کد خبر: 662978
|
۱۴۰۳/۰۳/۲۱ ۱۰:۱۷:۴۰
| |

آیت‌الله جنتی ۴۳ سال پیش درباره شیوه احراز صلاحیت نامزدهای انتخابات چه گفته بود؟

روزنامه اعتماد نوشت: در این دوره برای نخستین‌بار شورای نگهبان وظیفه بررسی صلاحیت نامزدها را بر عهده گرفت و از بین 71 نفر کاندیدا تنها 4 کاندیدا را تایید کرد.

آیت‌الله جنتی ۴۳ سال پیش درباره شیوه احراز صلاحیت نامزدهای انتخابات چه گفته بود؟
کد خبر: 662978
|
۱۴۰۳/۰۳/۲۱ ۱۰:۱۷:۴۰

روزنامه اعتماد مروری بر رخدادهای دومین دور از انتخابات ریاست‌جمهوری کرده است.

به گزارش اعتماد، در بخشی از این گزارش آمده است؛

بررسی صلاحیت کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری توسط شورای نگهبان که روز گذشته به نوعی سرنوشت چهاردهمین دور از انتخابات ریاست‌جمهوری را تعیین کرد در تابستان سال 60 یعنی 43 سال پیش هم محل بحث‌ها و تنش‌های انتخاباتی بود. در دومین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری هم مانند دوره نخست انتخابات، بنیانگذار انقلاب اسلامی بر نظر خود مبنی بر عدم تصدی مناصب اجرایی توسط روحانیون باقی بودند و هیچ یک از روحانیون ثبت‌نام نکردند. البته تا یک روز مانده به اعلام نهایی اسامی نامزدها، اخباری مبنی بر ثبت‌نام برخی روحانیون در مطبوعات درج می‌شد.

در این دوره برای نخستین‌بار شورای نگهبان وظیفه بررسی صلاحیت نامزدها را بر عهده گرفت و از بین 71 نفر کاندیدا تنها 4 کاندیدا را تایید کرد. آیت‌الله جنتی 43 سال پیش درباره روند بررسی صلاحیت‌ها در این شورا گفته است: «مساله مذهبی بودن، قضیه این است که باید پایبند به مذهب باشند، یعنی چیزی که روش‌های او را تنظیم می‌کند، در زندگی به او برنامه بدهد، مذهب باشد. هر جا که مجاز است، اقدام بکند، هر جا که مجاز نیست، خودداری کند. این معنای مذهبی بودن است. عمده اینها از جنبه فقدان قید سیاسی رد شدند. سیاسی بودن امری است که ورزیدگی سیاسی و سوابق کاری سیاسی لازم دارد... یکی از راه‌های بررسی این مساله دقت در سوابق کاری اینهاست. بسیاری از اینها در کاری بوده‌اند که تماس با سیاست نداشته است یک نفر که سابقه سیاسی نداشته باشد، نه قبل از انقلاب و نه بعد از انقلاب، چطور می‌تواند به عنوان یک نفر سیاسی معرفی شود.» جنتی در پاسخ به پرسشی در خصوص تدوین ضوابط آیین‌نامه‌ای برای بررسی صلاحیت‌ها اظهار داشت: «در درجه اول معیار ما همان ۱۰ قیدی است که در اصل ۱۱۵ قانون اساسی آمده است، اما اینکه از کجا باید این قضیه را احراز کرد، البته ممکن است در آینده آیین‌نامه‌ای برای آن تدوین شود. ولی من معتقدم آیین‌نامه احتیاج ندارد. ما الان برای تشخیص هر کدام معیار مشخصی داریم.»

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان

دیدگاه تان را بنویسید

ویدیو پیشنهادی

اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان

    خواندنی ها