کد خبر: 550251
|
۱۴۰۱/۰۲/۱۵ ۱۲:۳۹:۴۸
| |

قارچ کوهی متوسط بین ۸۰ تا ۳۰۰ هزار تومان/ قارچ دنبلان سیاه البرز از ۴۲۵ هزار تا ۲ میلیون تومان

آگهی دهندگان هر کیلوگرم قارچ دنبلان زاگرسی را از ۹۰ هزار تومان تا ۵۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسانند. این درحالی است که کف قیمت قارچ دنبلان سیاه البرز از ۴۲۵ هزار تومان آغاز می‌شود. در مواردی قیمت این فروشندگان حتی به ۲ میلیون تومان هم می‌رسد.

قارچ کوهی متوسط بین ۸۰ تا ۳۰۰ هزار تومان/ قارچ دنبلان سیاه البرز از ۴۲۵ هزار تا ۲ میلیون تومان
کد خبر: 550251
|
۱۴۰۱/۰۲/۱۵ ۱۲:۳۹:۴۸

پرطرفدارترین قارچ موجود در میان خریداران و پرورش دهندگان، بدون شک قارچ دکمه‌ای است. قارچی که هم ارزان‌تر از گونه‌های دیگری است و هم ملایم‌ترین طعم را میان هم نوعان خود دارد. اما جالب است بدانید که در پلتفرم‌های خرید و فروش آنلاین انواع دیگری از قارچ‌ها به فروش می‌رسند که گاهی قیمت شان به ۱۰ تا ۲۰ برابر قیمت یک کیلوگرم قارچ دکمه‌ای می‌رسد.

به گزارش فرارو، اگر در طول یکی دو هفته اخیر، قارچ دکمه‌ای خریده باشید، احتمالا می‌دانید که یک بازه قیمتی ۳۸ تا ۴۵ هزار تومان برای هر کیلوگرم از این قارچ به شکل فله وجود دارد. هر چند قیمت بسته‌های عرضه شده از سوی شرکت‌های شناخته شده بازار قدری بالاتر است.

اما گونه‌های دیگری از قارچ‌ها در پلتفرم‌های آنلاین خرید و فروش می‌شوند که بیشترتان به شکل وحشی در طبیعت جمع آوری می‌شوند. از جمله این قارچ‌ها که اغلب شان هم گران قیمت هستند، می‌توان به قارچ ترافل (دنبلان)، گانودرما، شیتاکه، مایتاکه، صدفی، جوجه جنگلی، بیچ، کامبوجا، شیپوری سیاه، شاه صدفی قارچ قیفی (در مازندران زرد کیجا)، قارچ مورل یا کرکونوسه، مرغ چوب و... اشاره کرد.

بررسی آگهی‌ها نشان می‌دهد که بیشتر فروشندگان قارچ دنبلان و شیتاکه، گانودرما، کفیر و شاه صدفی برای عرضه دارند. بالاترین قیمت نیز مربوط به قارچ دنبلان است که در رشته کوه‌های زاگرس و البرز یافت می‌شود. البته رنگ این قارچ در این دو رشته کوه با یکدیگر متفاوت است. مثلا در زاگرس هم رنگ پوست سیب زمینی است، اما در البرز قارچ‌های دنبلان رنگ مشکی دارند.

قارچ وحشی چند؟

فروشندگان قارچ دنبلان قیمت‌های متفاوتی ارائه می‌کنند. اما با این وجود قارچ دنبلان زاگرس ارزان‌تر از هم نوع البرزی خود است. در این رابطه آگهی دهندگان هر کیلوگرم قارچ دنبلان زاگرسی را از ۹۰ هزار تومان تا ۵۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسانند. این درحالی است که کف قیمت قارچ دنبلان سیاه البرز از ۴۲۵ هزار تومان آغاز می‌شود. در مواردی قیمت این فروشندگان حتی به ۲ میلیون تومان هم می‌رسد.

در این رابطه یک آگهی دهنده که ساکن شهر ساری در استان مازندران است، برای ۷۵۰ گرم دنبلان سیاه (ترافل) مبلغ ۹۰۰ هزار تومان طلب کرده است. او گفته که این قارچ برای کبد چرب و قند خون و سرطان مناسب است.

