ماجرای افشاگری رهبری درباره جنگنده‌های F14 چه بود؟

برگرداندن جنگنده‌های F۱۴ محل اختلاف انقلابیون شد

آیت‌الله خامنه‌ای در دیدار با مردم تبریز به ماجرای فروش جنگنده‌های F14 اشاره کرد و فرمودند: موضوع بازگرداندن جنگنده‌های F۱۴ از جمله مسایلی بود که به محل اختلاف جدی انقلابیون تبدیل شد.

ماجرای افشاگری رهبری درباره جنگنده‌های F14 چه بود؟
کد خبر: 597457
|
۱۴۰۱/۱۱/۲۶ ۱۷:۵۰:۵۱

رهبری در دیدار امروز با مردم تبریز از ماجرای افشاگری فروش جنگنده‌های F14  پرده برداشت. یکی از سایت‌های خبری به این موضوع پرداخته‌است که در ادامه بخش‌های مهم آن را می‌خوانید. 

  • به گزارش ایسنا، حضرت آیت الله خامنه‌ای در بخش‌هایی از سخنان خود در دیدار هزاران تن از مردم تبریز با اشاره به حملات و شبهات مکرر دشمن درباره ضرورتِ نداشتن توان نظامی ایران گفتند:‌ اولاً کشوری که این همه دشمن دارد باید به فکر خودش و ملتش باشد همچنان‌که اوایل انقلاب وقتی فهمیدم عده‌ای می‌خواهند هواپیماهای  F۱۴ را بفروشند، به سرعت مصاحبه و افشاگری کردم و آن حرکت ناکام ماند.
  • این برای اولین بار نیست که رهبری به موضوع تلاش عده‌ای در داخل و آمریکا برای بازگرداندن جنگنده‌های F۱۴‌ اشاره می‌کنند.  ایشان در بهمن ۱۳۹۴ در بیاناتشان گفته بودند، "بعد از انقلاب هم یک عده‌ای می‌خواستند اف‌چهارده‌ها را که تازه خریده بودند، برگردانند که به حول‌وقوّه‌ی الهی نگذاشتیم؛ می‌خواستند برگردانند تا همین ابزار هم نباشد."
  • آن طور که رهبری امروز چهارشنبه به آن اشاره کردند این حساسیت تا جایی بوده است که ایشان در سال ۵۸ در مخالفت با تلاش‌ها برای بازگرداندن F۱۴ ها دست به "افشاگری" و "مصاحبه" زدند تا این اقدام ناکام ماند.
  • اما موضوع بازگرداندن جنگنده‌های F۱۴ از جمله مسایلی بود که به محل اختلاف جدی انقلابیون تبدیل شد. اعضای دولت موقت مصرانه خواستار بازگرداندن یا فروختن این جنگنده‌ها به آمریکا یا به هر کشوری که خواستار آنها باشند، بودند و در سوی دیگر آن، یاران انقلابی امام به‌ شدت این اتفاق را برای امنیت و مصالح کشور خطرناک می‌دیدند.
  • حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در گفت‌وگویی در پی طرح این مساله به کیهان گفته بودند: تردیدی نداریم که دولت آمریکا با وضع کنونی ما به لغو برخی از قراردادهای گذشته به‌شدت تمایل دارد و بعضی از مقدورات نظامی ما را برای خود خطر بالقوه به حساب می‌آورد و بنابراین و به همین دلیل ما در مورد لغو قراردادها باید بسیار محتاطانه و دوراندیشانه برخورد کنیم.
  • هم‌چنین حجت الاسلام حسن روحانی که در سال ۵۸ در ستاد ارتش مسئولیت داشته است در کتاب خاطرات خود می‌گوید: از آنجا که من در جریان این کار بودم، تردید ندارم که موضوع فروش جنگنده‌های F۱۴ طرحی بوده که آمریکایی‌ها طراحی کرده بودند و با فریب دولت موقت، طرح آن را به شورای انقلاب برده بودند تا فروش هواپیماها را به تصویب شورای انقلاب برسانند.
  • روحانی شرح داده است که "متوجه شدیم این کار مانند پس دادن [قرارداد] هواپیماهای  F۱۶در زمان بختیار، خیانت بسیار بزرگی است که باید جلوی آن را گرفت. تصمیم مشابهی درباره نیروگاه اتمی بوشهر [توسط دولت موقت] اتخاذ شد که کار راه‌اندازی آن را متوقف کرد. 
  • هاشمی رفسنجانی در مصاحبه در سال ۱۳۸۲ برای کتاب «هاشمی بدون روتوش» گفت: «آقای یزدی و دوستانشان پیشنهاد کردند که F۱۴ ها را پس بدهیم. می‌گفتند پرهزینه است...می‌گفتند جنگی که نداریم، بهتر است این هواپیماها را پس بدهیم یا بفروشیم. البته اگر این کار می‌شد، خیانت بزرگی بود.»

 

دیدگاه تان را بنویسید

نیازمندی ها

خواندنی ها