کد خبر: 656612
|
۱۴۰۳/۰۱/۲۵ ۰۸:۰۰:۰۹
| |

«اعتمادآنلاین» بررسی می‌کند:

آیا غزه به نیروهای چندملیتی عربی سپرده خواهد شد؟

چندی پیش سخنگوی وزارت خارجه مصر اعلام کرد، سامح شکری وزیر خارجه این کشور در تماس تلفنی خود با محمد مصطفی نخست‌وزیر فلسطین انتصاب او به این مقام را تبریک گفت.

آیا غزه به نیروهای چندملیتی عربی سپرده خواهد شد؟
کد خبر: 656612
|
۱۴۰۳/۰۱/۲۵ ۰۸:۰۰:۰۹

سید عماد حسینی- چندی پیش سخنگوی وزارت خارجه مصر اعلام کرد، سامح شکری وزیر خارجه این کشور در تماس تلفنی خود با محمد مصطفی نخست‌وزیر جدید فلسطین انتصاب او به این مقام را تبریک گفت.

او در این گفت‌وگو بر خواسته مصر جهت ادامه همکاری مشترک برای حمایت از مساله فلسطین و حقوق ملت فلسطین در کنار حتمی بودن توقف جنگ اسرائیل علیه غزه تأکید کرد.

در اینجا این پرسش مطرح می‌شود که وقتی مصر می‌تواند صرفاً با بازگشایی مرزها و اجازه دادن به عبور کمک‌های بشردوستانه به مردم غزه کمک کند، چرا دنبال هماهنگی این اقدامات از طریق رام‌الله است و اصولاً آیا هماهنگی در این زمینه در این راستا در حال انجام است.

این اخبار در شرایطی اعلام می‌شوند که اطلاعاتی در رابطه با مشارکت برخی نظامیان عرب در عملیات ارتش اسرائیل جهت مشخص کردن محل حضور مبارزان فلسطینی هم منتشر می‌شود، در حالی که حماس اخیراً گفت‌وگوی تلفنی یکی از افسران عالی‌رتبه تشکیلات خودگردان با افسر اطلاعاتی ارتش اسرائیل را منتشر کرد که در آن او اطلاعاتی در رابطه با محل حضور و فعالیت مبارزان فلسطینی در اختیار طرف اسرائیلی قرار می‌دهد.

به نوشته برخی فعالان فضای مجازی، تعدادی از نظامیان و مأموران اطلاعاتی کشورهای عربی به بهانه انتقال کمک‌های بشردوستانه به نوار غزه وارد غزه شده‌اند و در صدد شناسایی مخفیگاه‌های مبارزان فلسطینی بوده و این اطلاعات را در اختیار ارتش اسرائیل قرار می‌دهند.

این فعالان تأکید دارند که نتیجه برخی از این تلاش‌ها منجر به هدف قرار گرفتن شماری از مبارزان فلسطینی شده است.

این اخبار در حالی منتشر می‌شود که پیش از این نیز برخی از مسئولان اسرائیلی از وجود طرحی جهت تسلیم نوار غزه به نیروهای چندملیتی عربی خبر داده بودند.

کارشناسان فلسطینی در واکنش به این اخبار تأکید کردند، گرچه حضور نیروهای چندملیتی عربی به نتانیاهو برای فرار از باتلاق غزه کمک کرده و در عین حال در کوتاه‌مدت آتش‌بسی را برای غزه همراه داشت، اما در بلندمدت می‌تواند جنگ بزرگ‌تری را بین مردم غزه و این نظامیان چندملیتی به دنبال داشته باشد.

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان

    خواندنی ها