کد خبر: 417574

راه اندازی شورای نمایش معاونت صدا/ اعضاء معرفی شدند

حمید شاه آبادی معاون صدا دبیر و 7 عضو شورای نمایش معاونت صدا را در احکام جداگانه‌ای منصوب کرد.

اعتمادآنلاین| نادر برهانی مرند، ایوب آقاخانی، حسین فدائی حسین، اعظم بروجردی، کاظم نظری، محمدرضا آزاد و حجت‌الاسلام سیف جمالی به عنوان اعضاء و حمیدرضا افتخاری مدیر رادیونمایش به عنوان دبیر شورا از سوی حمید شاه آبادی معاون صدا به عنوان سیاستگذاران تولید نمایش رادیویی معرفی شدند.


در اولین جلسه شورا که با حضور تمام اعضا و معاون صدا برگزار شد، حمید شاه آبادی با اشاره به اهمیت تولید متن نمایش، ماموریت شورا را ارتقاء و نمایش‌های رادیویی را از طریق احصاء و تدوین سیاست‌های اصلی و جهت گیری‌های کلان معاونت صدا دانست و گفت: تولید نمایش رادیویی که به عنوان یکی از جذاب‌ترین گونه‌های رادیویی و مهم‌ترین گونه در انتقال پیام به طور غیر مستقیم شناخته می‌شود، باید با دورخیز مناسب صورت گیرد و نقطه عطف تولید کیفی وجود نمایشنامه مناسب و با کیفیت باشد. به همین دلیل، تمرکز شورا باید روی تولید متن با کیفیت باشد که این مهم از لحظه ارائه پیشنهاد اولیه آغاز می‌شود.


معاون صدا با اشاره به آشتی شبکه‌های رادیویی با نمایش اضافه کرد: شبکه‌ها به لحاظ شناخت مخاطب و ماموریت‌ها دارای اشراف هستند، ولی در زمان پیشنهاد موضوع و سفارش نمایش ها، باید از مشاوره شورای نمایش بهره ببرند تا در نهایت، نمایش با در نظر گرفتن اقتضائات هر شبکه و اداره کل هنر‌های نمایشی رادیو تولید شود.


وی افزود: دوره سفارش و تولید نمایش‌ها بر اساس مناسبات تقویمی گذشته است و انتظار می‌رود هم مدیر شبکه و هم اداره کل هنر‌های نمایشی رادیو به سمت مسئله محوری پیش بروند و نمایش‌ها بر اساس مسئله‌های موجود تولید شوند نه مناسبات تقویمی. اگر چه برخی مناسبت‌ها خودشان جزء مسائل هستند و حتماً اداره کل هنر‌های نمایشی رادیو، تولید نمایش بر اساس مناسبت‌های مهم را در دستور کار دارد.


شاه آبادی در ادامه با اشاره به مدت زمان نمایش‌ها افزود: حالا قرار است متناسب با ذائقه مخاطبان مدت نمایش‌ها کوتاه باشد و در قالب‌های 15 و 20 دقیقه ای تولید شود که نیازمند تولید متن برای این مدت زمان است. یعنی نویسنده باید ضمن رعایت اصول نگارش نمایشنامه، برای مدت کوتاه تری بنویسد و این نباشد که با حذف چند دیالوگ، نمایش 30 دقیقه‌ای بشود 15 دقیقه.


وی در ادامه با اشاره به اهمیت نمایش‌های کوتاه افزود: این ظرفیت برای تولید نمایش کوتاه حتی نمایش‌های یک دقیقه‌ای در اداره کل هنر‌های نمایشی رادیو وجود دارد و شبکه‌ها باید به این جمع بندی برسند که قطعات نمایشی را هم سفارش دهند.


گفتنی است در ابتدای این جلسه، دبیر شورا گزارشی از روند تولید نمایش‌های رادیویی و شیوه‌های ارزیابی و کنترل کیفی نمایشنامه‌ها و نمایش‌ها ارائه کرد و سپس اعضاء نظرات خود را در جهت افزایش کیفیت نمایش‌ها ارائه کردند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی