کد خبر: 656712
|
۱۴۰۳/۰۱/۲۴ ۲۳:۴۰:۰۰
| |

از هنرپیشه زن بی‌حجاب تا مماشات پلیس با ابوالقاسم طالبی؛ آیا فقط این آقای کارگردان قادر به عبور از خطوط قرمز است؟!

سریال پرحاشیه ابوالقاسم طالبی تاکنون از خطوط قرمز زیادی عبور کرده که پیش از این برای فیلم‌ها و سریال‌های زیادی غیرقابل دسترس می‌نمود.

از هنرپیشه زن بی‌حجاب تا مماشات پلیس با ابوالقاسم طالبی؛ آیا فقط این آقای کارگردان قادر به عبور از خطوط قرمز است؟!
کد خبر: 656712
|
۱۴۰۳/۰۱/۲۴ ۲۳:۴۰:۰۰

 مجموعه تلویزیونی «هفت سر اژدها» اثر ابوالقاسم طالبی که از ابتدای ماه رمضان روی آنتن شبکه سه سیما می‌رود، در هفته‌های اخیر به واسطه نمایش برخی صحنه‌های کمتردیده‌شده، پرسروصدا ظاهر شده و حواشی داشته است.

به  گزارش ایسنا ، به نظر می‌رسد در برخی از این صحنه‌ها، سازندگان از خطوط قرمزی که معمولا در سریال‌های سیما به چشم می‌خورد، عبور کرده و اتفاقاتی را به تصویر کشیده‌اند که پیش از این به ندرت در تلویزیون دیده شده بود یا هیچ‌گاه روی آنتن نرفته بود.

هنرپیشه زن بی‌حجاب

یکی از اولین صحنه‌های پربازدید و جنجالی سریال در شبکه‌های اجتماعی، صحنه‌ای از قسمت‌های نخست اثر است که بنا به برخی شواهد مثل برند نمایشگر مورد استفاده در صحنه، احتمالا در داخل کشور ضبط شده، اما به‌خلاف قوانین معمول، یک هنرپیشه زن بی‌حجاب دارد. این بازیگر با نام سرنا شاه‌قلیان که در تیتراژ به عنوان بازیگر مسیحی معرفی شده، در صحنه‌های متعددی بدون حجاب ظاهر شده یا بخش قابل توجهی از موی او، بیرون از روسری دیده می‌شود.

این در حالی است که رعایت قانون حجاب برای همه آثار دارای مجوز سینما، تلویزیون و نمایش خانگی که در داخل کشور ضبط می‌شوند، الزامی است.

ویدیوهای کوتاهی از صفحه اینستاگرام این بازیگر، این گمانه را که برای ضبط تصاویر او، از پوستیژ (کلاه‌گیس) استفاده نشده، تقویت می‌کند. هرچند حتی اگر موی این بازیگر نمایش داده نمی‌شد، باز هم یک خرق عادت در تلویزیون رخ داده بود؛ چراکه پیش از این حداقل یک فیلم بلند سینمایی با نام «کاناپه» اثر کیانوش عیاری، به علت استفاده از پوستیژ برای هنرپیشه‌های زن، توقیف شده است و چنین رویه‌ای اساسا در سینما و تلویزیون معمول نیست.

فساد قاضی دادگستری و سرهنگ ناجا

در حالی که به طور معمول، سازندگان آثار سینما، تلویزیون و نمایش خانگی اجازه نمایش پرسنل فاسد، رشوه‌گیرنده یا نفوذی در دستگاه‌هایی مانند قوه قضاییه و نیروی انتظامی را ندارند اما این اتفاق در «هفت سر اژدها» رخ داده است. یک قاضی که بر اساس شواهد نمایش‌داده‌شده و البته گمانه قوی شخصیت‌های اطلاعاتی سریال، «خریده شده»، در این اثر حضور دارد و پرونده را به دست گرفته است.

این مجموعه تلویزیونی، یک نیروی ناجا با درجه سرهنگی را نیز به تصویر کشیده که در خدمت «متین سلطان‌خواه» شخصیت منفی اصلی سریال قرار دارد و اصطلاحا نفوذی است. او به جای خدمت، در جهت منویات ضدقهرمان قصه گام برمی‌دارد.

این در حالی است که پیشتر سریالی مانند «مانکن» با بازی محمدرضا فروتن در شبکه نمایش خانگی به دلیل همین محدودیت با تغییر در قصه مواجه شده بود.

