وقتی‌ باغبان‌ چهلستون اصفهان کلید توالت را به همراه ملکه انگلیس نمی‌دهد
کد خبر: 573287
۱۴۰۱/۰۶/۱۹ ۰۶:۲۰:۰۰

وقتی‌ باغبان‌ چهلستون اصفهان کلید توالت را به همراه ملکه انگلیس نمی‌دهد

پس از صرف نهار، ​هنگامی که لرد هیوم بدبخت نیاز به قضای حاجت پیدا کرد،​ باغبان به هیچ وجه حاضر نبود کلید را به او بدهد

الیزابت دوم، ملکه انگلیس که پنج‌شنبه شب درگذشت در سال ۱۳۳۹ خورشیدی در بازدید سفر دوسال پیش محمد رضا شاه پهلوی به ایران آمد. این تنها سفر رسمی او به ایران بود.

به گزارش فراز، این سفر با حواشی خاص خودش همراه بود. از جمله کسانی که مسئولیت پذیرایی از همراهان ملکه را برعهده داشت عبدالرضا هوشنگ مهدوی کارمند نسبتا جوان آن روزهای وزارت خارجه بود. او که در آن زمان در تهران بسر می برد ماموریت یافت که گوشه ای از بار این پذیرایی را بر عهده گیرد.

مهدوی در خاطراتش می نویسد:

در اوایل اسفند ۱۳۳۹ حکمی به نگارنده ابلاغ شد که به مهمانداری همراهان ملکه انگلیس منصوب شده‌ام که قرار بود همراه با شوهرش پرنس فیلیپ و گروهی از مقامات بلندپایه انگلستان به ایران سفر رسمی کند. معلوم شد وظیفه نگارنده همراهی و راهنمایی خبرنگار اخبار موویتون بود که فیلمهای خبری آن را سینماها قبل از فیلم اصلی نشان می دادند.

روز ششم اسفند مراسم استقبال رسمی در فرودگاه مهرآباد به عمل آمد و پس از آنکه مهمانان سوار اتومبیل‌های تشریفاتی شدند و به سوی تهران عزیمت کردند. مرد کوچک اندامی هاج و واج مانده بود و نمی دانست چه کار بکند. وقتی یکی از کارمندان تشریفات هویتش را پرسید،​مرد پاسخ داد : من لرد هیوم وزیر خارجه انگلستان هستم.

فردای آن روز،​ طبق برنامه قرار بود ملکه انگلیس و شوهرش از کوی کارگری نهم آبان بازدید به عمل آ​ورند. نگارنده قبلا خبرنگار موویتون را به محل برد و شاهد عینی صحنه مصنوعی و خنده آوری گردید. یک مرد تنومد سیبیلو با کت و شلوار سرمه ای و کروات و یک زن سرخاب و سفیداب مالیده که همدیگر را آقای فلان و خانم بهمان خطاب می کردند و داد می زد که عضو ساواک هستند،​نقش کارگر و همسرش را ایفا می کردند. آپارتمان با قالیهای گرانبها مفروش بود.

روی میز یک سبد گل زیبا نهاده بودند و در کنار اتاق یک سماور بزرگ ورشو غلغل می کرد. در گوشه ای یک دستگاه تلویزیون به نظر می رسید. بر روی هم این آپارتمان کارگری از بسیاری جهات از خانه های بسیاری از کارمندان دولت و طبقه متوسط مجلل تر بود.

هنگامی که ملکه الیزابت و پرنس فیلیپ داخل آپارتمان شدند،​ از مشاهده این صحنه شگفت زده شدند. ملکه پرسید آیا همه کارگران ایرانی در خانه هایشان تلویزیون دارند؟ بدیهی است که پاسخ مهمانداران مثبت بود. ولی آثار ناباوری در چهره ملکه و همرش دیده می شد.

