کد خبر: 592316
|
۱۴۰۱/۱۰/۲۹ ۱۶:۳۹:۵۴
| |

گزارش «اعتمادآنلاین» از جزئیات مصوبه امروز پارلمان اروپا به زبان ساده:

همه چیز درباره‌ مصوبه‌ اروپا علیه سپاه و جمهوری اسلامی

پارلمان اروپا خواستار حمایت بیشتر از معترضان ایران و تروریستی خواندن سپاه پاسداران شد.

همه چیز درباره‌ مصوبه‌ اروپا علیه سپاه و جمهوری اسلامی
کد خبر: 592316
|
۱۴۰۱/۱۰/۲۹ ۱۶:۳۹:۵۴

امروز پارلمان اروپا تصمیم گرفت که از اتحادیه اروپا بخواهد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست تروریستی این اتحادیه بگنجاند.

به گزارش اعتمادآنلاین، در چند نکته مختصر و مفید برای شما توضیح می‌دهیم که ماجرای امروز از چه قرار بود:

۱.پارلمان اروپا امروز پنج‌شنبه، ۲۹دی، در قطع‌نامه‌ای از اعضای اتحادیه اروپا خواست با افزایش حمایت از معترضان در ایران، سپاه پاسداران و تمامی نیروهای وابسته‌اش - شامل بسیج و سپاه قدس- را در فهرست سازمان‌های تروریستی این اتحادیه بگنجاند. آن‌ها همچنین در این سند خواسته‌اند که هرگونه رابطه مالی و اقتصادی با شرکت‌های سپاه یا افراد وابسته به این نهاد قطع شود.

۲. در این قطع‌نامه از اتحادیه اروپا خواسته شده  برخی مقامات را «از جمله ابراهیم رئیسی، دادستان کل کشور، و ۲۲۷ نماینده مجلسی که اعدام‌ها را تشویق کرده بودند» تحریم کند. بنیاد مستضعفان و بنیاد شهید و امور جانبازان دو نهادی هستند که در قطعنامه پارلمان اروپا نام‌شان به عنوان نمونه‌هایی از نهادهایی که باید تحریم شوند، درج شده است.

۳. مقام‌های اروپایی همچنین از مقام‌های ایرانی خواسته‌اند  به نقض‌ حقوق بشر، اعدام معترضان و سرکوب مخالفان پایان دهد.

۴. نمایندگان پارلمان اروپا همچنین از اقدام شورای حقوق بشر سازمان ملل برای تشکیل یک گروه ویژه حقیقت‌یابی در ارتباط با سطح سرکوب معترضان در ایران، استقبال کرده‌اند و از جمهوری اسلامی ایران خواسته‌اند که با این شورا همکاری کند.

۵. به‌زبان ساده؛ اتحادیه اروپا امروز در گزارش سالانه سیاست‌خارجی‌اش بندی را گنجاند که در آن از اتحادیه اروپا می‌خواهد سپاه را در فهرست تروریستی اتحادیه جا دهد. کل این گزارش امروز به تصویب پارلمان رسید و دوشنبه هفته آینده، شورای اروپا تصمیم می‌گیرد که آیا به توصیه‌های پارلمان اروپا در این گزارش گوش فرا دهد یا نه- که البته بسیار سخت است که این شورا از توصیه‌های پارلمان اروپا بی‌اعتنا بگذرد.

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان

    خواندنی ها