کد خبر: 579430
|
۱۴۰۱/۰۸/۰۳ ۰۹:۳۵:۱۴
| |

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه:

ثابت شود روسیه از پهپاد ایرانی استفاده کرده بی‌تفاوت نخواهیم بود/ ایران و روسیه دارای همکاری‌های دفاعی هستند

در گام‌های پایانی توافق هستیم/ با طرف آمریکایی توافق کردیم که زندانیان سیاسی را تبادل کنیم

وزیر امور خارجه گفت: آمادگی داریم تیمی از نظامیان و متخصصان ایرانی و اوکراینی نشست مشترکی داشته باشند و از طرف اوکراین هر گونه مدرکی که دارند ارائه کنند و اگر در این نشست برای ما مشخص شود که روسیه از پهپاد ایرانی استفاده کرده، ما بی تفاوت نخواهیم بود.

ثابت شود روسیه از پهپاد ایرانی استفاده کرده بی‌تفاوت نخواهیم بود/ ایران و روسیه دارای همکاری‌های دفاعی هستند
کد خبر: 579430
|
۱۴۰۱/۰۸/۰۳ ۰۹:۳۵:۱۴

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه کشورمان روز دوشنبه در دیدار با اعضای سازمان خبرگزاری های آسیا و اقیانوسیه (اوآنا)، با اشاره به برگزاری مجمع عمومی هجدهمین دوره این سازمان گفت: ابتدا تبریک عرض می کنم دبیرکلی جناب آقای دکتر نادری را که از همکاران موفق و دارای تجربه بسیار بالا در رسانه و دارای نگاه بین المللی در عرصه رسانه هستند و به طور شایسته به تقویت و انسجام در حوزه کار در اوآنا کمک کردند.

بر اساس گزارش ایرنا، بخش هایی از اظهارات امیرعبداللهیان را در ادامه می خوانید:

*نگاه ایران به جنگ به اوکراین و ارسال پهپادهایی است که از سوی رسانه غربی متوجه ایران شده و موضوع دوم نیز گفت وگوهای وین با ۱+۴ و مذاکرات غیرمستقیم با آمریکا برای لغو تحریم های ظالمانه است که فعالانه پیگیری می‌شود.

*موضوع ایران در مورد جنگ به روشنی مطرح شده و همانطور که مخالف جنگ در سوریه و یمن هستیم، مخالفت جنگ در اوکراین نیز هستیم و بارها در ماه های گذشته تلاش های رییس جمهور و همکارانم در وزارت خارجه صرف توقف جنگ و مذاکره سیاسی شده است.

*سیاست تهران، متناقض نیست و قویا برای قراری صلح در منطقه از جمله اوکراین تلاش می کنیم، اکنون فضاسازی علیه ما وجود دارد و ایران را متهم می‌کنند که پهپاد از سوی ایران در اختیار مسکو قرار گرفته، اما مایلم بگویم که ایران و روسیه دارای همکاری های متنوع از جمله دفاعی هستند.

*درگذشته تسلیحاتی را از روسیه دریافت کرده ایم و همچنان دریافت می کنیم و امکاناتی را به روسیه می دهیم و در جنگ اوکراین با نگاه اصولی مخالف به جنگ، هم مخالف جنگ در روسیه و هم مخالف جنگ در اوکراین هستیم و هیچ سلاحی به روسیه برای جنگ به اوکراین ندادیم.

*پنجشنبه گذشته در تماس تلفنی با آقای بورل مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به وی گفتم که آمادگی داریم تیمی از نظامیان و متخصصان ایرانی و اوکراینی نشست مشترکی داشته باشند و نیز آمادگی داریم از طرف اوکراین هر گونه مدرکی که دارند ارائه کنند و اگر در این نشست برای ما مشخص شود که روسیه از پهپاد ایرانی استفاده کرده، ما بی تفاوت نخواهیم بود.

*مقامات روسیه تاکید کردند که سلاح ها علیه اوکراین، روسی است و اطمینان داریم هیچ تهدیدی از ایران در قبال اوکراین وجود ندارد و هیچ سلاحی به روسیه نداده و نخواهیم داد.

*نکته دوم و آخر، درخصوص مذاکرات وین و گفت وگوهای ایران در خصوص رفع تحریم ها است. در دولت جدید مذاکرات را با جدیت و به طور فعالانه آغاز کردیم و همکارم جناب آقای دکتر باقری و تیم همکارانم در وزارت خارجه و بانک مرکزی و سایر دستگاه‌ها، هفته ها و ماه ها در وین گفت و گو کردند.

*اکنون در گام‌های پایانی توافق هستیم و از فرصت دیپلماسی هم در نیویورک استفاده کردیم و آقای رابرت مالی به نیویورک آمد و با واسطه آقای انریکه مورا، آقای باقری و مورا دو نشست برگزار کردند و پیام‌ها به سرعت مبادله شد و اروپا نقش مهمی را ایفا کرد و مورد توافق مذاکراتی ما قرار داد.

*اطلاع دارید که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ادعا دارد که سه مکان مشکوک به وجود اورانیوم در ایران مشاهده شده و رییس سازمان انرژی اتمی در سفری که اخیرا به وین داشتند با رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به توافق رسیدند و به صراحت به سه کشور اروپایی اعلام کردیم که حاضر نیستیم توافقی را مورد تأیید قرار دهیم در حالیکه چند پرونده اتهامی بی اساس در ایران باز بماند.

*همچنین با طرف آمریکایی توافق کردیم که زندانیان سیاسی را تبادل کنیم و آمریکایی ها کشور ثالثی را تعیین کردند و ایران در گام نخست و در اقدامی انسانی، یک زندانی را که جرم اصلی او جاسوسی بود و بخشی از دوره زندان خود را در ایران سپری کرده بود، از طریق عمان تبادل کردیم.

*چه از طریق رسانه های آمریکایی و چه دیگران، تاکید کردم که در اتفاقاتی در ایران رخ داده، عده ای به دنبال آشوب و اغتشاش هستند؛ به دبیرکل سازمان ملل متحد گفتم که آقای اوباما نامه ای را به رهبر معظم انقلاب نوشتند و چند روز بعد اتفاقاتی در ایران رخ داد و آنها مداخله کردند و بلافاصله بعد از این اتفاقات نامه ای نوشت و مداخله کرد.

*طرف آمریکایی در چند روز گذشته تلاش کرد با پیام های دیپلماتیک فرصت توافق را حفظ کند و در برخی جاها هم به دنبال ایجاد آشوب و ترور در ایران بود.

*برخی مداخله گرایان خارجی تا جایی پیش رفتند که «جیش العدل» در جنوب زاهدان برای چند ساعت اقدام تروریستی را رقم زد و این اقدام تروریستی با حمایت مالی یک کشور شناخته شده و چند دستگاه امنیت خارجی صورت گرفت و حرفی از دختر فوت شده نبود و خوشبختانه مردم ایران با بصیرت، مداخله گرایان که دست به آشوب می‌زدند را ناامید کردند.

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت اعتمادآنلاین هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد
 • ناشناس ارسالی در
  سه‌شنبه ۳ آبان ۱۴۰۱

  جناب عبداللهیان عزیز، تحریم‌ها رو بردارین . این توافقی که جنابعالی ازش حرف می زنید به مفت نمی ارزد.

 • ناشناس ارسالی در
  سه‌شنبه ۳ آبان ۱۴۰۱

  خخخ اینها هواپیمای مسافری رو زدن یک هفته انکار کردن حالا انتظار دارید به شریک جنایتکار بودن اعتراف کنن. بعدش گفته بی‌تفاوت نمیشیم، ، نوکر به ارباب چی میتونه بگه

 • ناشناس ارسالی در
  چهارشنبه ۴ آبان ۱۴۰۱

  در زمان جنگ جهانی هم امریکا به دلیل بی طرفی و قانونش هواپیما را میبرد دم مرز کانادا با اسب و طناب می‌بردند ان ور مرز میفرستادند اروپا

دیدگاه تان را بنویسید

ویدیو پیشنهادی

اخبار روز سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت اعتمادآنلاین هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  خواندنی ها