کد خبر: 427276

 جمشید عدالیتان، کارشناس اقتصادی:

سود خرید نفت با سود بانکی یکسان است/ مردم دلیلی برای ریسک خرید نفت ندارند

یک کارشناس اقتصادی اظهار داشت: بازارهای جذاب‌تری مثل بورس، ارز و مسکن وجود دارد، سود خرید نفت با سود بانکی یکسان است، بنابراین دلیلی ندارد مردم ریسک کنند.

اعتمادآنلاین| جمشید عدالیتان، کارشناس اقتصادی درباره اوراق سلف نفتی و نقاط ضعف و قوت آن اظهار داشت: ما در بورس خرید آتی را داریم و افراد برای تحویل در زمان مشخصی اقدام به خرید طلا و کالاهای دیگر می‌کنند اما فروش اوراق نفتی در واقع بیشتر اوراق قرضه است تا خرید آتی نفت.

وی با بیان اینکه این موضوع هنوز ابهام دارد و سیستم اجرایی آن مشخص نیست، افزود: ابهامات روی خریدار اثر بدی می‌گذارد، دولت در این رابطه انگیزه مادی و تضمین 20 درصدی را اعلام کرده اما بازارهای جذاب‌تری مثل بورس، ارز و مسکن وجود دارد، باید دید نسبت به بازارهای دیگر چقدر جذابیت ایجاد می‌شود تا مردم رغبت به خرید نفت داشته باشند.

این اقتصاددان در ادامه گفت: متقاضی نفتی را که به این شکل خریداری کرده قرار نیست تحویل بگیرد، بنابراین باید دید زمان سررسید با چه قیمتی و چه نرخ ارزی تبدیل می‌شود، اگر این ابهامات برطرف شود شاید موفق باشد.

وی تاکید کرد: در حال حاضر سود خرید نفت با سود بانکی یکسان است، بنابراین دلیلی ندارد مردم ریسک کنند، پول خود را وارد سیستم بانکی می‌کنند، در هر حال باید ابهامات برطرف و بازار آن جذاب شود تا مورد استقبال قرار گیرد.

منبع: ایلنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی