کد خبر: 647405
|
۱۴۰۲/۱۰/۱۷ ۰۹:۱۷:۲۳
| |

پیام ویژه تل‌آویو به واشنگتن؛ احتمال اقدام نظامی در جنوب لبنان

رسانه‌های عبری گزارش دادند اسرائیل به آمریکا پیام داده که تمایل دارد اقدام دیپلماتیکش موفقیت‌آمیز باشد، اما اگر شکست بخورد مجبور خواهد بود برای «حذف» حزب‌الله از جنوب لبنان اقدام نظامی را در پیش بگیرد.

پیام ویژه تل‌آویو به واشنگتن؛ احتمال اقدام نظامی در جنوب لبنان
کد خبر: 647405
|
۱۴۰۲/۱۰/۱۷ ۰۹:۱۷:۲۳

روزنامه عبری زبان «یدیعوت آحارونوت» نوشت: «اسرائیل» با ارسال پیامی برای آموس هوکشتاین، فرستاده ویژه جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا تاکید کرد که علاقه‌مند است اقدام دیپلماتیکش موفقیت‌آمیز باشد، اما اگر این اقدام شکست بخورد، مجبور خواهد بود برای «حذف» حزب‌الله از جنوب لبنان اقدام نظامی را در پیش بگیرد.

به گزارش ایسنا، این روزنامه عبری زبان در ادامه نوشت، تل‌آویو به هوکشتاین توضیح داد که بدون حذف حزب‌الله، ساکنان شمال اراضی اشغالی از بازگشت به خانه‌های خود امتناع خواهند کرد.

به نوشته آحارونوت، آنها در اراضی اشغالی نسبت به اقدام سیاسی خوش‌بین نیستند، اما برای به دست آوردن مشروعیت در صورت آغاز عملیاتی نظامی در شمال اراضی اشغالی، سعی می‌کنند تا آن را به پایان برسانند.

مرکز پخش رژیم صهیونیستی (کان) گزارش داد که طبق برخی ارزیابی‌ها در اراضی اشغالی، در صورتی که توافقی برای دور کردن حزب‌الله از مرزهای لبنان حاصل نشود، این مساله احتمالا به جنگی محدود میان دو طرف منجر می‌شود.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی پیشتر به هوکشتاین گفته بود: «اسرائیل به ایجاد تغییری اساسی در مرزهای‌ خود با لبنان که در نتیجه آن ساکنان شمال بتوانند به خانه‌های خود بازگشته و از امنیت برخوردار شوند، متعهد است.»

یوآو گالانت، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی نیز پیش از این مدعی شده بود که تل‌آویو راهکار دیپلماتیک را برای آرام کردن تنش‌ها در مرزها با لبنان ترجیح می‌دهد و راه‌حل صلح‌آمیز این مساله به صورت مداوم رو به تضعیف است.

حزب‌الله لبنان شنبه در بیانیه‌ای از عملیات خود علیه نیروها و مواضع دشمن صهیونیستی و هدف قرار دادن مستقیم آنها خبر داد.

سید حسن نصرالله، دبیرکل این حزب نیز جمعه در سخنرانی اظهار کرد مقاومت اسلامی طی سه ماه، بیش از ۶۷۰ عملیات را علیه اسرائیل انجام داد و ۴۸ پایگاه مرزی آنها بیش از یک بار هدف قرار گرفتند.

نصرالله با اشاره به ترور صالح العاروری، نایب‌رئیس دفتر سیاسی جنبش حماس در ضاحیه جنوبی بیروت تاکید کرد که پاسخ حزب‌الله به این جنایت قطعی خواهد بود.

از زمان آغاز درگیری‌ها میان رژیم صهیونیستی و جنبش حماس از هفتم اکتبر، مرزهای شمالی فلسطین اشغالی و لبنان شاهد تشدید حملات متقابل میان ارتش این رژیم و حزب‌الله لبنان بوده که نگرانی‌هایی را درباره گسترش دامنه درگیری‌ها ایجاد کرده‌است.

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت اعتمادآنلاین هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت اعتمادآنلاین هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

    خواندنی ها