کد خبر: 522719

مسعود فروتن،کارگردان و بازیگر سینما و تلویزیون:

نقش‌هایی که بازیگران خلق کرده‌اند با تله‌تئاتر به یادگار می‌ماند/ عاشقان تئاتر می‌توانند پلتفرمی برای پخش تله‌تئاتر احداث کنند

مسعود فروتن گفت: نقش‌هایی که بازیگران خلق کرده‌اند با تله‌تئاتر به یادگار می‌ماند.

اعتمادآنلاین| با تغییر در راس هرم سازمان صدا و سیما انتظار می‌رود برنامه‌ها و ایده‌های موفقی که در سال‌های دور در حوزه تولیدات رسانه‌ای مورد توجه بودند احیا شوند و طبیعتا یکی از این دست طرح و ایده‌ها که در دوره‌ای مخاطب خاص خود را داشت و عملا در آن دوره تاثیری محسوس بر تولیدات نمایشی داشت، ساخت تله تئاترها بود که بسیاری از بازیگران پیشکسوت تئاتر در این مدیوم تلویزیونی تجربه‌هایی ماندگار را به جا گذاشتند.

به گزارش برنا، به همین بهانه با «مسعود فروتن» نویسنده، بازیگر، مجری و کارگردان تئاتر و تلویزیون که در کارنامه هنری‌اش بازی در سریال‌های دلداگان، آقازاده، پدر و... دیده می‌شود و در تله تئاترهایی چون «هویت»، «امپراتور کشتار»، «منم اومدم»، «عشق و نیستی» و... در مقام کارگردان حضور داشته، هم کلام شدیم.


فروتن درباره تولید و پخش دوباره تله‌تئاتر در تلویزیون گفت: به نظرم مانند گذشته تله تئاتر می‌تواند مخاطب داشته باشد، برای اینکه در حال حاضر تئاتر را جوانان می‌گردانند و زنده نگه داشته‌اند و همین جوانان همیشه حسرت تله تئاترهای خوبی را می‌خورند که فقط شنیده‌اند و این آثار در آموزش و یاد گرفتن این جوانان بسیار موثر بود و الان مدت مدیدی است که دیگر تله تئاتر خوبی نیست اما همچنان جوانانی که در حال فعالیت هستند گاهی به من می‌گویند از این تله تئاترها نسخه‌ای ندارید تا ما هم ببینیم؟

او خاطرنشان کرد: اما در کل پیشنهاد من این است که ویدیوهای موجود از این تله تئاترها را باید آرشیو کرد و در اختیار دانشگاه‌ها گذاشت. امروزه افراد زیادی در حال آموزش دیدن بازیگری و تئاتر هستند و این تله تئاترها می‌تواند برای‌شان منبع آموزشی خوبی باشد. تله‌تئاتر از این نظر هم حائز اهمیت است اما این آموزش از آنها در حال حاضر دریغ شده است.


فروتن در پاسخ به این پرسش که تله‌تئاتر چقدر می‌تواند در وضعیت اقتصادی تئاتر نقش داشته باشد؟ گفت: قطعاً تله‌تئاتر در وضعیت اقتصادی تئاتر می‌تواند نقشی سازنده داشته باشد، حتی می‌تواند اسپانسر باشد. در آن سال‌هایی که ما کار می‌کردیم دستمزدها هم به نسبت خوب بود و اکثر بازیگران جز یک‌سری چهره‌های سینمایی حاضر به بازی در تله‌تئاتر بودند. ما در آن سال‌های اوج، تله تئاتری با فاطمه معتمدآریا و حمید امجد به نام «بازپرس وارد می‌شود» را کار کردیم و آن زمان تله‌تئاتر برای همه اهمیت داشت. البته ممکن است کار در تله‌تئاتر به اندازه سینما و تلویزیون درآمد نداشته باشد اما به هرحال یک درآمدی برای خودش دارد و مهم‌تر از آن اغنای روحی بازیگران تئاتری است چون در تله تئاتر و تئاتر فضا و موقعیت بهتری برای بازیگری وجود دارد.

او افزود: البته بگویم این تله تئاترها با تئاترهایی که روی صحنه می‌رود کاملا فرق دارد و آن تصویری که از تئاتر روی صحنه گرفته می‌شود، در تله‌تئاتر به شکل دیگری است. تله تئاتر تخصص خاص خودش را نیاز دارد و تئاتر صحنه که قرار است به تله‌تئاتر تبدیل شود، باید برای دوربینهای تلویزیون و پخش آن تنظیم شود. من شیفته تله تئاتر هستم ولی سال‌هاست در این حوزه کار نکرده‌ام و دلم برای تله‌تئاتر تنگ شده و کاش فضا مهیا و دوباره موقعیت تولید اثر در این زمینه فراهم شود.

فروتن تاکید داشت: درحال حاضر جوانان چراغ تئاتر را روشن نگه داشته‌اند و باید همین جوانان چراغ تله تئاتر را هم مانند تئاتر صحنه‌ای روشن نگه دارند. تله تئاتر باعث به یادگار ماندن نقش‌هایی است که بازیگران آن را خلق کرده و به روی صحنه برده‌اند.

این کارگردان تلویزیونی درباره احداث پلتفرم‌های اینترنتی برای پخش تله‌تئاتر اظهار داشت: این کار کاملا تجاری است، من جوانانی را می‌بینم که عاشق تئاتر هستند و استطاعت مالی دارند، همین جوانان می‌توانند یک پلتفرم جدا برای تئاتر تلویزیونی افتتاح کنند تا از این مسیر فضا برای فعالیت باقی دوستان نیز فراهم شود. برای اینکه تله تئاتر دوباره رونق پیدا کند کارهای زیادی می‌توان کرد؛ حتی می‌شود یک شبکه تلویزیونی هم یک روز در هفته را به تله تئاتر اختصاص بدهد.

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی