گفت‌وگوی« اعتماد» با علیرضا حسینی، عضو هیات‌مدیره خانه سینما:

بسیاری از هنرمندان برای ممنوع الخروجی دچار مشکل شدند

به ۱۱ نفر پیشنهاد مدیرعاملی خانه سینما را دادیم اما نپذیرفتند

علیرضا حسینی عضو هیات مدیره خانه سینما می گوید:با اینکه کسی از هنرمندان بازداشت یا زندانی نیست اما بسیاری از هنرمندان برای ممنوع‌الخروجی دچار مشکل شدند.

بسیاری از هنرمندان برای ممنوع الخروجی دچار مشکل شدند
کد خبر: 597988
|
۱۴۰۱/۱۱/۳۰ ۱۰:۲۸:۲۴

روزنامه اعتماد با علیرضا حسینی عضو کمیته حقوقی خانه سینما  درباره روند تسریع آزادی هنرمندان دربند، ممنوع‌الکاری و ممنوع‌الخروجی بازیگران و همچنین به طول انجامیدن معرفی مدیرعامل خانه سینما گفت‌وگو کرده است.

حسینی که عضو هیات مدیره خانه سینماست می‌گوید: کسی از هنرمندان بازداشت یا زندانی نیست و امیدواریم که دیگر هیچ هنرمندی با حکم زندان مواجه نشود. 

او درباره ممنوع الکاری و ممنوع الخروجی بازیگران توضیح می دهد: رسما به کسی ممنوع‌الکاری اعلام نشده است، نه از جانب قوه قضاییه و نه سازمان سینمایی به کسی چیزی گفته نشده تا به این لحظه. خیلی از هنرمندان در جریان اعتراضات پرونده داشتند، اما در چند ماه اخیر در پروژه‌ها و فیلم‌ها مشغول کار بودند. خیلی از هنرمندان بازجویی شدند ولی بعد از احضار، به سر کارهای‌شان بازگشتند. رسما چنین چیزی به هیچ کسی اعلام نشده. خیلی از هنرمندان در جشنواره فجر فیلم‌شان به نمایش درآمد. اما بسیاری از هنرمندان برای ممنوع‌الخروجی دچار مشکل شدند. ما نامه‌نگاری‌هایی را در این رابطه انجام دادیم. یکی، دو نفر دراین رابطه با خطایی همراه بودند که همین مساله باعث شد در این بخش تعامل مسوولان با ما کم شود. خیلی از هنرمندان کار خارج از کشور دارند، خیلی از آنها می‌خواهند با خانواده خود دیدار تازه کنند یا بیمار هستند و باید برای کارهای پزشکی هر چه زودتر سفر کنند. به نظر می‌رسد مسوولان امنیتی کمی بر هنرمندان در این بخش سخت گرفته‌اند که تلاش ما پیگیری برای حل مشکل این افراد است.

حسینی می گوید: خواسته هنرمندان خواسته مردم و جامعه است... قبول کنیم که هنرمندان نمی‌توانند نسبت به خواسته‌های مردم بی‌تفاوت باشند. در این مدت هنرمندان نیز از مردم و جامعه بسیار آموختند و البته باید گفت دوگانگی میان مردم و هنرمندان وجود ندارد. مسوولان هم با یکسری واقعیت‌ها مواجه شدند، باید تعامل از این به بعد بیشتر باشد .امیدواریم از این به بعد وضعیت بهبود یابد و فضا به سوی آرامش پیش رود و هیچ فردی از جامعه برای بیان عقیده خود در زندان نباشد.

IMG_7101

این عضو هیات مدیره خانه سینما همچنین درباره معرفی مدیرعامل خانه سینما توضیح می دهد: از شهریور که هیات‌مدیره خانه سینما و رییس هیات‌مدیره انتخاب شد و در مهرماه وزارت ارشاد احکام را تایید کرد هر چند ما بلافاصله با التهابات در جامعه مواجه شدیم و همین ما را دچار مشکل کرد. ولی ما از شهریور ماه تا به امروز با یازده نفر از سینماگران و اشخاصی که صلاحیت حرفه‌ای و تجربه لازم را برای پذیرش سمت مدیرعاملی خانه سینما دارند، گفت‌وگو داشته‌ایم و وارد مذاکرات جدی با آنها شدیم. همه اعضای هیات‌مدیره در مورد این 11 نفر متفق‌القول بوده‌اند که آنها افراد لایقی برای مدیرعاملی خانه سینما هستند و این پیشنهاد را به آنها مطرح کردیم، اما به خاطر شرایط موجود در کشور و در مواردی به خاطر موانع قانونی که در اساسنامه فعلی خانه سینما وجود دارد و همچنین شرایط اقتصادی نامتعارف در کشور تا الان هیچ کدام از این عزیزان جواب مثبت نداده است .شما نگاه کنید 11 نفر تعداد کمی نیست. به هر حال بپذیرید خانه سینما هم شرایط خاص خود را دارد و هیات‌مدیره هم سلیقه و برنامه‌های خاص خود را دارد. مدیرعامل خانه سینما نیز باید مصوبات هیات مدیره را اجرا کند و با توجه به شرایط اقتصادی موجود، پذیرفتن این مسوولیت کار سختی است. البته اطمینان دارم که به زودی به نتیجه مناسب خواهیم رسید.

 

دیدگاه تان را بنویسید

نیازمندی ها

خواندنی ها