در اصفهان قرار بود ملکه انگلیس و شاه پس از بازدید ابنیه تاریخی، نهار را در عمارت چهلستون صرف کنند. بدین مناسبت قبلا توالت فرنگی پاکیزه‌ای در گوشه باغ احداث و کلیه آن را به باغبان تحویل و دستور داده بودند فقط آن را در اختیار ملکه انگلیس و شوهرش قرار دهد.

پس از صرف نهار، ​هنگامی که لرد هیوم بدبخت نیاز به قضای حاجت پیدا کرد،​ باغبان به هیچ وجه حاضر نبود کلید را به او بدهد و وزیر خارجه انگلیس تند تند در باغ راه می رفت و زیر لب دشنام می داد. تا اینکه پس از مدتی یکی از کارمندان تشریفات سررسید و لرد هیوم را از تنگنا نجات داد.

آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس 12 رای موافق و 16 رای مخالف

 • ناشناس ارسالی در
  شنبه ۱۹ شهریور ۱۴۰۱

  الان این عفزیته می تونه باد اونجا بخوابه رایگان کلید و سندش هم بهش میدن

 • ناشناس ارسالی در
  شنبه ۱۹ شهریور ۱۴۰۱

  بریز بپاش حالا هزار برابر قبله

 • ناشناس ارسالی در
  شنبه ۱۹ شهریور ۱۴۰۱

  شعور باغبان و شما در همین حد بوده و هست واسه همین هم یه کشور عقب افتاده داریم

 • ناشناس ارسالی در
  شنبه ۱۹ شهریور ۱۴۰۱

  به اصطلاح محلی عواقب ورساختگی میشه این

 • رامین ارسالی در
  شنبه ۱۹ شهریور ۱۴۰۱

  چي بوديم...چي شديم....

 • نژاد آریائی ارسالی در
  شنبه ۱۹ شهریور ۱۴۰۱

  با این الفاظ،بدبختی ودرماندگی،راوی ورسانه شمارا اثبات میکند ملکه عمری با عزت،امپراطوری خودرا آنهم با طول عمر خدادادی به پایان برد حالا درماندهها از آخرت وزندگی کوتاه این دنیا هر طنزی دوست دارند بنویسند،شرم وحیا را خداوند به شماها ارزانی دارد،

 • ناشناس ارسالی در
  شنبه ۱۹ شهریور ۱۴۰۱

  جالب بود،اما یک نکته در رسم الخط 1 .نهار :ظهر ناهار:وعده خوراکی است پارسی را پاس بداریم.

 • کوروش کبیر ارسالی در
  شنبه ۱۹ شهریور ۱۴۰۱

  بله اون اولین دفعه بود که امد ایران وجلو شاه ایران جوری تعظیم کرد و خم شد که تو یکماه تیتر اول روزنامها بود .....

 • علی اکرم پولادی ارسالی در
  شنبه ۱۹ شهریور ۱۴۰۱

  ظریف همه لبخند واعظی تقدیم اربابان غربی اش کرد . توی فرودگاه اروپا بنزین بهش ندادن.غرب قدر نوکریهاتان را نمی داند

 • حمید شهبازی ارسالی در
  شنبه ۱۹ شهریور ۱۴۰۱

  چقدر جالب و تاثیر گذار آدم حیرت میکنه...

 • ناشناس ارسالی در
  شنبه ۱۹ شهریور ۱۴۰۱

  این چه خبریه آخه؟ واقعا خجالت نمیکشی

 • ناشناس ارسالی در
  شنبه ۱۹ شهریور ۱۴۰۱

  آخ داد و بیداد شاید تنها حادثه ای باشد که پهلوی به یوم آن نگهبان جلوی استعمار پیر در آمد که آن هم نقش بر آب شد چی داری به خورد مردم میدید حس انسان دوستی و ترحم برای آن جادوگر .خجالت بکشید با این قصه که گفتید شهر خبر هم با تمام پر روی آن رو در @ ولش کن

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی