کد خبر: 665641
|
۱۴۰۳/۰۴/۱۲ ۱۰:۴۷:۳۰
| |

شمشیرباز المپیکی کشورمان در گفت‌وگو با «اعتماد»:

رهبری: می خواهیم بهترین نتیجه را در المپیک بگیریم/ دو سال قید تفریح را زدیم و با درد خوابیدیم

شمشیرباز المپیکی کشورمان می گوید ما از نوجوانان و جوانان کارمان را شروع کردیم و حالا به دنبال کسب مدال المپیک هستیم.

رهبری: می خواهیم بهترین نتیجه را در المپیک بگیریم/ دو سال قید تفریح را زدیم و با درد خوابیدیم
کد خبر: 665641
|
۱۴۰۳/۰۴/۱۲ ۱۰:۴۷:۳۰

روزبه دلاور| همین چند روز قبل مسابقات قهرمانی شمشیربازی آسیا برگزار شد و در اسلحه سابر مردان و در پایان دور گروهی و رقابت‌های حذفی، محمد رهبری بعد از استراحت در دور نخست در جدول 32 نفره با نتیجه 15 بر 8 کورال بیکولی از قزاقستان را از پیش رو برداشت و در جدول 16 نفره علی پاکدامن دیگر نماینده کشورمان را با نتیجه 15 بر 9 شکست داد.

به گزارش روزنامه اعتماد، رهبری مرحله یک‌چهارم نهایی بار دیگر برابر حریفی از ایران قرار گرفت و با نتیجه 15 بر 12 فرزاد باهر ارسباران را از پیش رو برداشت و مدال برنز خود را قطعی کرد. اما رهبری در نیمه نهایی به مصاف «اوه» شمشیرباز مطرح جهان رفت و با شکست برابر این ورزشکار اهل کره‌جنوبی از صعود به فینال بازماند و به مدال برنز مشترک این رقابت‌ها دست یافت.

محمد رهبری که قبل‌تر سهمیه المپیک را به دست آورده بود حالا با روحیه بهتری به پاریس خواهد رفت‌. خبرنگار «اعتماد» همچون روال چند هفته گذشته سراغ یکی دیگر از ورزشکاران المپیکی‌ رفته است و این بار با این ملی‌پوش پرافتخار شمشیربازی گپ و گفتی ‌داشتیم که ماحصل آن را در ادامه می‌خوانید.

 

پس از مسابقات قهرمانی آسیا به ایران برگشتید. از وضعیت خودت بگو که این روزها چه کار می‌کنید؟

مشغول استراحت هستیم و ان‌شاءالله از امروز اردو شروع می‌شود تا المپیک.

از بازی‌های قهرمانی آسیا بگو.

ما در حال آماده‌سازی برای المپیک هستیم و قبل این هم چندین مسابقه داشتیم. در مسابقات قهرمانی آسیا هم خدا را شکر در انفرادی و تیمی خوب نتیجه گرفتیم. در تیمی نقره پارسال را تکرار کردیم و در انفرادی هم خدا را شکر حریفانم را تا نیمه نهایی شکست دادم اما به حریف کره‌ای باختم و مدال برنز گرفتم.

چرا به حریف کره‌ای باختی؟

خب در دوران بدنسازی هستیم و هنوز بدن‌مان سنگین است و نتوانستم آن سرعت لازم را داشته باشم و از طرفی این حریف من بسیار سرعتی است و سرعتش بر من غلبه کرد و شکستم داد. اما ان‌شاءالله تا ۲۰ روز یا یک ماه آینده به اوج خودم نزدیک می‌شوم و در المپیک بهترین نتیجه را کسب می‌کنم.

