کد خبر: 654127
|
۱۴۰۲/۱۲/۲۰ ۰۸:۵۵:۴۲
| |

رضا جباری: پرسپولیس در همه زمینه‌ها نسبت به استقلال برتری دارد/ این چیزها مرا می ترساند!

رضا جباری می گوید من هم شب قبل از دربی استرس می گیرم! به هواداران هم نزدیک هستم و می دانم ‌چقدر برایشان مهم است.

رضا جباری: پرسپولیس در همه زمینه‌ها نسبت به استقلال برتری دارد/ این چیزها مرا می ترساند!
کد خبر: 654127
|
۱۴۰۲/۱۲/۲۰ ۰۸:۵۵:۴۲

تیم فوتبال پرسپولیس با برتری پرگل در مقابل فولاد خوزستان همچنان در کورس قهرمانی قرار دارد و حالا با روحیه مضاعف آماده دربی می‌شود.

به گزارش روزنامه اعتماد، شاگردان اوسمار در‌حالی که دو بار از حریف خود عقب افتادند در نیمه دوم به بازی برگشتند و نشان دادند از توانایی بالایی برخوردار هستند. با رضا جباری در مورد این بازی و دربی پیش رو گفت و گویی انجام دادیم که در ادامه می خوانید. 

‌از نظر شما بازی پرسپولیس مقابل فولاد به لحاظ فنی چطور بود؟

بازی که خوب بود. پرسپولیس هم چهار گل زد و هم بازی خوبی به نمایش گذاشت. فکر می‌کنم روزهای خوبی برای پرسپولیس است و امیدوارم این روند ادامه‌دار باشد.

‌اوسمار چند بازی است که با پرسپولیس خوب نتیجه می‌گیرد. فکر می‌کنید حالا می‌شود به او اعتماد کرد؟

به هر حال او مربی است و نمی‌توانیم بگوییم مربی نیست! پرسپولیس یک باشگاه بسیار بزرگی است که شرایط خودش را دارد. نحوه انتخاب اوسمار خوب نبود وقتی کارنامه درخشانی ندارد و وارد تیم بزرگی می‌شود باید چنین تبعاتی را بپذیرد. اینکه چهار تا بازی را برده و همه ‌چیز گل و بلبل است که نمی‌شود به آن تکیه کرد چون پرسپولیس بحران‌های خاص خودش را دارد. یک وقتی برخلاف انتظار نتیجه نگیری آنجاست که اندازه‌ها مشخص می‌شود و مدیریت و رهبری یک مربی باید قوی باشد تا از چالش‌هایی که برایش به وجود می‌آید تیم را بیرون بکشد. خدا را شکر برای اوسمار این اتفاق رخ نداده است. به هر حال او مربی بوده که کنار یحیی کار کرده و شناخت دارد اما در بحران‌ها قامت یک مربی مشخص می‌شود چون بارها این را شاهد بودم که مربیان بزرگ هم‌ نتوانستند با بحران‌ها دست و پنجه نرم کنند. امیدوارم پرسپولیس به بحران نخورد. در فوتبال یک جایی ممکن است نتیجه برخلاف انتظار شکل بخورد و تیم وارد بحران شود؛ حالا به هر دلیلی اما امیدوارم همین روند ادامه‌دار باشد.

‌به لحاظ فنی چطور؟

تیم خوبی از اوسمار دیدم اما تغییر بازیکن و جذب بازیکنان جدید به این امر خیلی کمک کرده است.

‌پرسپولیس در مقابل فولاد دو گل مبتدیانه دریافت کرد. علتش چه بود؟

دقیقا، اما کارنامه بازیکنان هم مهم است. وقتی گلری مثل بیرانوند داریم ‌که بارها تیم را نجات داده‌ این اتفاق هم ‌ممکن است پیش بیاید. همان‌طور که درباره مربیگری فوتبال گفتم درباره بازیکن هم به این شکل است. کارنامه یک بازیکن درخشان است اما یکی، دو بار هم ممکن است این اتفاق رخ دهد. حالا ممکن است علت آن نداشتن تمرکز لازم باشد یا اعتماد به نفس کاذب. نمی‌دانم چی اسم آن را بگذارم اما آن لحظه این اتفاق رخ می‌دهد. بیرانوند بهترین دروازه‌بان ایران است و بارها به پرسپولیس کمک کرده تا بتواند برنده شود اما این اشتباهات در فوتبال رخ می‌دهد. اگر یک اشتباه بارها تکرار شد آن وقت باید برویم جست‌وجو کنیم و علت را دریابیم. اگر اشتباه تکرار شد دیگر اسمش اشتباه نیست. این مسائل را اشتباه می‌دانم و چیز خاصی نیست که بخواهیم روی آن تمرکز کنیم.

‌دربی در پیش است. نظر شما درباره بازی با استقلال چیست؟

سال‌هاست در این فضا قرار دارم و از قبل اینکه پیراهن پرسپولیس را بر تن کنم چه زمانی که بازیکن بودم و چه حالا که پیشکسوت این تیم هستم. همیشه این حساسیت‌ها وجود دارد من هم شب قبل از دربی استرس می‌گیرم! به هواداران هم نزدیک هستم و می‌دانم ‌چقدر برای‌شان مهم است. خیلی‌ها درست یا غلط دوست دارند دربی را تیم‌شان ببرد حتی اگر قهرمان ‌نشوند! این‌طور نیست که تیم قوی‌تر حتما پیروز می‌شود یا برعکس چون دربی حساسیت خاص خودش را دارد. بحث روحی روانی از یک هفته قبل از بازی خیلی مهم است برای بازیکنان که چطور به آن فکر می‌کنند.‌

‌به لحاظ تاکتیکی چطور؟

در دربی معمولا از مسائل تاکتیکی دور می‌شویم و مسائل جنگندگی و خواستن است که حرف اول را در این بازی می‌زند. البته نمی‌خواهم بگویم تاکتیک وجود ندارد قطعا هست چون یک فصل مربی روی تاکتیک تیمش کار می‌کند اما در این بازی‌ها باید با قلب و ذهن بازی کرد. قلب بازیکن یعنی با همه وجود بازی کند و ذهنش هم آن آرامش لازم را داشته باشد تا آن احساس تبدیل به خشم نشود. اینکه مربی از بازیکن چه می‌خواهد در کنار احساس بازیکن در کنار هم لازم است. هفته که می‌گذرد تیمی که روی این مسائل تمرکز داشته باشد، می‌تواند برنده بازی باشد.

‌دربی چند چند می‌شود؟

من نمی‌توانم بگویم پرسپولیس مساوی می‌کند چون برای من این تیم‌ همیشه برنده است، اما به لحاظ فنی دو تیم‌ را کنار هم می‌گذارم اصلا قابل قیاس نیستند و پرسپولیس در همه زمینه‌ها برتری دارد و استقلال فقط نتیجه‌گراست. پرسپولیس در کنار نتیجه بازی زیبا ارایه می‌دهد و این نمی‌تواند باهم قابل قیاس باشد. کادر استقلال انگیزه خاصی به بازیکنانش می‌دهد و این را می‌فهمم و از الان می‌دانم چطور بازیکنانش را تحریک می‌کند تا چگونه مقابل پرسپولیس بایستند. از طرفی بین هواداران خوشحالی مفرط و تمجید از تیم و اوسمار بیش از حد است یا مثلا تمرکز روی اشتباه بیرانوند بیش از اندازه است، اینها من را می‌ترساند برای بازی دربی! پرسپولیس باید حواسش باشد. در مجموع فکر می‌کنم پرسپولیس دو-صفر یا یک-صفر برنده شود. گلزن احتمالی هم حدس می‌زنم آل‌کثیر و عالیشاه باشند.

 

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان

    خواندنی ها