کد خبر: 528935

حفاظت محیط زیست بوشهر خبر داد:

محموله مرجان دریایی قاچاق در جم کشف شد

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر گفت: ۱۷ کیلو ۷۰۰ گرم مرجان دریایی قاچاق به ارزش یک میلیارد و ۶۰ میلیون ریال در شهرستان جم این استان کشف شد.

فرهاد قلی‌نژاد، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر گفت: ۱۷ کیلو ۷۰۰ گرم مرجان دریایی قاچاق به ارزش یک میلیارد و ۶۰ میلیون ریال در شهرستان جم این استان کشف شد.

به گزارش ایرنا، افزود: جریمه قاچاق هر کیلو مرجان حدود ۶۰ میلیون میلیون ریال است که این جریمه به عنوان پرداخت خسارت محسوب و متهم علاوه بر این مشمول مجازات‌های مقرر در قانون جزای نقدی و یا حبس نیز خواهد بود.

وی بیان کرد: این محموله قاچاق مرجان دریایی از شهرستان عسلویه توسط یک دستگاه اتوبوس در حال انتقال به استان‌های فارس و قم بود که با توجه به مشکوک بودن آنها، ماموران انتظامی جم بسته‌بندی‌های جاسازی شده را در دو بسته کشف کردند.

قلی نژاد ادامه داد: به دستور دادستان جم محموله یاد شده به حفاظت محیط زیست برای انتقال به زیستگاه طبیعی در سواحل مرجانی نایبند ارسال شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر گفت: مناطق مرجانی از مهمترین زیستگاه‌های موجود از نظر تنوع زیستی و تولیدات طبیعی است.

وی عنوان کرد: حفظ سلامت مرجان‌های دریایی سبب تداوم چرخه حیات در دریا و اقیانوس‌ها می‌شود و گونه‌های بسیاری از آبزیان به این مناطق وابسته است.

قلی نژاد یادآور شد: عمده مرجان‌‎های دریایی استان بوشهر درجزیره‌های خارگ، خارکو و سواحل نایبند شناسایی شده است.

 وی یادآور شد: در این جزایر نادرترین زیست بوم‌های مرجانی در آب‌های خلیج فارس وجود دارد که در سال‌های اخیر خسارت‌های زیادی به این آبزی وارد شده است.

قلی نژاد اظهار کرد: در راستای جبران این خسارت طرح احیا و بازسازی مرجان‌های دریایی جزیره خارگ از سال گذشته به صورت آزمایشی آغاز شده است.

وی گفت: علاوه بر این وضعیت ذخایر مرجانی هر سه ماه یک بار پایش می‌‌شود تا وضعیت تغییرات احتمالی آنها رصد شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر عنوان کرد: پس از بررسی و شناسایی مرجان‌‌ها در آب‌های خلیج فارس (محدوده جزایر خارگ و خارکو) نسبت به کشت مرجان برای بازسازی ذخایر خسارت دیده اقدام خواهد شد.

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی