کد خبر: 665240
|
۱۴۰۳/۰۴/۰۹ ۲۰:۰۴:۳۳
| |

ترامپ به‌دنبال تقویت روابط با ژاپن و کره‌جنوبی

دوستان دونالد ترامپ در حال اطمینان بخشیدن به مقامات ژاپن و کره‌جنوبی نسبت به حمایت وی از تلاش‌های صورت‌گرفته در دوران بایدن، برای تعمیق روابط سه‌جانبه هستند.

ترامپ به‌دنبال تقویت روابط با ژاپن و کره‌جنوبی
کد خبر: 665240
|
۱۴۰۳/۰۴/۰۹ ۲۰:۰۴:۳۳

دوستان دونالد ترامپ در حال اطمینان بخشیدن به مقامات ژاپن و کره‌جنوبی نسبت به حمایت وی از تلاش‌های صورت‌گرفته در دوران بایدن، برای تعمیق روابط سه‌جانبه هستند.

به گزارش تسنیم، پنج منبع آگاه خبر دادند دوستان دونالد ترامپ در حال اطمینان بخشیدن به مقامات ژاپن و کره جنوبی نسبت به حمایت ترامپ از تلاش‌های صورت‌گرفته در دوران بایدن، برای تعمیق روابط سه‌جانبه، با هدف مقابله با چین و کره شمالی هستند.

این منابع افزودند: در جریان مذاکرات هفته‌های گذشته، مشاوران سیاسی ترامپ این پیام را به مقامات در سئول و توکیو ارسال کرده‌اند که اگر ترامپ بار دیگر به‌عنوان رئیس جمهور آمریکا انتخاب شود، از تلاش‌های صورت‌گرفته در دوران بایدن برای تعمیق روابط سه‌جانبه با واشنگتن و پیشرفت‌های نظامی، اقتصادی و همکاری‌های دیپلماتیک با هدف کاهش تنش‌های جهانی و مقابله با چین و کره شمالی، حمایت خواهد کرد.

بر این اساس، این مذاکرات از سوی جمهوری‌خواهان و مقامات هر کدام از این دو کشور آسیایی که برخی از آنان به‌طور مستقیم در جریان مذاکرات حضور داشتند، به اطلاع رویترز رسانده شده است.

این مذاکرات که پیشتر خبری درباره آن منتشر نشده بود، بخشی از تلاش‌های دوستان و متحدان دونالد ترامپ برای متقاعد کردن نزدیکترین دوستان واشنگتن در آسیاست که دیدگاه خردکننده وی نسبت به متحدان سنتی، در سواحل هند ـ اقیانوس آرام پایان می‌یابد.

این در حالی است که آمریکا با تنش‌های فزاینده‌ای درباره موضوع تایوان، دریای چین جنوبی، دوستی و اتحاد جدید چین با روسیه و دلجویی و دوستی اخیر ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه با کره شمالی مواجه است.

فرد فلیتز، مشاور و رئیس سابق شورای امنیت ملی در دوره ترامپ که ماه جاری به ژاپن سفر و با مقامات این کشور از جمله مشاور امنیت ملی توکیو دیدار کرده بود، اظهار کرد: من به آنها اطمینان دادم که این اتحاد قوی‌تر خواهد شد و ترامپ می‌داند که ما باید از نزدیک با متحدانمان برای دفاع از منافع مشترکمان همکاری کنیم.

علاوه بر این، در صورت پیروزی ترامپ در انتخابات ماه نوامبر، دوستان ترامپ طرح‌های سیاست خارجی دیگری نیز ارائه کردند از جمله طرحی برای صلح در اوکراین و سازماندهی دوباره بودجه ناتو. اطمینان دادن به ژاپن و کره جنوبی، فراتر از آن است زیرا این مذاکرات شامل گفتگوهای مستقیم با مقامات خارجی است. در ماه مه، مقامات سابق سیاست خارجی ترامپ با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل دیدار کردند،

این در حالی است که کمپین ترامپ تاکنون واکنشی به این موضوع نشان نداده است.  

در همین حال کریس لاسیویتا یک مشاور ارشد کمپین ترامپ درباره این موضوع اظهار کرد: هیچ کس صلاحیت صحبت کردن با یک دولت خارجی و دادن قول و وعده از طرف رئیس جمهور ترامپ را ندارد.

بخش سیاسی وب‌سایت کمپین ترامپ نیز به این موضوع نپرداخته است.

فلیتز تصریح کرد او از طرف ترامپ صحبت نمی‌کند و به‌جای آن، یک ارزیابی را براساس تجربه خود به او ارائه می‌دهد. وی خاطرنشان کرد آمریکا، ژاپن و کره جنوبی، با یکدیگر همکاری می‌کنند تا در دوران دیگر ریاست‌جمهوری ترامپ، با چین و کره شمالی مقابله کنند.

منابع این خبر تصریح کردند دهها دیدار و نشست در سطح عالی بین مقامات ژاپن و کره جنوبی با نهادها و مؤسسات جناح راستی از جمله مؤسسه سیاست اول آمریکا و مؤسسه هریتیج و هادسون که در طرح‌ریزی سیاست ترامپ سرشناس هستند، برنامه‌ریزی شده است.

