فریدون عباسی دوانی، رئیس سابق سازمان انرژی اتمی:

برای ساخت پیشران هسته‌ای به اورانیوم با غنای بالای ۹۰ درصد نیاز داریم

رئیس سابق سازمان انرژی اتمی گفت: در رابطه با ساخت پیشران هسته‌ای، برای اینکه راکتور یا موتور پیشران هسته‌ای کوچک شده و به صورت فشرده در زیردریایی قرار بگیرد نیاز به اورانیوم با غنای بالا دارد و آن غنای بالای ۹۰ درصد است.

برای ساخت پیشران هسته‌ای به اورانیوم با غنای بالای ۹۰ درصد نیاز داریم
کد خبر: 598314
|
۱۴۰۱/۱۲/۰۱ ۲۱:۲۰:۱۳

فریدون عباسی دوانی، رئیس سابق سازمان انرژی اتمی در دولت دهم درباره حواشی به وجود آمده برای ایران به دلیل انتشار خبر غنی‌سازی ۸۴ درصد گفت‌وگویی کرده است.

به گزارش خبرآنلاین، بخش‌های مهم این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید: 

 

  • ما نیازی به اورانیوم با غنای ۸۴ درصد نداشته ایم که برنامه ای برای تولید آن داشته باشیم، نیازهای هر کشور برنامه های آن کشور را برای کارکردن روی یک صنعت یا برنامه تعیین می‌کند، پس ما این برنامه را نداریم.
  • نیاز آتی ما به اورانیم بالای ۹۰ درصد است و هنوز به آنجا نرسیده ایم که بخواهیم به سمت تولید برویم.
  • (نیاز به اورانیوم بالای ۹۰ درصد) برا برنامه ساخت پیشران های هسته ای است. منظورم از پیشران زیردریایی های هسته ای است، زیردریایی هایی که رانش آن‌ها توسط راکتور هسته ای صورت بگیرد. این موضوع در برنامه جمهوری اسلامی ایران برای آینده وجود دارد و توانمندی اش را هم در کشور داریم، یعنی جمهوری اسلامی ایران در غنی سازی بالای ۹۰ درصد، توانمندی دارد ولی هنوز نیاز نداریم که بخواهیم روی آن سرمایه گذاری کنیم. 
  • آنها می آیند مواد منفجره را از لایه های حفاظتی ما عبور می دهند و می برند در تاسیسات هسته ای منفجر می کنند، یا با پهباد اقدامات خصمانه انجام می دهند ،اینها خودشان آلودگی هایی را ایجاد می کنند و بعد به آژانس فشار می آوردند که برو بازرسی کن و مسئولان ما هم که می خواهند اقدامات مثبتی انجام دهند و تعامل داشته باشند می روند آن اماکن را به آنها نشان می دهند و آنها مواردی را که از قبل خودشان گذاشته اند پیدا می کنند.
  • در رابطه با ساخت پیشران هسته ای ،برای اینکه راکتور یا موتور پیشران هسته ای کوچک شده و به صورت فشرده در زیر دریایی قرار بگیرد، و زیردریایی بتواند در زمان طولانی مدت زیر آب بماند، و یا در اقیانوس ها حرکت کند، نیاز به اورانیوم با غنای بالا دارد و آن غنای بالای ۹۰ درصد است.

دیدگاه تان را بنویسید

نیازمندی ها

خواندنی ها