کد خبر: 525668

آمریکا المپیک زمستانی پکن را بایکوت دیپلماتیک کرد

سخنگوی کاخ سفید بایکوت دیپلماتیک بازی‌های 2022 پکن را اعلام کرد و گفت، آمریکا هیچ مقام دولتی را برای این بازی‌ها به پایتخت چین اعزام نمی‌کند.

اعتمادآنلاین| جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید به خبرنگاران گفت: دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا هیچ نماینده رسمی یا دیپلماتی را برای حضور در بازی‌های المپیک و پارالمپیک زمستانی 2022 پکن اعزام نمی‌کند و علتش هم ارتکاب نسل کشی و جرایم علیه بشریت در سین‌کیانگ و سایر نقض‌های حقوق بشری است.

به گزارش ایسنا، به نقل از پایگاه خبری هیل، وی ادامه داد: وزرشکاران تیم آمریکا حمایت کامل ما را دارند و ما 100 در صد از خانه از آنها حمایت می‌کنیم. همانطور که بایدن به شی جینپینگ، رئیس جمهوری چین گفته، دفاع از حقوق بشر در ژنتیک (دی ان ای) آمریکایی‌ها است. ما تعهدی اساسی به ترویج حقوق بشر داریم، به شدت از این موقعیت خود دفاع می‌کنیم و به اقداماتی برای پیشبرد حقوق بشر در چین و فراتر از آن ادامه خواهیم داد.

سخنگوی کاخ سفید همچنین در پاسخ به سوالی درباره اینکه چرا آمریکا وزرشکارانش را از بازی‌ها خارج نمی‌کند، گفت: فکر نمی‌کنم که این اقدام درستی برای جریمه کردن ورزشکارانی باشد که تمرین کرده‌اند و برای این لحظه آماده شده‌اند. ما با اعزام نکردن یک هیات رسمی از ایالات متحده پیام روشنی برای دولت چین ارسال می‌کنیم. کاخ سفید متحدانش را از این تصمیم آگاه کرده اما تصمیم را بر عهده آنها گذاشته که می‌خواهند این بازی‌ها را بایکوت کنند یا خیر.

وی در پاسخ به سوالی درباره اقدامات احتمالی از سوی وزارت خارجه چین نیز گفت: در این باره اطلاعی ندارم. نظر ما این است که این روش درستی برای مشاهده یا چارچوب بندی رابطه بین ما و چین نیست. دیدگاه ما این است که همکاری در موضوعات فراملی به نفع ما نیست، این یک معامله نیست و چین باید در مورد مسائل جامعه جهانی اقدام کند.

جن ساکی درباره اینکه آیا یک بایکوت دیپلماتیک برای این مساله کافی است نیز گفت:‌ این پایان نگرانی‌هایی نیست که واشنگتن در مورد نقض حقوق بشر در چین مطرح خواهد کرد. این تنها پیامی است برای دولت پکن که با توجه به این نقض‌های حقوق بشری ما نمی‌توانیم به صورت معمول با چین ارتباط داشته باشیم.

ماه گذشته میلادی، بایدن گفته بود که بایکوت بازی‌های المپیک پکن مساله‌ای است که مدنظر دارد. در آن زمان، کاخ سفید گفته بود که درباره یکسری مسائل در چین از جمله نقض‌های حقوق بشری نگران است.

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی