مسمومیت دانش‌آموزان ایرانی با مسمومیت ۸ سال پیش دختران افغان چه ارتباطی دارد؟

بررسی آرشیو اخبار نشان می دهد که اتفاقات مشابهی حدود ۸ سال پیش در افغانستان رخ داده است که در آن زمان به طالبان -که در حکومت نبود و با تحصیل دختران مخالفت می کرد- نسبت داده شد.

مسمومیت دانش‌آموزان ایرانی با مسمومیت ۸ سال پیش دختران افغان چه ارتباطی دارد؟
کد خبر: 598998
|
۱۴۰۱/۱۲/۰۵ ۱۸:۲۰:۱۲

در حالی که مسمومیت های مرموز و زنجیره ای دانش آموزان دختر در قم همچنان ادامه دارد و تا کنون توضیحی درباره پشت پرده این جنایت مستمر داده نشده است، بررسی آرشیو اخبار نشان می دهد که اتفاقات مشابهی حدود ۸ سال پیش در افغانستان رخ داده است که در آن زمان به طالبان -که در حکومت نبود و با تحصیل دختران مخالفت می کرد- نسبت داده شد. تامل برانگیز این که طالبان بعد از رسیدن به قدرت، بدون نیاز به مسموم سازی دختران دانش آموز، آنها را از تحصل منع کرده است.

به گزارش عصر ایران، اینک در قم و با روش مسموم سازی، دانش آموزان دختر هدف قرار گرفته اند و خبرهای امروز ایران و ۸ سال قبل افغانستان نیز کمابیش مثل هم هستند: "دانش آموزان دختر مسموم شدند، به بیمارستان رفتند، حال شان خوب است، هنوز مشخص نیست کار چه فرد یا گروهی بوده است."

البته این تشابه به معنای قطعی بودن همسانی انگیزه و منشأ این وقایع نیست ولی می تواند دستکم به عنوان سرنخ مورد توجه قرار گیرد.

در زیر تصاویری از آرشیو خبرهای ۸ سال پیش رسانه های ایرانی و افغانستانی می بینید:

هرات

هراتهراتهرات

دیدگاه تان را بنویسید

نیازمندی ها

خواندنی ها