آخرین فرصت خرید نهال گردو پیوندی اصلاح شده

نهال های گردو دارای ارقام مختلفی هستند، گردو پیوندی اصلاح شده از ارقام مرغوب پیوند زده است که نسبت به دیگر انواع گردو، از مزایای بهتری برخوردار است.

آخرین فرصت خرید نهال گردو پیوندی اصلاح شده
کد خبر: 600163
|
۱۴۰۱/۱۲/۱۱ ۱۰:۲۷:۴۶

درختان گردو به دلیل ویژگی‌های فوق‌العاده و ارزش غذایی بالای میوه‌ها و همچنین مزایای اقتصادی خوب شان همواره مورد توجه باغداران بوده‌اند.

سازگاری نهال گردو پیوندی اصلاح شده با آب و هوا و شرایط اقلیمی کشور، سبب شده تا این نهال طرفداران زیادی در بین باغداران داشته باشد و بسیاری را به فکر خرید نهال گردو پیوندی و پرورش آن بیاندازد. به همین دلیل قصد داریم تا در این مقاله به معرفی انواع گردوی پیوندی اصلاح شده بپردازیم.

چرا نهال گردو اصلاح شده توصیه می شود؟

آیا هر نوع درخت گردویی، گردوی مناسبی دارد؟ امروزه با پیشرفت تکنولوژی و دانش در زمینه های مختلف از جمله بخش کشاورزی، اصلاح نژاد یکی از رایج ترین زمینه های تحقیقاتی در کشاورزی محسوب می شود. در نتیجه می توان با پیوند گونه‌ها و ارقام مقاوم‌تر و پرمحصول‌تر، نهالی مقاوم به بیماری داشت که میوه بهتری تولید می‌کند و از نظر اقتصادی سود بیشتری دارد.

تولید نهال گردو اصلاح شده و پیوندی سبب می شود تا نهال گردویی داشته باشیم مقاوم در برابر بیماری ها و آفات. همچنین محصول ما، میوه های باکیفیت بیشتری داشته باشد و تولید و در نهایت باردهی آن بیشتر باشد. تمام این موارد باعث می شود سود و صرفه اقتصادی بیشتری به باغدار رسد.

چگونه اصلاح نهال انجام می شود؟

برای اصلاح درخت گردو و تولید نهال‌های مقاوم‌تر و عملکرد بهتر، با استفاده از دانش ژنتیک و در آزمایشگاه مربوط به این شاخه از علم ژنتیک، بذرهایی تولید می‌شود که دارای ویژگی‌های برتر است.

سپس بذرهای اصلاح شده در شرایط مناسب و تحت نظارت دقیق در گلخانه ها یا مزارع خصوصی کشت می شوند و نهال های اصلاح شده برای توزیع و فروش آماده می شوند.

به این ترتیب برای خرید و کاشت نهال گردو اصلاح شده با ویژگی های رشد و تولید خوب آماده می شوند و کشاورزان و پرورش دهندگان می توانند با سهولت و اطمینان بیشتری نسبت به کاشت نهال گردو پیوندی اصلاح شده اقدام کنند.

خصوصیات نهال گردو پیوندی اصلاح شده

 • مقاومت در برابر سرما
 • دیرگل بودن
 • مقاومت در برابر آفات
 • باردهی بسیار بیشتر
 • میوه ‌هایی با شکل گرد و درشت‌ تر
 • میوه‌ های مرغوب ‌تر با پوست نازک‌تر
 • مغز چرب‌تر با رنگ روشن‌تر
 • مغز سنگین‌تر و درشت‌تر
 • عملکرد بهتر و شروع باردهی در سال اول
 • تحمل خشکی مناسب
 • افزایش حداکثر عملکرد در هکتار

انواع گردو پیوندی اصلاح شده در کشور

همان طور که گفتیم نهال‌ گردو اصلاح شده یا پیوندی، از تلفیق یا ترکیب دو یا چند گونه نهال با ویژگی‌های برتر و قوی‌تر و پربارتر به وجود می‌آیند. این نهال ‌ها باردهی و سود دهی زیادتری نسبت به گونه ‌های دیگر دارند و به همین دلیل نیز خریداران بیشتری دارند.

۱۱

انواع نهال گردوی اصلاح شده پر فروش عبارتند از:

 1. نهال گردو چندلر پیوندی
 2. نهال گردو فرنور پیوندی
 3. نهال گردو ژنوتیپ پیوندی

نهال گردو چندلر پیوندی

نهال گردو چندلر یکی از بهترین انواع نهال گردو پیوندی موجود در بازار است. به دلیل اصلاح ژنتیکی انجام شده بر روی این نهال، به یکی از بهترین انواع نهال پیوندی تبدیل شده است. این نهال گردو، دیرگل و با باروری خوب بوده و میوه ای بزرگ با مغز درشت و پوست نازک دارد.

