کد خبر: 647482
|
۱۴۰۲/۱۰/۱۷ ۲۱:۰۷:۰۱
| |

حکم اعدام عاملان حمله دوم تروریستی شاهچراغ طی یکی دو هفته آینده اجرا خواهد شد

رئیس دیوان عدالت اداری گفت: حکم اعدام عامل حمله دوم تروریستی به حرم شاهچراغ اجرا می‌شود.

حکم اعدام عاملان حمله دوم تروریستی شاهچراغ طی یکی دو هفته آینده اجرا خواهد شد
کد خبر: 647482
|
۱۴۰۲/۱۰/۱۷ ۲۱:۰۷:۰۱

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدجعفر منتظری رئیس دیوان عالی کشور در کرمان، با اشاره به نقش دستگاه قضا در پرونده انفجار تروریستی در کرمان، اظهار داشت: تشکیل پرونده باید توسط دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی انجام شود.

به گزارش تسنیم، وی ادامه داد: پس از آن ضابطان باید اقداماتی را که برای شناسایی سرنخ‌ها انجام شده را به همراه دلایل، مدارک و مستندات جمع‌آوری کرده و برای دادسرای کرمان ارسال کنند.

رئیس دیوان عالی کشور با بیان اینکه دادستان کرمان هم وظیفه دارد که این مدارک را تنظیم کرده و اگر نقصی دارد آن را برطرف کند و به همراه کیفرخواست و تعیین میزان اتهاماتی که متوجه متهمین است برای دادگاه بفرستد، افزود: پرونده در دادگاه هم مسیر قانونی خود را طی می‌کند.

وی بیان کرد:، چون جرایم سنگین است، معمولاً این پرونده‌ها به دیوان عالی کشور می‌آید و دیوان عالی هم طبق قانون به آن رسیدگی می‌کند، چیزی که برای ما مهم است رعایت عدل و انصاف است.

منتظری با بیان اینکه ما وظیفه داریم هم قانون را رعایت کنیم و هم عادلانه قضاوت کنیم، گفت: ما در دستگاه قضایی استان کرمان و هم در تهران توان خود را به‌کار می‌گیریم که به سرعت به این پرونده رسیدگی شود.

وی با اشاره به افرادی که تاکنون در این پرونده دستگیر و بازداشت شدند، گفت: افرادی که دستگیر شدند هنوز در مرحله اطلاعاتی و امنیتی هستند.

رئیس دیوان عالی کشور در ارتباط با پرونده تروریستی در حرم حضرت شاهچراغ در شیراز، بیان کرد: پرونده دوم حادثه تروریستی شیراز سه متهم دارد که حکم آن‌ها صادر شده و همین هفته یا هفته آینده حکم آن‌ها اجرا می‌شود.

به گزارش تسنیم، متهم ردیف اول پرونده حمله به زائران و خادمان حرم مطهر شاهچراغ (ع)، رحمت‌الله نوروزاف معروف به مصطفی اسلم‌یار، اهل کشور تاجیکستان که در شامگاه ۲۲ مردادماه امسال اقدام به حمله مسلحانه به حرم مطهر شاهچراغ (ع) کرده بود و با اتهامات محاربه، بغی و اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور مواجه بود پس از طی مراحل تحقیقات، صدور قرار جلب به دادرسی و کیفرخواست در دادسرای عمومی و انقلاب اسلامی شیراز و برگزاری ۲۰ ساعت جلسه رسیدگی در شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی شیراز به ۲ بار اعدام محکوم شد.

با توجه به تحقیقات کامل و جامع صورت‌گرفته درباره متهم اصلی و احراز ارتباطات سازمان‌یافته با عوامل داعش و همچنین اقرار‌های صریح به عضویت و همکاری با گروه داعش در حین تحقیقات در دادسرا و همچنین در مقابل هیئت دادگاه و با توجه به دست بردن وی به سلاح گرم به‌قصد ایجاد رعب و وحشت که در نتیجه آن دو نفر شهید و ۷ نفر مجروح شدند، ماهیت مجرمانه عمل ارتکابی مطابق با عنوان اتهامی برای دادگاه محرز و مسجّل شد و متهم بر اساس مواد مطروحه در قانون مجازات اسلامی به مجازات محاربه و بغی محکوم شد.

متهمین ردیف‌های دوم و سوم نیز از اتهام معاونت در محاربه و افساد فی‌الارض توسط دادگاه تبرئه شدند، با توجه به اینکه متهمین ردیف‌های دوم و سوم از نیت شوم رحمت‌الله نوروزاف عامل اصلی حمله تروریستی، بی‌اطلاع بوده‌اند و این امر با توجه به تحقیقات به‌عمل‌آمده و همچنین دفاع وکلای مدافع آنان برای هیئت دادگاه به اثبات رسیده است، لذا از این دو عنوان اتهامی تبرئه شدند.

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت اعتمادآنلاین هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت اعتمادآنلاین هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

    خواندنی ها