مماشات غیرمنتظره ناجا با طالبی

پنجشنبه، ۱۶ فروردین‌ ماه سردار سعید منتظرالمهدی، معاون فرهنگی اجتماعی فراجا از تصویر نیروهای انتظامی در سریال «هفت سر اژدها» انتقاد کرد و گفت: اگر در حال حاضر بود، اجازه نمی‌دادیم حتی یک فریم پلیسی بدون نظارت و تایید کارشناسان انتظامی تصویربرداری شود چه برسد که پخش شود.

او در بخش دیگری از این گفت‌وگو تصریح کرد: با توجه با اینکه سریال فوق در زمان خودش مجوز لازم برای تولید را از موسسه ناجی هنر گرفته است، به کارگردان اثر یادآوری شد که سکانس‌های پیش‌روی پلیسی، می‌بایست مجددا مورد بازبینی قرار گیرد که ایشان اعلام کردند در ادامه داستان شاهد اتفاقات جدید پلیسی خواهیم بود که نگرانی‌های پلیس مرتفع خواهد شد.

با توجه به سخنان منتظرالمهدی، به نظر می‌رسد مجموعه «هفت سر اژدها» مراحل بازبینی مجدد را در فراجا نگذرانده و پلیس صرفا با قول ابوالقاسم طالبی، از برخورد با این اثر کوتاه آمده است؛ اتفاقی که معمولا از سوی دستگاه‌های انتظامی، نظامی و اطلاعاتی رخ نمی‌دهد و مادامی که آثار نمایشی مرتبط را بازبینی نکنند، محصول مورد اشاره، پخش نمی‌شود.

خشن‌ترین قتل تلویزیون

مجموعه «هفت سر اژدها» در قسمت‌های گذشته، صاحب مجوزهای ویژه‌ای در نمایش خشونت عریان بوده که اوج آن در قسمت ۱۱ رخ داد. در این قسمت با درج هشدار رده‌بندی سنی +۱۳ در ابتدای قسمت و در حالی که این هشدار، در طول قسمت زیرنویس نشده بود، صحنه قتل خشنی نمایش داده شد که در تلویزیون سابقه ندارد.

این قتل که از نمای نزدیک به تصویر کشیده شده، به اندازه‌ای دارای خشونت آشکار است که حتی در سریال‌های نمایش خانگی هم شبیه به آن کمتر دیده می‌شود.

از برخورد زن و مرد تا پخش موسیقی رپ!

در برخی از صحنه‌های مجموعه «هفت سر اژدها» همچنین کاراکترها به استعمال دخانیات می‌پردازند که به ندرت در سریال‌های تلویزیونی نمایش داده می‌شود. در قسمت ۱۱ این مجموعه حتی صحنه مصرف مواد مخدر نیز به صراحت و از نمای نزدیک به تصویر کشیده شده است.

این سریال اثر ابوالقاسم طالبی، در اتفاقی بسیار نادر، برخورد دو شخصیت مرد و زن را نیز در قسمت ۱۸ نمایش می‌دهد که زن به مرد سیلی می‌زند و مرد، با مشت به سینه زن می‌کوبد.

در قسمت ۱۳ مجموعه «هفت سر اژدها» نیز ترانه سال ۹۹ حمید صفت بازیگر این مجموعه با صدای خود او پخش می‌شود که گویی در استودیو ضبط شده است؛ ترانه‌ای با عنوان «الو خدا» که در اتفاقی قابل توجه، پای موسیقی رپ را به آنتن صداوسیما باز کرد. جالب آنکه حتی انتخاب حمیدرضا صفت برای ایفای نقش اصلی این اثر هم جالب است، چراکه او تا پیش از این مجموعه، در هیچ محصول نمایشی بازی نکرده بود و به طور معمول، فعالان عرصه موسیقی رپ زیرزمینی، جایی در رسانه‌های رسمی ندارند.

حال باید دید خط‌شکنی‌های سریال «هفت سر اژدها» که در حوزه‌های متنوعی رخ داده، در ادامه این اثر نیز ادامه خواهد داشت و این مجموعه نمایش صحنه‌های کم‌سابقه یا بی‌سابقه دیگری را هم در تلویزیون به نمایش خواهد گذاشت یا نه.

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان

    خواندنی ها