میوه درخت گردو چندلر کیفیت خوب و رنگ روشنی دارد. این گیاه برای کشت در ارتفاعات ۷۰۰ تا ۱۵۰۰ متری مناسب است و در مناطق گرم و سرد رشد خوبی دارد.

این نهال گردو اصلاح شده زودبازده است و از سال اول کاشت، میوه می دهد. حداکثر عملکرد درختان گردو چندلر ۷ تن در هکتار است و هر درخت بالغ تا ۷۰ کیلوگرم میوه خشک در سال تولید می کند.

باغداران محترم باید توجه داشته باشند که از نهال‌های درخت گردو، به خوبی مراقبت کنند و مواردی چون؛ هرس، کوددهی، آبیاری و خاک مناسب را برای این گیاهان در نظر بگیرند.

گردو چندلر به دلیل گزرومورفی پایین، نسبت به کم آبی حساس است و برای کشت در مناطق کم ارتفاع مناسب نیست. در نتیجه برای کشاورزی دیم گزینه مناسبی محسوب نمی شود. مقاومت این گونه در برابر بیماری ها و آفات بالا بوده و از سرعت رشد متوسطی برخوردار است. برای گرده افشانی می توانید از انواع فرانکت برای گردو چندلر استفاده کنید.

نهال گردو فرنور پیوندی

نهال گردو فرنور منشا فرانسوی دارد و ویژگی اصلی آن مقاوم بودن به سرما است. به همین دلیل برای کاشت در مناطق سردسیر و مکان های مرتفع مناسب است.

باردهی این گردو از سال اول پس از کاشت شروع می شود. این گردو مغز رنگ روشن، درشت و خوش طعم دارد. پوست نازک و کاغذی گردوی فرنور پیوندی یکی از امتیازات این گردو به حساب می‌آید که خارج شدن میوه را از پوسته چوبی، آسان می‌سازد.

این رقم به عنوان یکی از گونه های اصلاح شده شناخته می شود. به دلیل دیر گل بودن، گردوی فرنور، در انتهای فروردین پس از گذشتن سرمای بهار گل می‌دهد و از سرمازدگی محفوظ می ‌ماند و با رعایت تمامی شرایط مناسب جهت افزایش رشد و باردهی، این گونه به راحتی تا ۷۰ سالگی، عملکرد بالای خود را ادامه خواهد داد.

گردو فرنور پیوندی در برابر آفات نیز مقاوم است، بنابراین در برابر بیماری بلایت که یکی از بیماری های اصلی درختان گردو است، مقاومت بالایی دارد. ارتفاع این گونه به هشت متر می رسد. البته باید به آبیاری، هرس، کوددهی، خاک و فاصله کاشت دقت کرد.

نهال گردو ژنوتیپ برتر غرب نهال

نوع اصلاح شده دیگری از نهال گردو، نهال گردو ژنوتیپ است. این نوع نهال، اصلاح نژاد شده است. این نژاد بومی ایران است و در کشور پرورش داده می شود. لازم است بدانید که این گردوی ایرانی از نظر کیفیت در رتبه اول دنیا قرار دارد. این نوع گردو برای کشت در ارتفاع ۸۰۰ تا ۲۵۰۰ متری از سطح دریا مناسب است و در مناطق سردسیر با سرمای شدید تحمل بسیار زیادی دارد.

این رقم به دلیل کیفیت بالای محصولات از جایگاه مناسبی از نظر سود و صرفه اقتصادی برخوردار است. این رقم از ارقام پربار و پرفروش به حساب می آید و یکی از ویژگی های مهم آن، تحمل سرما و گرما است.

۳

خرید نهال از نهالستان غرب نهال

نهالستان غرب نهال با داشتن متخصصین در زمینه های مختلف تولید و کشت نهال گردو می تواند راهنمایی های لازم را برای دستیابی به نتایج مطلوب به کشاورزان ارائه دهد. شما میتوانید برای خرید نهال گردو با شماره ۰۹۰۲۶۵۱۳۲۰۹ تماس حاصل کنید یا از طریق واتساپ با ما در ارتباط باشید. همچنین برای مشاهده تمامی ارقام به سایت gharbnahal.ir مراجعه کنید.

دیدگاه تان را بنویسید

نیازمندی ها

خواندنی ها