کد خبر: 654357
|
۱۴۰۲/۱۲/۲۲ ۰۷:۵۶:۱۳
| |

رویترز به نقل از مقامات آمریکایی:

ایران و چین قوانین دیرینه نظام بین‌الملل و اولویت آمریکا در ارزیابی تهدیدها را به چالش می‌کشند

نهادهای اطلاعاتی آمریکا در مورد به خطر افتادن آنچه «نظم جهانی» خواندند، هشدار دادند.

ایران و چین قوانین دیرینه نظام بین‌الملل و اولویت آمریکا در ارزیابی تهدیدها را به چالش می‌کشند
کد خبر: 654357
|
۱۴۰۲/۱۲/۲۲ ۰۷:۵۶:۱۳

نهادهای اطلاعاتی آمریکا در مورد به خطر افتادن آنچه «نظم جهانی» خواندند، هشدار دادند.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا، رویترز نوشت: در گزارشی که همزمان با شهادت رهبران آژانس‌های اطلاعاتی و امنیتی آمریکا در کنگره منتشر شد، سازمان‌های اطلاعاتی این کشور اعلام کردند: ایالات متحده با «نظم جهانی شکننده» مواجه است که به دلیل رقابت قدرت‌های بزرگ، چالش‌های فراملی و درگیری‌های منطقه‌ای تحت فشار قرار گرفته است.

این آژانس‌ها در سالانه ۲۰۲۴ خود اعلام کردند: «یک چین جاه‌طلب اما مضطرب، یک روسیه متخاصم، برخی از قدرت‌های منطقه‌ای مانند ایران و بازیگران غیردولتی توانمندتر، قوانین دیرینه نظام بین‌الملل و همچنین اولویت آمریکا در ارزیابی تهدیدها را به چالش می‌کشند».

در این گزارش آمده است که چین با حمایت از پایگاه صنعتی روسیه، همزمان با آغاز جنگ در اوکراین، به روسیه کمک های اقتصادی و امنیتی می کند. همچنین هشدار داد که چین می تواند از فناوری برای تأثیرگذاری بر انتخابات امسال ایالات متحده استفاده کند.

در این گزارش اطلاعاتی آمده است: «(چین) ممکن است تلاش کند تا در سطوحی بر انتخابات ایالات متحده در سال ۲۰۲۴ تأثیر بگذارد، زیرا می‌خواهد منتقدان خود را کنار بگذارد و شکاف‌های اجتماعی ایالات متحده را بزرگ‌تر کند».

در همین حال آوریل هاینس، مدیر اطلاعات ملی، در شهادت خود در کمیته اطلاعات سنا از قانونگذاران خواست کمک نظامی بیشتری به اوکراین را تایید کنند. او گفت که تصور اینکه اوکراین می تواند سرزمینی را که از روسیه پس گرفته است بدون کمک بیشتر واشنگتن حفظ کند، بسیار سخت است. هاینس ابراز نگرانی کرد که درگیری در غزه بین اسرائیل و حماس می تواند ناامنی جهانی را گسترش دهد.

ویلیام برنز، مدیر آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) هم گفت: ادامه حمایت از اوکراین پیامی را به چین ارسال می‌کند که ایالات متحده در کنار تایوان است.

پس از اینکه یک معترض جلسه استماع را با فریادهایی در مورد لزوم حفاظت از غیرنظامیان در غزه قطع کرد، از برنز در مورد کودکان در منطقه غزه پرسیده شد. او گفت: «واقعیت این است که کودکانی هستند که از گرسنگی می میرند. آنها در نتیجه این واقعیت که کمک های بشردوستانه نمی تواند به آنها برسد، دچار سوءتغذیه شده اند. توزیع موثر کمک های بشردوستانه بسیار دشوار است مگر اینکه آتش بس داشته باشید.»

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان

    خواندنی ها