آگهی دهنده دیگری که ساکن گرگان است، برای یک کیلوگرم دنبلان سیاه قیمت یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان را پیشنهاد داده است. از محمد می‌پرسیم که چرا قارچ سیاه به این اندازه گران می‌فروشد. او به سرعت واکنش نشان می‌دهد و می‌گوید که اصلا گران نمی‌فروشد.

بعد هم ادعا می‌کند که هر کیلو قارچ ترافل را در خارج این مرز‌ها بین ۳ هزار تا ۴ هزار و ۵۰۰ می‌خرند. یعنی بین ۸۴ تا ۱۲۶ میلیون تومان برای یک کیلو از این قارچ پول می‌دهند. محمد می‌گوید که اگر سخت گیری‌های تازه برای خارج کردن ترافل از مرز‌ها نبود، در داخل کشور نمی‌فروخت. برای همین راضی شده با قیمت ناچیز یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان یک کیلوگرم ترافل را بفروشد.

علاوه بر قارچ دنبلان، قارچ کفیر نیز بالاترین میزان عرضه را در میان پلتفرم‌ها دارد. جالب است بدانید که نحوه فروش این قارچ به شکل گرمی است و فروشندگان این نوع ازقارچ را در بسته‌های ۳۰، ۵۰، ۱۰۰ و ۲۵۰ گرمی می‌فروشند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که آگهی دهندگان هر ۱۰۰ گرم قارچ کفیر را بین ۷۵ هزار تومان تا ۱۶۰ هزار تومان به فروش می‌رسانند، یعنی هر کیلوگرم آن بین ۷۵۰ هزار تومان تا یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان قیمت دارد. فروشندگان می‌گویند که این قارچ بیشتر در دوغ به کار می‌رود و شرکت‌های صنعتی لبنی خریدار عمده آن هستند.

در این میان قارچ‌های کوهی و درختی نیز در میان آگهی‌ها دیده می‌شوند. قارچ‌های که هر کیلوگرم آن‌ها به شکل متوسط بین ۸۰ تا ۳۰۰ هزار تومان قیمت دارند.

قیمت قارچ خشک شده چقدر است؟

علاوه بر قارچ دنبلان (ترافل)، کفیر، کوهی و شاه صدفی، آگهی دهندگان برخی دیگر از انواع قارچ‌ها از جمله انوکیتاکه، دم بوقلمون، شیتاکه، گانودرما و... را به صورت خشک می‌فروشند. اما متوسط قیمت این دسته از قارچ‌ها نیز بالا است و هر کیلوگرم آن به ۴ تا ۵ میلیون تومان هم می‌رسد.

در این رابطه یک آگهی دهنده که ساکن کرج است، قیمت بسته ۵۰۰ گرمی قارچ خشک شده گانودرما آپلاناتوم قهوه‌ای را یک میلیون و ۷۵۰ هزار تومان تعیین کرده است. او تاکید کرده که این قارچ مناسب برای تقویت قوای جسمانی و بالابردن سیستم ایمنی بدن و... است.

قارچ خشک شده شیتاکه نیز در بسته‌های ۱۰۰ گرمی فروخته می‌شود و آگهی دهندگان برای این میزان قارچ بین ۱۵۰ تا ۲۵۰ هزار تومان طلب می‌کنند. هر کیلوگرم قارچ خشک شده دم بوقلمون نیز بین ۶۰۰ هزار تومان تا یک میلیون و ۵۰۰ تومان فروخته می‌شود.

اما فروشندگان بالاترین قیمت را برای قارچ انوکیتاکه ارائه می‌کنند. یک آگهی دهنده که در تهران حضور دارد برای هر ۴۰ گرم قارچ انوکیتاکه ۱۱۰ هزار تومان پیشنهاد کرده است. یه عبارت دیگر این فروشنده هر کیلوگرم قارچ انوکیتاکه را ۲ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان می‌فروشد. هر کیلوگرم قارچ خشک شده گانودرما نیز بین ۲ تا ۳ میلیون تومان خرید و فروش می‌شود.

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان

    خواندنی ها