کد خبر: 654348
|
۱۴۰۲/۱۲/۲۲ ۰۸:۴۵:۰۰
| |

احسان خرسندی: با نوع بازی استقلال نباید انتظار داشته باشیم دربی زیبا شود

پیشکسوت پرسپولیس می گوید تا به حال نشنیده توصیه شده باشد که دربی مساوی شود.

احسان خرسندی: با نوع بازی استقلال نباید انتظار داشته باشیم دربی زیبا شود
کد خبر: 654348
|
۱۴۰۲/۱۲/۲۲ ۰۸:۴۵:۰۰

زمان زیادی تا شروع دربی پایتخت بین دو تیم پرسپولیس و استقلالی باقی نمانده است. جدالی که می‌تواند سرنوشت قهرمان لیگ را مشخص کند و برای همین از حساسیت‌های زیادی برخوردار است. اما سرخابی‌ها در شرایطی آماده یکصد و سومین دربی پایتخت می‌شوند که به لحاظ هجومی پرسپولیس در چند بازی قبلی عملکرد خوبی داشته و استقلال هم مثل ابتدای فصل در دفاع قدرتمند است و به همین علت هم خیلی‌ها اعتقاد دارند احتمالا دربی کم گلی را شاهد خواهیم بود. اما برای کارشناسی بازی پیش رو با احسان خرسندی (که به تازگی سرمربی نوجوانان پرسپولیس شده) به گفت‌وگو نشستم که شرح آن را در ادامه می‌خوانید.

حرف از دربی که می‌شود یاد چی می‌افتید؟

یاد دو‌تا صحنه می‌افتم. یکی گل بزیک که چرخید و به غلامپور زد، در اواخر دهه هفتاد بود. یکی هم سلام نظامی محسن خلیلی وقتی آن ضربه سر در دقایق آخر که به طالب‌لو زد و بازی مساوی شد. در آن بازی روی نیمکت نشسته بودم.

در چند تا دربی بازی کردید؟

سه تا دربی بودم و در زمان مربیگری دنیزلی در یک بازی به میدان رفتم که با گل خدا بیامرز مهرداد اولادی برنده شدیم.

دربی چه حس و حالی دارد؟

همه مربیان قبل از بازی مصاحبه می‌کنند که این بازی هم سه امتیاز دارد در صورتی که واقعا این‌طور نیست و خیلی بیشتر از سه امتیاز است. برای اغلب کسانی که دربی را تجربه کردند تمام بازی‌ها یک‌طرف و دربی هم یک‌طرف! حس و حال در طول هفته عجیب و غریب است حتی اگر در میانه یا پایین جدول باشید. در صورت برد بعد از بازی حس و حال فوق‌العاده‌ای دارید و در صورت باخت اوضاع خیلی بد و عجیب می‌شود!

شرایط این دربی برای دو تیم چطور است؟

تیم‌های اول و دوم جدول هستند و هر دو ‌منتظر لغزش رقیب. پرسپولیس نیم نگاهی به برد دارد تا فاصله امتیازی‌اش را از بین ببرد و استقلال هم قطعا به دنبال حفظ فاصله است. بعید می‌دانم بازی زیبایی را شاهد باشیم! با نوع بازی استقلال که وقتی توپ را از دست می‌دهند همه پشت توپ جمع می‌شوند قطعا نمی‌شود انتظار بازی زیبا داشت اما پرسپولیس این روزها خیلی آماده است و در قسمت هجومی فوق‌العاده کار می‌کند. با حضور ترابی انواع و اقسام تاکتیک‌های هجومی را می‌تواند انجام دهد. او بازیکنی است که وقتی پا به توپ می‌شود، نمی‌شود تشخیص داد چه تصمیمی می‌گیرد. عیسی و اورونوف هم آماده هستند در مقابل استقلال ساختار دفاعی خوبی دارد و قطعا نیم نگاهی به ضد حملات و ضربات ایستگاهی دارند بعید می‌دانم در حالت طبیعی این تیم بتواند موقعیت گل ایجاد کند یا به گل برسد.

گلزنان دربی کدام بازیکنان هستند؟

امیدوارم مثل دربی‌های بزرگ دنیا که معمولا پرگل می‌شود دربی ما هم پرگل شود. اما به نظر من این دربی پرگل نیست و شاید یک یا نهایتا دو گل داشته باشد و امیدوارم سهم پرسپولیس بیشتر باشد و برنده شود. شاید عیسی یا اورنوف و ترابی بتوانند برای پرسپولیس گل بزنند .‌

پرسپولیس کنعانی‌زادگان را ندارد و احتمال غیبت گولسیانی هم وجود دارد. فکر می‌کنید در خط دفاع پرسپولیس ممکن است مقابل خط حمله استقلال به مشکل بخورد؟

وقتی در ابتدای فصل با سه دفاع وسط خوب شروع می‌کنید و در حساس‌ترین مقطع کنعانی‌زادگان را چهار کارته و گولسیانی را پنجاه، پنجاه دارید خط دفاع کمی متزلزل می‌شود. درست که بازیکنانی هستند که می‌توانند در آن پست بازی کنند اما آن قابلیت دوتا دفاع وسطی که در ابتدای فصل بازی می‌کردند را ندارند. اگر گولسیانی نرسد پرسپولیس کار سختی دارد و قطعا به مشکل می‌خورد. هم از نظر میانگین قدی به مشکل می‌خورد و هم‌ نداشتن دو دفاع تخصصی در قلب دفاع.

در فضای مجازی بازار شایعات همیشه داغ است! بعضی‌ها می‌گویند احتمالا توصیه می‌شود تا بازی مساوی شود و نزدیک به عیدی هواداران دو تیم ناراحت نشوند! در دوران بازی شما هم چنین توصیه‌ای می‌شد؟ اصلا این حرف‌ها را قبول دارید؟

به هیچ عنوان. حداقل سال‌هایی که من بودم خیلی بازی‌ها در رختکن و روی نیمکت بودم هیچ‌وقت چنین اتفاقی نیفتاد و توصیه‌ای نشد. یک وقت‌هایی تیم‌ها بد بازی می‌کنند که نتیجه مساوی و کم گل می‌شود. این به خاطر ترس از باخت است.‌ ترجیح می‌دهند مساوی کنند اما نبازند برای همین اغلب بازی زیبایی نمی‌شود. من هیچ‌وقت ندیدم توصیه‌ای شود.

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان

    خواندنی ها