کد خبر: 529863

رئیس مرکز ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران مطرح کرد:

ضرورت منابع ژنتیکی بیماریهای خاص در مرکز ذخایر ژنتیکی و زیستی

رئیس مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران گفت: این مرکز می تواند با ایجاد کلکسیون رده های سلولی استاندارد، ژنوم و دیگر سازه ها و ناقلهای ژنتیکی بیماریهای خاص به محققان خدمات ارائه کند.

دکتر سید مجید تولیت در حاشیه نمایشگاه توانمندی ها و دستاوردهای جهاددانشگاهی گفت: سیاست گذاریهای کلان در حوزه نظام سلامت کشور و ارتقای امنیت سلامت جامعه یکی از بنیادی ترین مبانی، وجود و یا ایجاد زیرساختهای متناسب جهت تحقق برنامه های اجرایی و عملیاتی است.

به گزارش مهر، به نقل از مرکز ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران، وی بیان کرد: کشورهای توسعه یافته با تقویت زیرساختهای بیوبانکهای تخصصی خود در حوزه بیماریهای قابل توارث و یا متابولیک به جمع آوری و فراهم آوردن منابع زیستی برای جامعه تحقیقاتی، دانشگاهی و صنایع دارویی روی آورده اند تا با حداکثر داده های حاصله، نتایج دقیق تر و قابل اعتمادتری در طرح های خود داشته باشند.

رئیس مرکز ذخایر ژنتیکی و زیستی گفت: این مرکز با جمع اوری و بانکینگ استاندارد نمونه های زیستی ارزشمند از اقوام مختلف ایرانی و همچنین بالغ بر ۳۵ بیماری مختلف و مهم توانسته است از جامعه تحقیقاتی و صنایع مرتبط با آن ، پشتیبانی علمی و فنی کند.

وی افزود: لذا با توجه‌ به رویکرد ویژه وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی این مرکز می تواند با توجه به ماموریت خود در قانون حفاظت از ذخایر ژنتیکی و زیستی کشور در زمینه ایجاد کلکسیون رده های سلولی استاندارد، ژنوم و دیگر سازه ها و ناقلهای ژنتیکی بیماریهای خاص در امر تحقیقات و شناسایی و تشخیص بیماری جهت دسترسی آسان مراکز درمانی و تحقیقاتی به نمونه های قابل اعتماد و بومی به دانشگاهها و مراکز زیر مجموعه این وزارتخانه، خدمات ارائه کند.

دکتر بهرام عین اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در جریان بازدید از دستاوردهای مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران در نمایشگاه دستاوردها و توانمندیهای جهاددانشگاهی بر لزوم نقش آفرینی ماموریت محور این مرکز در هماهنگی با مجموعه های ذیل این وزارتخانه جهت جمع آوری و بانکینگ استاندارد و ایمن منابع ژنتیکی بیماریهای خاص کشور به منظور زیرساخت استراتژیک در عصر نوین پزشکی دقیق تاکید کرد.

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی