اعتماد گزارش داد:

۹۰درصد ۳.۷ میلیارد دلار داده شده به کارخانه چای دبش در دولت رئیسی اختصاص یافته است

روزنامه اعتماد نوشت: حالا که بخش زیادی از اخبار و تحلیل‌ها مشخص می‌کند وقوع این فساد اتفاقا کاملا مربوط به دولت کنونی است، مطالبه افکار عمومی برخورد قضایی با افرادی است که از نزدیک در این جریان سهم داشته‌اند.

۹۰درصد ۳.۷ میلیارد دلار داده شده به کارخانه چای دبش در دولت رئیسی اختصاص یافته است
کد خبر: 643794
|
۱۴۰۲/۰۹/۱۸ ۰۸:۵۵:۰۰

با اظهارات جدید رییس قوه قضاییه، مشخص شده که 90درصد از فساد در تخصیص ارز واردات چای در دو سال 1400 و 1401 رخ داده و ادعای مسوولان دولتی درباره «کشف» و « جلوگیری» ‌از این فساد گسترده نوعی «فرار رو به جلو» بوده است.

به گزارش اعتماد، غلامحسین محسنی‌اژه‌ای درباره پرونده واردات چای گفته است: «تخلف گروه دبش از سال ۹۸ شروع شد که در همان سال گروه دبش حدود ۲ میلیون دلار و در سال ۹۹، ۲۱ میلیون دلار گرفته است، اما در سال ۱۴۰۰، 60درصد ارز واردات را به این گروه داده‌اند که حتما خلاف است و در سال ۱۴۰۱ بیش از ۷۰درصد ارز را این گروه گرفته است.»

این اظهارات به نوعی تاییدکننده گزارش روزنامه اعتماد در سیزدهم آذرماه امسال است که از نقش برخی مدیران دولت سیزدهم در جریان شکل‌گیری این فساد بزرگ پرده برداشته بود و شاید گستردگی این فساد 3.7 میلیارد دلاری و نیاز به مشارکت بخش بزرگی از مسوولان دولتی در آن، موجب واکنش‌های عجیب و «تکذیبیه»های متعددی شد که در 5 روز اخیر در رسانه‌های حامی دولت و البته روابط عمومی‌ها منتشر شده است.

نگاهی به موج «تکذیب‌ها» پس از انتشار این اخبار نشان می‌دهد که بسیاری از دستگاه‌های دولتی تلاش کردند در این 5 روز، دو اتفاق را رقم بزنند؛ اول اینکه وقوع و شکل‌گیری این فساد را به دولت روحانی نسبت دهند و دوم، با فرار رو به جلو، خود را طلایه‌دار مبارزه با فساد معرفی کنند. عمده این تکذیبیه‌ها هم بر این اساس بود که اصلا چنین خبری «چیز جدیدی نیست» و پرونده آن قدیمی است! به‌طور مثال، به برخی از این واکنش‌ها نگاه کنید:

بازرسی ویژه رییس‌جمهور بلافاصله بعد از اعلام خبر مدعی شد که این فساد را «خود دولت» کشف کرده و به قوه قضاییه «اطلاع داده» و اعلام کرد که «ریشه فساد ارزی به سال ۱۳۹۸ برمی‌گردد.»

سخنگوی دولت هم گفت که این شرکت ارز‌ها را در دولت قبل دریافت کرده و با توجه به اینکه ۱۸ ماه برای رفع تعهد ارزی فرصت داشته و این کار صورت نگرفته، «دولت سیزدهم» تخصیص ارز به این شرکت را متوقف کرده، اموال شرکت متخلف را شناسایی کرده، جلوی تخصیص ارز جدید به وی را گرفته و صاحب شرکت را نیز ممنوع‌الخروج کرده است.

از این هم فراتر، وزیر اطلاعات بود که گزارشی آماده کرد و در هیات دولت خواند و طبق گزارش او «این تخلف ابتدا در دولت شناسایی شد و وزارت اطلاعات به عنوان ضابط، گزارش آن را به قوه قضاییه ارایه کرد.» او همچنین گفت که «این تخلف از سال ۱۳۹۸ آغاز شده و در سال اول این دولت شناسایی و با عوامل آن برخورد شده و متخلفین از جمله عوامل شرکت مذکور و برخی کارکنان دولت، حسب مورد به دادسرای تهران و هیات‌های رسیدگی به تخلفات اداری معرفی شده‌اند.» (ایرنا، 15 آذر ماه)

بانک مرکزی هم اطلاعیه‌ای داد و در اظهارنظری عجولانه عنوان کرد که «حتی یک دلار ارز ترجیحی برای واردات چای نداده است.» اما در اطلاعیه خود نگفت که خب چقدر ارز پرداخت شده و چه سندی برای ادعای خود دارد؟

ناشیانه‌ترین واکنش به پرونده فساد به این بزرگی توسط شخص وزیر اقتصاد ارایه شده که اخبار رسانه‌ها از این فساد را با همان کلیدواژه «چیز جدیدی نیست» جلو برد و آن را «کمپین رسانه‌ای» خواند! انگار که بخواهد سر و ته قضیه را با «متهم‌سازی رسانه‌ها» هم بیاورد که البته این ساز و کار اصلا جواب نداد و نه فقط رسانه‌ها، بلکه مردم عادی هم حالا کنجکاوتر از گذشته دست به سوال کردن می‌زنند. سوالی که البته می‌توان از آقای وزیر اقتصاد پرسید، این است که «اگر از موضوع فساد به این بزرگی خبر داشته‌اند، چرا الان درباره آن صحبت می‌کنند؟ آیا عناصر رسانه‌ای دولت اگر چنین چیزی از دولت روحانی داشتند دست روی دست گذاشته و ساکت می‌ماندند؟»

واکنش دولت روحانی به فساد چای دبش

همزمان با اتهام‌زنی دولت رییسی به ارتباط پرونده فساد با دولت قبل، یک منبع نزدیک به روحانی نیز به پرونده فساد واردات چای واکنش نشان داد. سایت حسن روحانی در مطلبی به نقل از یک منبع نزدیک به دولت روحانی از قوه قضاییه خواسته توضیح بدهد «چرا اگر آغاز این فساد سال ۱۳۹۸ بوده، در آن زمان گزارشی به مقامات ذی‌ربط نداده‌اند؟» این فرد نزدیک به دولت روحانی چند سوال را خطاب به قوه قضاییه مطرح کرده و خواستار پاسخگویی شده است. او گفته قوه قضاییه باید بگوید «تا پایان دولت دوازدهم چه میزان ارز به این گروه تجاری تخصیص یافته است و پس از آن چه میزان؟ فساد و سوءاستفاده متهمان، با تبانی چه مقاماتی و در چه زمانی اتفاق افتاده است؟ چرا در سال ۱۴۰۱ از کل ارز تامین ‌شده برای واردات چای که حدود یک میلیارد و ۳۹۶ میلیون دلار بود، یک میلیارد و ۱۰۱ میلیون دلار فقط به این گروه اختصاص پیدا کرده است؟»

جز اظهارات رییس قوه قضاییه، آمار گمرک هم هست

علاوه بر اظهارات رییس قوه قضاییه که به نوعی وقوع فساد در دولت مدعی مقابله با آن را تایید می‌کند، می‌توان به آرشیو کنونی اخبار و اطلاعات واردات چای هم مراجعه کرد.

جمعی از مدیران واحد‌های وارد‌کننده چای در بهمن ماه سال گذشته از توقف واردات به مدت ۷ ماه خبر داده بودند. براساس نامه‌ای که این واحد‌ها به محمد مخبر، معاون اول رییس‌جمهور نوشته‌اند، ظاهرا دولت از تیرماه سال ۱۴۰۱ ثبت سفارش چای را برای واردکنندگان ممنوع کرده بود و بیش از یک‌هزار تن چای در گمرک کشور متوقف شده بود. در نامه اعتراضی واحد‌های واردکننده چای به وقوع فساد در تخصیص ارز اشاره مستقیم شده است. این واحد‌ها خطاب به مخبر گفته‌اند: «اخیرا در کمال بهت و حیرت متوجه شدیم که میزان هنگفت و غیرقابل باوری ارز صرفا به یک مجموعه (تحت لوای ۳ شرکت) تخصیص و توسط بانک مرکزی نیز پرداخت و به همین بهانه هم چرخه واردات و ثبت سفارش ده‌ها واحد دیگر متوقف شده است.» نامه مزبور نشان می‌دهد تخصیص بی‌قاعده ارز به یک شرکت خاص در همین مدت یعنی سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ اتفاق افتاده، در غیر این صورت واحد‌های واردکننده زودتر متوجه شده و به آن اعتراض می‌کردند، چراکه تخصیص ارز به یک شرکت منجر به عدم تخصیص آن به دیگر شرکت‌ها می‌شد و صدای رقبا را در می‌آورد.

توجه کنید که این همان زمانی است که مدیرعامل شرکت چای دبش هم نسبت به توقف واردات معترض شده و با رسانه‌های نزدیک به دولت گفت‌وگو و از توقف واردات گله کرده بود!

ضمن اینکه آمار‌های گمرک، واردات چای در سال ۱۳۹۹، ۶۳ هزار تن و در سال ۱۴۰۰ نزدیک به ۷۵ هزار تن بوده است. البته آمار واردات چای در سال ۱۳۹۸ هم بالا بوده است. در این سال نزدیک به ۸۰ هزار تن چای وارد شده که در نوع خود رکوردزنی به شمار می‌رفت، اما افزایش بیش از حد آن مربوط به سال ۱۴۰۱ است که خب، ‌دلیل آن هم روشن است.

مقامات رده بالا را برکنار کنید

حالا که بخش زیادی از اخبار و تحلیل‌ها مشخص می‌کند وقوع این فساد اتفاقا کاملا مربوط به دولت کنونی است، مطالبه افکار عمومی برخورد قضایی با افرادی است که از نزدیک در این جریان سهم داشته‌اند. به گفته محسنی‌اژه‌ای، 60 نفر در جریان این پرونده از سمت خود برکنار شده‌اند، اما کسی به مقام قضایی معرفی نشده است!

در عین حال، برکناری‌هایی با رده‌های پایینی صورت گرفته که به گفته یک فعال رسانه‌ای اصولگرا، ‌چیزی جز «ضعیف‌کشی» نیست. محمد مهاجری در واکنش به کشف فساد بزرگ چای دبش نوشته است: «دولت آقای رییسی باید خیلی خوشحال باشد که فساد چای دبش برملا شد، اما انتظار می‌رود در دولت ضعیف کنونی فسادهای بیشتری هم ریشه دوانده باشد و مسوولان خوش‌خیال که مرتبا دنبال اعلام آمار و ارقام خیالی از نرخ رشد و تورم و اطلاعات مساله‌دار درباره بهبود اقتصاد کشور هستند، خواب مانده باشند.»

او می‌افزاید: «... دولت مدعی کشف و برخورد با آن است! حال آنکه چنین اتفاقی نه تنها در توان آن نبوده، بلکه شواهد و قرائن نشان می‌دهد دولت به دنبال کتمان این فساد بزرگ بوده است. به احتمال زیاد مدیران دولت آقای رییسی ساده‌لوحانه در دام این فساد افتاده‌اند و وقتی متوجه شده‌اند که کار از کار گذشته بوده. دولت اعلام کرده تعدادی از مدیران مقصر در این فساد را برکنار کرده. این اقدام البته لازم بوده، اما به نظر می‌رسد برکناری در رده‌های پایین ضعیف‌کشی است. باید رییس بانک مرکزی، وزیر اقتصاد، وزیر پیشین جهاد کشاورزی و... موقتا از سمت‌های خود عزل شوند تا پرونده بدون فشار این مقامات رسیدگی شود.»

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
 • منوچهر دهقان منشادی ارسالی در
  شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲

  درود . ای اقا چدا اینقدر سخت میگیرید. بطور یقین خیلی ها از آن ئه‌م برده اند که نمی‌شود حتی نامی از آنها برد . قبلا هم داشته ایم اقای کرباسچی . جزایری . و .... بقیه .‌محاکمه هم که بشوند وکلای قانون دان آنها یک اعتراض می‌گذارند روی پرونده و طبق همین قانونی که دستگیر شده اند با یک بند دیگرش آزاد می‌شوند. تا حالا چه شود .‌آخه باید کمی هم منطقی بود این لقمه باین درشتی که نمی‌شود تنها قورت داد . لطفا سخت نگیرید . آینده نشان خواهد داد که این ها آدمهای خوبی بوده اند وقتی بعدی میاد ... تمام

 • بنده خدا ارسالی در
  شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲

  برادر بگردید دنبال پرتقال فروش کی کی،،بود،من نبودم

 • نیما ارسالی در
  شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲

  سلام
  برای مردم داستان سرایی نکنین--

 • سعیده ارسالی در
  شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲

  این اولشه با خالص سازی کردن میخوان اموال بیشتری رو غارت کنن و کسی هم نتونه پیگیر بشه

 • محمود ارسالی در
  شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲

  دمت.گرم.اقای.ریسی.خدا.قوت

 • محمدجان ارسالی در
  شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲

  این دولت ،دولت محرومان است وبه دنبال کردن محروم کردن کل ایران است البته باریختن تمام ثروت های این مملکت به کیسه افرادمحدودی

 • ناشناس ارسالی در
  شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲

  علی برکت الله

 • ناشناس ارسالی در
  شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲

  اقای ریسی مرد باش وبه قولی که دادی عمل کن

 • ناشناس ارسالی در
  شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲

  دولت مردمی مجلس انقلابی همه در این فساد اکبر شریک انند

 • یک مستمری بگیر ارسالی در
  شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲

  چه فرقی می کند که در کدام دولت این مبلغ تامین شده ؟ مسئله اصلی این است در وانفسای بی پولی دولت‌ها که نفت را ۴۰ درصد زیر قیمت می فروشند آنهم معلوم نیست پولش کی به کشور برسد کدام ابله ها و دشمن واقعی ملت و کشور چنین مبلغی را آنهم برای چای مصوب کرده ؟؟ ما هزاران و درد و زخم اساسی داریم

 • مهدی ارسالی در
  شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲

  بیت المال خیلی وقت نیست که بیت الحال شده...وقتی کسی میگه بیت المال....ذهنم نا خدا گاه به چلو صافی با سوراخ های زیاد وگشاد...واکنش نشون میده...قراره جلوی فساد رو بگیره....اما فساد خودش رد میشه

  • ناشناس ارسالی در
   چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۴۰۲

   فیلم یوسف یادتون هست چقدر به الان شبیه

 • حامد ارسالی در
  شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲

  نوش جونتون

 • یک ایرانی ارسالی در
  شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲

  کارهای عمرانی شروعشتودوره شما باشه دولت رئیسی آخه ولی اختلاسها شروعش تودپلت شما باشه کار رئیسیه

 • بازنشسته ارسالی در
  شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲

  نا کار آمد ترین دولت تا این تاریخ دولت سیزدهم است تورم گرانی فساد سه میلیارد اندی دلار بد قولی در ساخت مسکن کم سواد ترین وبی کفایت ترین اعضا کابینه مال دولت سیزدهم بوده .دولت سیزدهم حق بازنشسته هارو پامال کرد

  • ناشناس ارسالی در
   دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲

   بابا ور الکی نزن

 • مهدی ارسالی در
  شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲

  آخه از مشتی بی سواد چه انتظاری دارید وقتی یه افغانی میشه رئیس جمهور تو مملکت معلومه با اعداد و ارقام و واحد پول ایران آشنا نیست مملکتو به باد میده که کلاً داده ماام منتظریم برسیم به قله....

 • مسلم ارسالی در
  شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲

  اصلاا فرقی نمیکنه که تو دوره کی بوده دوره روحانی رییس جمهور الان مسعول قوه قضایه بوده همه این اقایون هم یه سمتی داشتند حالا پستاشون جابجا شده چون از اول انقلاب مملکت فقط دست یه عده خاص هست ورودی یا خروجی نداره پس الکی گردن اینو اون نندازید همه کسانی که تو حکومت هستند مسعول اینطور رویدادها هستند وفقط با حواله کردن به این وان از مسعولیت شانه خالی میکنند

  • ناشناس ارسالی در
   چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۴۰۲

   فرق میکنه که توی کدام دوره بوده،تو دوره روحانی غربگدا بوده و توی دوره رئیسی ضدغرب برملا شده.اگر تفاوتش را نمیفهمی برو دکتر.ضمنا روزنامه اعتماد هم نوکر غربه

 • Papay ارسالی در
  دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲

  کی بود کی بود من نبودم

 • ناشناس ارسالی در
  دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲

  آه اگر آه منو ناله اگر ناله تو،،، اونکه البته به جایی نرسد فریاد است.. بابا مدتهاست یه سفره باز شده یه عده برادر هم دارن لطف میکنین و حالا یا میخورن یا میچاپن اونم با دنده شش سبک. چه کار دارین بنده خدا ها کم زحمت میکشن برا مردم بلاخره حقوق مناسبی که ندارن باید خرج ایلشون در بیاد. حالا برای سلامتیشون صلوات

 • ناشناس ارسالی در
  چهارشنبه ۲۲ آذر ۱۴۰۲

  بالاخره دولت حسن کلید ساز باید ماله کش هم داشته باشه دیگه..

 • اخربن بست ارسالی در
  پنجشنبه ۲۳ آذر ۱۴۰۲

  دلخوش به همبن مقدار نباشید.......مارکوردزدیم......خداوند همه ماراادم کند

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار روز سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان

  خواندنی ها