کد خبر: 653913
|
۱۴۰۲/۱۲/۱۷ ۱۳:۳۵:۲۲
| |

افشای یک سند محرمانه؛ چرا نتانیاهو از طرح اعمال محدودیت شدید علیه فلسطینی‌ها در مسجدالاقصی طی ماه رمضان عقب‌نشینی کرد؟

رسانه‌های صهیونیستی با افشای یک سند محرمانه و هشدار آمیز امنیتی درباره تشدید اوضاع در ماه رمضان اعلام کردند که محتوای همین سند موجب شد نتانیاهو طرح ایتمار بن گویر برای اعمال محدودیت شدید علیه فلسطینیان در مسجدالاقصی در ماه رمضان را رد کند.

افشای یک سند محرمانه؛ چرا نتانیاهو از طرح اعمال محدودیت شدید علیه فلسطینی‌ها در مسجدالاقصی طی ماه رمضان عقب‌نشینی کرد؟
کد خبر: 653913
|
۱۴۰۲/۱۲/۱۷ ۱۳:۳۵:۲۲

درحالی که اخیرا رسانه‌های عبری از طرح «ایتمار بن گویر» وزیر فاشیست کابینه بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم اشغالگر برای اعمال محدودیت‌های شدید در مسجدالاقصی و جلوگیری از ورود نمازگزاران فلسطینی به این مکان مقدس در ماه مبارک رمضان خبر داده بودند، چند روز قبل دفتر نتانیاهو در بیانیه‌ای اعلام کرد که پس از جلسه نیروهای امنیتی با حضور بنیامین نتانیاهو تصمیم گرفته شد نمازگزاران در هفته اول ماه رمضان اجازه ورود به مسجد‌الاقصی را با همان تعداد سال‌های گذشته داشته باشند. وضعیت هر هفته از لحاظ امنیتی و ایمنی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و بر این اساس تصمیم‌گیری می‌شود.

به گزارش تسنیم، در این میان بن گویر به موضع‌گیری‌های خصمانه قبلی خود ادامه داده و گفت که تصمیم برای اجازه ورود فلسطینی‌ها به مسجد‌الاقصی در ماه رمضان مانند سال‌های گذشته، برخلاف موضع پلیس و موضع من است و نتانیاهو و کابینه کوچک امور سیاسی و امنیتی به گونه‌ای عمل می‌کنند که گویی اتفاقی در هفتم اکتبر نیفتاده‌ است.

اما درباره اینکه چرا رژیم صهیونیستی از تصمیم خود برای محدودیت‌های شدید در مسجدالاقصی در ماه مبارک رمضان عقب نشینی کرده است، امروز شبکه 12 تلویزیون رژیم صهیونیستی یک سند محرمانه امنیتی اسرائیل را فاش و اعلام کرد که در این سند، به نتانیاهو درباره وقوع یک جنگ مذهبی هشدار داده شده و همین امر موجب شد تا او محدودیت‌هایی که قرار بود در ورود فلسطینی‌ها به مسجدالاقصی اعمال شود را کم کند.

این رسانه صهیونیستی گزارش داد که «آهارون حالیوا» رئیس بخش اطلاعات نظامی اسرائیل (امان) کسی بود که این سند حاوی هشدارها را برای نتانیاهو ارسال کرد. این سند محرمانه پس از چندین "مذاکره محرمانه" به ریاست حالیوا نوشته شده و به سطح سیاسی و حتی خود نتانیاهو رسیده است. خواندن این سند می‌تواند نشان دهد که چرا نتانیاهو خواسته‌های ایتمار بن گویر که خواستار اعمال محدودیت‌های گسترده و شدید علیه فلسطینیان برای ورود به مسجدالاقصی در ماه رمضان شده بود را رد کرد.

بر اساس این گزارش در این سند محرمانه آمده است: تحریکات مذهبی به ویژه درباره «کوه معبد» (مسجدالاقصی) ممکن است منجر به شعله‌ور شدن و تشدید اوضاع در عرصه‌های مختلف و حتی منطقه‌ در ماه رمضان شود و جنگ را به یک جنگ مذهبی تبدیل کند. همچنین احتمال تهدیدات فزاینده و غیرعادی از همه عرصه‌ها و ابعاد وجود دارد که شاید در چارچوب تلاش برای ایجاد یک هماهنگی محوریِ فلسطینی و در چندجبهه با هدف تشدید حملات علیه اسرائیل باشد.

در ادامه این سند تاکید شده است که اسرائیل باید احتمال انجام اقدامات «خصمانه» از جانب عرصه‌هایی که هنوز به جنگ نپیوسته‌اند را در نظر بگیرد.

پایگاه عبری زبان وای نت نیز در گزارشی که شامگاه سه شنبه منتشر کرد اعلام کرد، به سندی دست پیدا کرده است که نشان می‌دهد، یوآف گالانت وزیر جنگ اسرائیل به رهبران سرویس‌های امنیتی اسرائیل نسبت به افزایش تنشی که باعث شود ارتش اسرائیل مجبور شود بخشی از نیروهای خود را از غزه و مرزهای شمالی (فلسطین اشغالی) برای مقابله با آن خارج کند، هشدار داده است.

این سند محرمانه که یوآف گالانت اخیر برای رهبران سرویس‌های امنیتی اسرائیل ارسال کرده به صراحت نسبت به شدت گرفتن تنش‌های امنیتی در کرانه باختری همزمان با فرا رسیدن ماه رمضان (یعنی از هفته آینده) هشدار داده است.

این درحالی است که چند روز قبل گروه‌های فلسطینی در بیانیه‌ای برای کمپین «طوفان رمضان» فراخوان دادند و اعلام کردند از همه وجدان‌های بیدار و زنده در سراسر جهان می‌خواهیم که بزرگترین اقدام رسمی و مردمی جهانی در سطح ملی، منطقه‌ای و بین المللی را در ماه مبارک رمضان تحت عنوان «طوفان رمضان» برای پیروزی آرمان عادلانه فلسطین و تحت فشار قرار دادن دشمن برای توقف جنگ نسل‌کشی آن علیه مردم ما و شکست توطئه‌های اشغالگران انجام دهند.

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان

    خواندنی ها