کره شکست‌ناپذیر است؟

تا حالا اول نشدیم. متاسفانه کره تیم یک دنیا و المپیک است. کره از سال ۲۰۱۰ به بعد در تمام قهرمانی جهان‌ها در فینال حضور داشته است و در المپیک‌ها طلا کسب کرده. از شانس بد ما کره در آسیا است! قدرت اول دنیا در آسیا حضور دارد و ما هم تمام سعی‌مان را کردیم و ان‌شاءالله بتوانیم این طلسم را در المپیک ‌بشکنیم.

وضعیت ژاپن به عنوان ‌دیگر رقیب ما در آسیا را چطور می‌بینی؟

با آنها خیلی بازی کردیم و‌ تعداد بردهای‌مان بیشتر است. قبل از قهرمانی جهان که به آنها باختیم یک‌ ماه قبل از آن در قهرمانی آسیا شکست‌شان دادیم. در کل در آسیا سرمایه‌گذاری‌های زیادی در شمشیربازی هستند. ژاپن و‌ چین و ازبکستان و چند تیم‌ دیگر تیم‌های خوبی هستند که تا چند سال آینده ‌به یکی از قطب‌های شمشیربازی تبدیل خواهند‌ شد.

ژاپن هم مثل کره شمشیرباز سرعتی دارد چرا می‌توانیم‌ ژاپن را ببریم‌ اما از پس کره بر نمی‌آییم؟‌

یک بخش سرعتی بودن شمشیربازی است. تکنیک و تاکتیک و مسائل دیگر هم دخیل است. مثلا بارها ‌شده بازیکنی با بالاترین سرعت ‌نتوانسته‌ مقابل بازیکنی با سرعت پایین نتیجه بگیرد. جدا از این ‌تیم‌ کره با تیم ژاپن‌ خیلی فرق می‌کند. کره‌ای‌ها ‌عقبه زیادی دارند اما ژاپن‌ هنوز نتوانسته در رقابت‌های جهانی مدال کسب کند. زمان می‌برد اما مطمئن هستم تا چند سال آینده ژاپن هم به یکی از مدال‌آوران جهانی تبدیل خواهد شد.

شما در دوره قبلی المپیک حضور داشتی؟

بله. در دوره قبلی تیمی شش شدیم، در ورود به چهار تیم با نتیجه ۴۵ بر ۴۴ بازی را از دست دادیم آن‌هم به اشتباه داوری. بعد از بازی هم داور را محروم کردند و تا امروز هم محروم است. ما نتوانستیم در دوره قبل مدال بگیریم، ‌اما این دوره شرایط خیلی خوب است و بچه‌ها هم یک‌دست هستند و همه متحد شدیم که ان‌شاءالله بتوانیم ‌در این المپیک بهترین نتیجه تاریخ شمشیربازی را رقم بزنیم. البته این را هم باید بگویم الان هر هشت تیمی که در مسابقات هستند همه ‌آنها این پتانسیل را دارند ‌که بتوانند مدال المپیک را به دست بیاورند. آنچنان فرق فاحشی بین تیم‌ها نیست و فقط برمی‌گردد به آن روز و شرایط تیم‌ها در روز مسابقه که می‌تواند به نفع هر هشت تیم باشد. ما هم جزو آن هشت تیم هستیم‌ که ان‌شاءالله بتوانیم مدال بگیریم.

چند وقت است در اردو هستید؟

ما بعد از المپیک ۲۰۲۰ ژاپن که با یک سال تاخیر برگزار شد بدون وقفه در اردو بودیم. اردوهایی مختلف که هر ماه حداقل ۲۰ تا ۲۵ روز در اردو بودیم و از ورزش خارج نشدیم ‌و دیدید که جزو معدود تیم‌هایی هستیم که توانستیم سهمیه کامل مسابقات را به دست بیاوریم و معمولا خیلی تیم‌ها این سهمیه را نمی‌توانند کسب کنند. ما توانستیم مسیر درست را در پیش بگیریم‌، ان‌شاءالله در المپیک‌ هم‌ خدا یاری کند تا بتوانیم ‌در تیمی‌ و‌ انفرادی موفق شویم.

در رده‌بندی جدید هم‌ با وجود کسب مدال برنز در آسیا سه پله سقوط کردی؟

چون پارسال هم ‌برنز گرفتم و‌ امسال هم برنز تغییری ‌در امتیازات من ایجاد نشد اما آنهایی که در قاره‌های دیگر پایین‌تر از من بودند، توانستند مدال کسب کنند و بالاتر از من قرار بگیرند که البته فرقی هم به آن صورت نمی‌کند.

از سختی‌های حضور طولانی‌مدت بگو.

من که مجرد هستم ‌اما واقعا سخت است دور از خانواده بودن. دو سال در شرایط اردو‌ بدون هیچ‌گونه تفریحی و از صبح تا شب تمرین کردن. از بدن درد نخوابیدن از خستگی و کوفتگی اما هدف‌مان این بود که در هر مسابقه‌ای شرکت می‌کنیم بهترین نتیجه را بگیریم تا پرچم ایران را به اهتزار دربیاوریم.

از وضعیت اردوها و شرایط تمرینات راضی بودید؟

خوشبختانه فدراسیون تمام همکاری‌های لازم را با تیم داشته و هیچ چیزی کم نگذاشته است. واقعا اعزام‌های خوبی را داشتیم و اردوهای خارجی خیلی خوبی را پشت‌سر گذاشتیم. ما دو ماه اردو‌ در کشور فرانسه ‌داشتیم‌ که بهترین کمپ دنیا را دارد. خدا را شکر اوضاع به لحاظ‌ حمایتی ‌خیلی خوب بوده است و ان‌شاءالله که بتوانیم ‌جواب زحمات‌شان را بدهیم.

فکر می‌کنی چرا زنان شمشرباز ما به لحاظ نتیجه‌گیری نمی‌توانند‌ مثل آقایان موفق باشند؟

نمی‌شود واقعا انتظار زیادی داشت‌. در تمام ورزش‌ها نیاز به سرمایه‌گذاری مستمر است. نمی‌شود که برای چندتا مسابقه سرمایه‌گذاری کنید و بعد رها کنید! متاسفانه در چند سال گذشته پایه‌های خوبی برای بقیه اسلحه‌ها نهادینه نشد. ما شانسی که آوردیم و نتایج خوبی که داریم می‌گیریم به دلیل اتفاقات خوب در سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۱ بود که مربی حال حاضرمان ‌آقای فخری در آن سال شروع کردند به استعدادیابی و سرمایه‌گذاری. این تیمی که الان می‌بینید این چهار نفر را جمع کردند و با خودشان از نوجوانان و جوانان به بزرگسالان آوردند. ما زمانی که شمشیربازی را در بخش بزرگسالان آغاز کردیم‌ در رنکینگ ‌۲۷ دنیا بود که پایین بود اما خدا را شکر که‌ توانستیم روز به روز بهتر شویم و نتایج خوبی بگیریم. حمایتی که فدراسیون‌ از رشته ما انجام داد‌ ما را به اینجا رساند. زنان هم‌ نیاز به چنین اتفاقی دارند. نیاز به چنین دلسوزی دارند که بیاید برای‌شان این زمان را بگذارد و این هزینه‌ها انجام ‌شود تا بتوانند ان‌شاءالله در چند سال آینده به نتایج لازم ‌برسند.

از کار کردن با فخری رضایت دارید؟

در صحبت‌های قبلی گفتم تیم ما شمشیربازی حرفه‌ای را با همین‌ مربی شروع کرد و با همین مربی در دوره قبلی سهمیه المپیک گرفتیم و کار بزرگی را رقم زدیم. مطمئنا با همین مربی هم ان‌شاءالله بتوانیم نتایج خوبی به دست بیاوریم.

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت اعتمادآنلاین هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت اعتمادآنلاین هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

    خواندنی ها