این در حالی است که جو بایدن، در دیدار با یون سوک یول رئیس جمهور کره جنوبی و فومیو کیشیدا نخست وزیر ژاپن، آنها را به همکاری با یکدیگر و غلبه بر دهه‌ها تردید و دشمنی دوجانبه ترغیب کرده است.

تلاش‌های انجام‌شده از سوی بایدن در تابستان گذشته در اجلاس کمپ دیوید بین رهبران این کشورها، منجر به همکاری‌های دفاعی جدید با هدف مقابله با تهدیدات هسته‌ای و موشکی کیم جونگ اون رئیس کره شمالی و ادعای حاکمیت شی جین پینگ رئیس جمهور چین بر جزیره تایوان است.

یکی دیگر از مقامات سابق ترامپ، این مذاکرات را تاکتیک‌های انتخاباتی دانسته افزود: اتهام اصلی دموکرات‌ها علیه ترامپ این است که او دوستان و متحدان را کنار گذاشته است و به‌تنهایی عمل می‌کند. ترامپ حالا دقت عمل بیشتری دارد تا فرصت هیچ حمله‌ای را از جانب دموکرات‌ها علیه خود ندهد.

این در حالی است که اولین مناظره انتخاباتی جو بایدن و دونالد ترامپ روز پنج‌شنبه 27 ژوئن به‌میزبانی شبکه سی‌ان‌ان به‌مدت حدود 100 دقیقه برگزار شد و دو طرف در تمامی موضوعات به‌شدت یکدیگر را مورد حمله قرار دادند.

براساس این گزارش، لغزش‌های کلامی بایدن و پاسخ‌های نامنسجم و تصادفی وی در این مناظره، نگرانی‌های بسیاری از دموکرات‌ها را درباره مناسب نبودن نامزد دموکرات‌ها برای یک دوره ریاست 4ساله دیگر برانگیخته و بسیاری از دموکرات‌ها را بر آن داشته است تا به فکر جایگزینی برای بایدن باشند.

براساس این گزارش، ترامپ 78ساله نیز اشتباهات و خطاهایی در مناظره داشت، اما بیشتر تمرکزها پس از مناظره به‌ویژه بین دموکرات‌ها، روی خطاها و ضعف‌های بایدن بوده است.

اما برخی چهره‌های برجسته دموکرات از جمله بیل کلینتون و باراک اوباما رؤسای سابق دموکرات آمریکا بار دیگر حمایت خود را از بایدن اعلام کردند.

بی‌بی‌سی نوشت: عملکرد بایدن در مناظره با ترامپ، دموکرات‌ها را نگران کرده است. تیم انتخاباتی جو بایدن آماده بود تا بعد از مناظره او با دونالد ترامپ، با تمام قوا از عملکرد او دفاع کند اما به‌عوض، آنها در گوشه‌ رینگ گیر افتادند.

به‌نوشته آکسیوس، این گفت‌وگویی نبود که دموکرات‌ها امیدوار بودند بعد از مناظره داشته باشند. اما عملکرد ضعیف بایدن در طول مناظره، که با صدای خش‌دار سرماخورده، با لغزش‌هایی همراه بود، بلافاصله دموکرات‌ها را به وحشت انداخت و خبرنگاران فشار آوردند که تیم او چگونه می‌خواهد عملکردش در این مناظره را جبران کند.

در همین حال جو بایدن رئیس جمهور آمریکا پس از نمایش ضعیف خود در مناظره انتخاباتی با دونالد ترامپ، در نخستین واکنش، ضمن تأیید سن بالا و عملکرد بد خود در این مناظره، وعده داد که ترامپ را شکست خواهد داد.

داده‌های نهایی شرکت اطلاعاتی نیلسن نیز نشان می‌دهد بیش از 51 میلیون بیننده تلویزیونی، مناظره انتخاباتی روز پنج‌شنبه جو بایدن و دونالد ترامپ را تماشا کرده‌اند.

براساس این آمارها، این رقم حدود 30 درصد کمتر از 73 میلیون بیننده تلویزیونی است که نخستین مناظره انتخاباتی سال 2020 را تماشا کردند، همچنین این تعداد بازدیدکننده، میان سه مناظره اول ریاست‌جمهوری با کمترین تعداد بیننده از سال 1976 تاکنون، قرار گرفت.

عملکرد بهتر دونالد ترامپ در مناظره و روانه شدن موجی از انتقادات و ناامیدی‌ها به‌سوی بایدن، در حالی است که نامزد جمهوری‌خواهان درگیر پرونده‌های حقوقی و کیفری متعدد است و تاکنون در دو پرونده تجاوز جنسی و پرداخت حق‌السکوت گناهکار شناخته شده است.

گفتنی است که مناظره بعدی ریاست‌جمهوری آمریکا برای تاریخ 10 سپتامبر به‌میزبانی شبکه ای‌بی‌سی برنامه‌ریزی شده است.

انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، 5 نوامبر سال جاری (15 آبان) برگزار می‌شود.

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت اعتمادآنلاین هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت اعتمادآنلاین هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

    خواندنی ها