کد خبر: 661421
|
۱۴۰۳/۰۳/۰۷ ۰۹:۱۵:۱۰
| |

پیشکسوت استقلال در گفت‌وگوی اختصاصی با «اعتماد»:

لطیفی: استقلال بیشترین لطمه را از داوری خورده اما در بازی با نساجی نه!/ در داوری فساد وجود دارد

علی لطیفی می گوید اکثریت مطلق مسوولان ورزشی ایران پرسپولیسی هستند.

لطیفی: استقلال بیشترین لطمه را از داوری خورده اما در بازی با نساجی نه!/ در داوری فساد وجود دارد
کد خبر: 661421
|
۱۴۰۳/۰۳/۰۷ ۰۹:۱۵:۱۰

روزبه دلاور| تیم فوتبال استقلال در هفته بیست و هشتم لیگ برتر مقابل نساجی متوقف شد و با توجه به برد پرسپولیس صدر جدول را به این تیم واگذار کرد.

به گزارش روزنامه اعتماد، شاگردان نکونام حالا در دو هفته مانده به پایان مسابقات چشم انتظار لغزش رقیب دیرینه هستند تا شاید بتوانند در پایان‌ به عنوان قهرمانی برسند. اما توقف برابر نساجی سر و صدای زیادی ایجاد کرد و حواشی باز هم بر لیگ سایه انداخت! به همین بهانه با علی لطیفی یکی از پیشکسوتان باشگاه استقلال گپ و گفت کردیم که در ادامه آنچه می‌خوانید ماحصل مصاحبه اختصاصی خبرنگار «اعتماد» با لطیفی است.

 

چرا استقلال نتوانست مقابل نساجی پیروز شود و صدر را حفظ کند؟

از ابتدای فصل یکی از معضلات استقلال همین بازی نتیجه‌گرا بوده که جواد آن را بلد است. البته این هنر بزرگی است، اما ضعف استقلال ارائه ندادن فوتبال مالکانه است. تیم‌های پرسپولیس و استقلال مصداق تیم‌های بزرگ جهان هستند که هواداران زیادی دارند. همین مساله باعث شده و بارها دیده‌ایم اگر در صدر هم بوده‌اند به دلیل شکل بازی سرمربی‌شان اخراج شده، چون خواسته آنها بازی زیباست. نکونام از ابتدا نظرش این بوده که نفر ندارد هرچند در فاز هجومی حق با او بود، اما در نیم‌فصل با اضافه شدن دوتا بازیکن بسیار توانمند تیم کامل شد. در بازی با نساجی هم درست که استقلال تیم برتر بود و موقعیت‌های بیشتری هم داشت، اما آن فوتبالی که مدنظر هواداران است برای درصد بالای رسیدن به پیروزی را شاهد نبودیم.

استقلالی‌ها اعتقاد داشتند داور مقصر این مساوی بوده؛ شما هم همین نظر را دارید؟

این بازی را این طور تصور ندارم، اما باورم این است که استقلال در فصل جاری بیشترین آسیب‌ها را از اشتباهات سهوی داورها دیده. برای همه تیم‌ها هم اشتباه به سود و هم اشتباه به ضرر آنها گرفتند، اما درباره استقلال عمده اشتباهات به ضرر این تیم بود. اگر سود و زیان داوری‌ها را در تمام بازی‌ها و برای تمام تیم‌ها جمع‌بندی کنیم، استقلال می‌توانست با اختلاف صدرنشین باشد. اما در این بازی نه من این اعتقاد را ندارم.‌

پس از نظر شما اشتباهات داوری در این فصل سهوی بود؟

قطعا سهوی بوده، اما عمده داوران ما یا استقلالی هستند یا پرسپولیسی عمده اعضای فدراسیون و دست اندرکاران ورزش هم همین‌طور. در دولت گذشته اکثریت مطلق مسوولان ورزش پرسپولیسی بودند و کتمان هم نمی‌کردند در نتیجه وقتی هنوز این تیم‌ها خصولتی نبودند خواه یا ناخواه نفرات توانمند آن طرف می‌رفتند! مثلا وقتی استراماچونی محبوب شد و می‌توانست مسیر برانکو را برود و حتی از او هم نتایج بهتری بگیرد دشمنان استقلال در این تیم بودند و با فراری دادن او استقلال را نابود کردند! امسال در اعضای هیات مدیره و مدیرعامل شاید این بحث‌ها نباشد، اما اعتقاد دارم‌ عمده داوران و مسوولان پرسپولیسی هستند و می‌تواند تاثیر بگذارد. وقتی من داور باشم و بدانم مسوول من پرسپولیسی است، در صحنه‌های پنجاه - پنجاه به سمتی سوت می‌زنم که مسوول من به آن تیم علاقه‌مند است! حالا نه که مسوول بگوید بیا این کار را انجام بده، باید در نظر گرفت اکثریت داورهای ما پاک هستند، اما در بین داورها افراد فاسد وجود دارد در بین مدیران و مربیان ما هم به همین شکل است.

از آن طرف پرسپولیسی‌ها هم می‌توانند بگویند داورهای استقلالی هم داریم!

صد درصد این طور است؛ اما گفتم در مقایسه با هم وگرنه یک بخشی داورهای ما هم استقلالی هستند، اما مثلا ۲۰ درصد استقلالی و ۸۰ درصد پرسپولیسی!

علی لطیفی

خب چه کاری باید انجام داد؟

خب به خاطر همین این هم اشکالات وجود دارد. به‌رغم اینکه همه می‌دانیم باور داریم که داورهای ما سالم هستند اما بر اساس همان موضوع که عرض کردم ناخواسته این موضوع پیش می‌آید که صحنه‌های پنجاه - پنجاه را ناخواسته به آن طرف غش کنم! با قاطعیت می‌گویم ۹۵ درصد از داورهای ما بسیار شریف و سالم‌ترین هستند، اما آن ۵ درصد در تمام اقشار هم وجود دارد. مشکل اساسی سالم بودن یا نبودن نیست مثلا در اسپانیا ۲۰ شهر وجود دارد که هوادارانش مختص همان تیم هستند، اما در کشور ما مثلا در کرمان طرفدار تیم شهر خودشان هستند اما همان‌ها هم یا پرسپولیسی هستند یا استقلالی!

موافق موضع‌گیری استقلالی‌ها علیه پرسپولیس هستید؟

نه، اعتقاد من بر اساس اسناد و ادله بیشترین ضربه داوری برای استقلال بوده، اما من علی لطیفی که مسوولیتی در تیم ندارم، می‌توانم درباره آن صحبت کنم، اما باور دارم در استقلال از کادر فنی تا بازیکنانش نباید به این شکل پیش بروند! قبل از این بازی سرنوشت استقلال دست خودش بود به‌رغم فراز و نشیب‌های زیاد در این فصل که الان هم می‌توانند به صدر برسند. درباره نکونام این را هم بگویم باید قبل از انتهای فصل قراردادش را تمدید کنند. به یک دلیل می‌گویم که مربیان زیادی مثل فکری و منصوریان بودند که به دلیل اینکه فرصت زیادی نداشتند، سوختند. جز یک مورد‌!

کدام مورد؟

در دهه هشتاد مدیرعامل وقت آقای قریب سه فصل به قلعه‌نویی فرصت داد که اگر فرصتی داده نمی‌شد الان یقین بدانید قلعه‌نویی نامی وجود نداشت! اما بعد از آن از مرفاوی تا بقیه که از جنس استقلال بودند این فرصت به آنها داده نشد. من صدالبته به نوع فوتبال تیم نکونام نقد دارم، اما با توجه به نتایجی که گرفته در این فصل حتی اگر قهرمان هم نشوند با او تمدید کنند. این سبک بازی در فولاد و نساجی فوق‌العاده بود، اما نوع فوتبال در تیم‌های استقلال و پرسپولیس باید فرق کند.

به نظر شما کدام تیم قهرمان می‌شود؟

اگر دلی بگویم و به عنوان یک هوادار می‌گویم، اما آن بلاهایی که سر سپاهان آمد و پشت‌پرده چه کار کرده بودند، کار ندارم اما اگر آن مسائل نبود قطعا سپاهان قهرمان می‌شد و حالا به عنوان کارشناس بخواهم نظر بدهم شانس کاملا برابری بین پرسپولیس و استقلال است.

استقلال هنوز چیزی از دست نداده است، چون به لحاظ دو رقیبی که دو تیم پیش رو دارند استقلال شرایط بهتری دارد، اما بازیکنان باتجربه بیشتری در پرسپولیس هستند و تحمل بیشتری در لیگ فرسایشی ما دارند.

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان

دیدگاه تان را بنویسید

ویدیو پیشنهادی

اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان

    خواندنی ها