کد خبر: 525510

اذعان معاون اردوغان به نقش اطلاعاتی ترکیه در جنگ قره‌باغ

وب‌سایت "نوردیک مانیتور" در مقاله‌ای گزارش داد، معاون رئیس جمهور ترکیه هفته گذشته اعلام کرد که سازمان اطلاعات ملی ترکیه در جنگ ناگورنو-قره‌باغ در سال 2020 نقش فعالی ایفا کرد و به تغییر موازنه نظامی به نفع آذربایجان کمک کرد.

اعتمادآنلاین| نوردیک مانیتور که یک وب‌سایت خبری و یک سایت رهگیری است و توسط "شبکه نظارت و تحقیق نوردیک" مستقر در استکهلم اداره می‌شود، روز جمعه مقاله‌ای منتشر کرد و گزارش داد: فواد اوکتای، معاون رئیس جمهوری ترکیه این افشاگری را در جریان ارائه گزارشی در مورد فعالیت‌های سالانه نهادهای دولتی که زیر نظر ریاست جمهوری فعالیت می‌کنند در کمیته برنامه‌ریزی و بودجه پارلمان که 26 نوامبر برگزار شده بود، انجام داد.

به گزارش ایسنا، به نقل از آرمنیا نیوز، براساس این گزارش، اوکتای در این جلسه گفته بود: سازمان اطلاعات ملی ترکیه در مناطق بسیاری از جمله سوریه، لیبی، قره‌باغ و افغانستان اقدامات مهمی انجام داده که از منافع ملی ما حفاظت می‌کند و توازن را در این زمینه به نفع کشورمان همسو با سیاست دولتمان تغییر می‌دهد. ما نه تنها موفق‌ترین عملیات‌ها را در تاریخ کشورمان علیه گروه‌های تروریستی در مرزهایمان و ورای آنها انجام داده‌ایم بلکه به موفقیت‌های بسیاری از پایان دادن به اشغال 30 ساله قره‌باغ تا مبارزه برای مشروعیت در لیبی علیه کودتاچیان نائل شده‌ایم. ما در پیشرفت هستیم و دستاوردهایمان را یکی پس از دیگری نشان می‌دهیم.

اگرچه از هیچ کس پنهان نیست که ترکیه به صورت نظامی از آذربایجان حمایت کرده است، اما آنکارا همواره انکار کرده که سرویس‌های اطلاعاتی‌اش در انتقال نیروهای تحت کنترلش در سوریه به ناگورنو-قره‌باغ دست داشته یا این امر را سازماندهی و تسهیل کرده است.

این مقاله به بیانیه سرگئی ناریشکین، مدیر سرویس اطلاعات خارجی روسیه در اکتبر 2020 اشاره کرد که در آن وی نسبت به اینکه منطقه فراقفقاز یا قفقاز جنوبی در بحبوحه درگیری‌های مسلحانه در ناگورنو-قره‌باغ به سکوی پرشی برای اعضای گروه‌های تروریستی تبدیل شود، ابراز نگرانی کرده بود.

ناریشکین شش نوامبر سال 2020 نیز در مصاحبه‌ای تلویزیونی گفته بود: ما از فعالیت‌های سازمان اطلاعات ترکیه مطلع هستیم و نشانه‌های ملموسی را از فعالیت‌های آنها مشاهده می‌کنیم.

ارمنستان پیش‌تر گفته بود که نیروهای خارجی از طریق کانال‌های اطلاعاتی ترکیه از سوریه و لیبی به قره‌باغ آورده می‌شوند و آنها در آنجا مرتکب جنایات جنگی شده‌اند.

وب‌سایت "نوردیک مانیتور" اعلام کرد، دولت آنکارا برای سال 2022 یک بودجه 3.5 میلیارد لیری به سازمان اطلاعات ملی داد و این سازمان در سال 2020 حدود نیم میلیارد لیر برای عملیات‌های سری و مخفیانه هزینه کرده است.

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی