعه کرد و مدعی شد فردی ناشناس در فضای مجازی اقدام به انتشار تصاویر خصوصی وی کرده و با ارسال پیام‌های تهدیدآمیز و الفاظ رکیک باعث آزار روحی او و خانواده‌اش شده است.

این دختر گفت: در فضای مجازی با شخصی آشنا شدم و قصد ازدواج داشتیم. من مدتی با وی در ارتباط بودم اما هر چه جلوتر رفتیم، دیدم او اخلاق‌های تند و زننده دارد. به همین دلیل خواستم رابطه را تمام کنم، اما او مرا تهدید کرد که آبرویت را می‌برم و عکس‌هایت را پخش می‌کنم.

با اقدامات فنی پلیس، متهم مورد شناسایی قرار گرفت و با اخذ دستور قضایی، به پلیس فتا احضار شد.

متهم پس از مواجهه با مدارک و مستندات محکم و غیرقابل انکار پلیس به جرم خود اعتراف کرد و گفت: مدتی که من و آن دختر در رابطه بودیم به او دل خوش کرده بودم و وقتی او تصمیم گرفت به این رابطه پایان بدهد خواستم با تهدید او را نگه دارم.

دروغ‌های خواستگار

دختری دیگر که شکایتش را در پلیس فتای استان کهگیلویه‌ و بویراحمد مطرح کرد نیز توضیح داد: بعد از آشنایی من با پسری ناشناس در فضای مجازی با او که می‌گفت قصد ازدواج دارد وارد رابطه شدم، اما بالاخره فهمیدم تمام حرف‌هایش دروغ است. او تهدیدم می‌کرد که باید به این رابطه ادامه دهم و اگر این کار را نکنم تصاویر خصوصی‌ام را منتشر می‌کند. من به این تهدیدها اهمیتی ندادم تا اینکه متوجه شدم اقدام به انتشار تصاویر خصوصی‌ام در شبکه‌های اجتماعی می‌کند و موجب بر هم زدن آرامش و آبروی خانوادگی من شده است.

متهم پس از حضور در پلیس فتا از موضوع اظهار بی‌اطلاعی می‌کرد، اما پس از روبه‌رویی با دختر جوان لب به اعتراف گشود و اظهار داشت قصد ازدواج با این دختر را داشتم اما او دیگر به ارتباط با من ادامه نداد و من هم برای تلافی و انتقام از وی دست به این اقدام زدم.

مجازات قانونی

مطابق ماده ۱۷ قانون جرایم رایانه‌ای هر کس به وسیله سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی صوت یا تصویر یا فیلم خصوصی یا خانوادگی یا اسرار دیگری را بدون رضایت او جز در موارد قانونی منتشر کند یا دسترس دیگران قرار دهد، به نحوی که منجر به ضرر یا عرفاً موجب هتک حیثیت او شود، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون ریال تا چهل میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

پلیس نیز در این رابطه هشدار می‌دهد در فضای مجازی تحت هیچ عنوان به افرادی که با وعده‌های دروغین مثل ازدواج قصد نزدیک شدن به شما را دارند اعتماد نکرده و اطلاعات شخصی خود را برای آنها ارسال نکنید و نهایت دقت را در حفظ و نگهداری از اطلاعات شخصی و خانوادگی خود به عمل آورید.

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی