کد خبر: 657828
|
۱۴۰۳/۰۲/۰۲ ۱۲:۱۰:۲۶
| |

آقای تاج! جوانگرایی را از خودت شروع کن

باید از رییس فدراسیون فوتبال پرسید چرا جوانگرایی را از فدراسیون و از شخص خودش شروع نمی کند؟

آقای تاج! جوانگرایی را از خودت شروع کن
کد خبر: 657828
|
۱۴۰۳/۰۲/۰۲ ۱۲:۱۰:۲۶

روز گذشته مهدی‌تاج، رییس فدراسیون فوتبال ایران دو جمله چالش برانگیز به زبان آورد. یکی در مورد پیر بودن لیگ و دیگری در مورد واردات VAR چینی. 

به گزارش روزنامه اعتماد، رییس فدراسیون فوتبال در مورد پیر بودن لیگ ایران در جمع خبرنگاران اظهار داشت: «لیگ ما تقریبا پیر است و باید به جوانگرایی آن فکر کرد. این آفتی است که وجود دارد و در تیم ملی نیز این مشکل را داشتیم که خوشبختانه جوانگرایی محسوسی انجام شد.» او در بخش دیگری از سخنانش گفت: «امروز بحث‌های خوبی داشتیم که مجید جلالی به عنوان رییس تکنیکال دایرکتوری باید نظرات خودش را بدهد. باید از جوانان استفاده شود. تعداد زیادی از بازیکنان امید و جوان جایی برای بازی کردن در لیگ برتر ندارند.»

مساله‌ای که رییس فدراسیون مطرح کرده بسیار مهم است. جوانگرایی آن چیزی است که نه تنها فوتبال ما که تمام نهادهای کشور به آن نیاز دارند. همه نهادها از جمله خود فدراسیون فوتبال!

تجربه ثابت کرده است که تغییرات در کشور معمولا از بالا به پایین صورت می‌گیرد. وقتی ذهنیت خطرناک بودن استفاده از جوانان در تمام سطوح مدیریتی کشور جاری است طبیعتا فوتبال هم از آن متاثر می‌شود. وقتی فلان وزیر با نگاهی محافظه‌کارانه معاونین و مدیرکل‌ها را از بین «افراد باتجربه» دستچین می‌کند این رویه تا پایین‌ترین سطوح جامعه امتداد پیدا می‌کند. 

باید از رییس فدراسیون فوتبال پرسید چرا جوانگرایی را از فدراسیون و از شخص خودش شروع نمی‌کند؟ مهدی تاج یک مدیر 65‌ساله و بازنشسته است اما همچنان مدیریت فدراسیون فوتبال را در اختیار دارد. رییس فدراسیون فوتبال در جایی گفته از اواسط دهه هشتاد در مدیریت فوتبال حضور داشته. حال باید از ایشان پرسید آیا 20 سال زمانی برای خدمت کافی نبوده؟ واقعا خنده‌دار است که میانگین سنی سه نفر اول فوتبال یعنی مهدی تاج، مهدی محمدنبی و منصور قنبرزاده بالای 60 سال باشد و رییس سازمان لیگش هم یک بازنشسته اما انتظار داشته باشیم لیگ جوان شود یا مربیان جوان وارد عرصه شوند! 

بله! هیچ کس مخالفتی با گزاره لیگ ایران پیر است و باید جوان شود ندارد اما این جمله می‌تواند تصحیح شود به «تمام فوتبال ایران پیر است و باید جوان شود» و حالا که خود رییس فدراسیون بحث جوانگرایی را مطرح کرده چقدر خوب می‌شود که این تغییر از مدیریت فدراسیون و سازمان لیگ شروع شود. افرادی که به قول خودشان بیش از دو دهه است در فوتبال این مملکت حضور داشته‌اند و دستاوردهای‌شان را هم دیده‌ایم جای خود را به جوانان بدهند تا به امید خدا نیروی جوانی در تمام سطوح فوتبال تزریق شود و آن وقت مطمئن باشید به تدریج ذهنیت جوانگرایی به لیگ هم نفوذ خواهد کرد. درست همان‌طور که رییس فدراسیون می‌گوید بسیاری از بازیکنان جوان جایی برای بازی در لیگ ندارند، بسیاری از مدیران جوان هم جایی برای کار کردن در فوتبال پیدا نمی‌کنند. 

رییس فدراسیون فوتبال در بخش دیگری از صحبت‌هایی که دیروز انجام داد اعلام کرد VAR‌چینی در راه لیگ برتر است و جلسات آن در حال برگزاری است. در این نقطه هیچ کلمه دیگری نمی‌توان به کار برد جز اینکه بگوییم رییس مسن فدراسیون فوتبال با اهالی این رشته کمی شوخی دارد! شوخی از این لحاظ که ایشان و همکارانش بارها و بارها در ماه‌های گذشته از به اتمام رسیدن بحث قرارداد با یک شرکت var و قریب‌الوقوع بودن ورود این تکنولوژی به کشور گفته بودند. اما حالا که در آستانه پایان لیگ هستیم و به فاصله اندکی بعد از آن لیگ بعدی شروع می‌شود رییس فدراسیون می‌گوید با شرکت‌های چینی مشغول مذاکره هستیم! 

این واقعا چه معنایی می‌دهد؟ یعنی در تمام این مدت فدراسیون مشغول چه کاری بوده؟ یا بهتر است بپرسیم آیا فدراسیون اخبار اشتباه به مردم و رسانه‌ها می‌دهد؟ آن هم در شرایطی که تمام فوتبال ایران شده بحث اشتباهات داوری و عملا هیچ بحثی در مورد مسائل فنی اصلا فرصت بروز پیدا نمی‌کند. 

برای اثبات این موضوع کافی است به صورت رندم صفحه‌ای از صفحات لیگ برتر امسال باز شود. در مورد همین هفته آخری که برگزار شده بازی پرسپولیس صنعت نفت تحت تاثیر یک خطای احتمالی ماقبل گل و یک پنالتی قرار دارد. بازی استقلال و شمس‌آذر تحت تاثیر دو خطای احتمالی پنالتی و یک پنالتی مشکوک بوده. بازی نساجی و تراکتور، بازی ذوب‌آهن و سپاهان و سایر رقابت‌ها هم همین‌طور. آن وقت رییس فدراسیونی که چند ماه قبل از آمدنش در بهار 1401 گفته بود وعده می‌دهم با آمدنم VAR می‌آورم، در بهار 1403 تازه می‌گوید مشغول مذاکره با شرکت‌های چینی هستیم! خدا قوت! خسته نباشید! 

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان

    خواندنی ها