کد خبر: 404223

ماجرای شلیک به ناوچه کنارک چیست؟/ 19 شهید و 15 زخمی در پی اصابت موشک به ناو کنارک + تصویر + اسامی شهدا

در حین  تمرین دریایی تعدادی از شناورهای نیروی دریایی ارتش، شناور پشتیبانی سبک «کنارک» دچار حادثه شد که تاکنون شهادت یک نفر محرز و تعدادی نیز مجروح شده‌اند. ابعاد حادثه در دست بررسی دقیق کارشناسان فنی است.»

اعتمادآنلاین| بعدازظهر روز گذشته و در حین تمرین شناورهای نیروی دریایی ارتش شناور پشتیبانی دچار حادثه شد. طبق اعلام روابط عمومی منطقه یکم دریایی بندرعباس در حین تمرین دریایی تعدادی از شناورهای نیروی دریایی ارتش ، شناور پشتیبانی سبک "کنارک" دچار حادثه شد. در این حادثه تاکنون شهادت یک نفر محرز و تعدادی نیز مجروح شده‌اند.


به گزارش شبکه خبر، روابط عمومی منطقه یکم دریایی بندرعباس از بروز حادثه برای یکی از شناورهای سبک این منطقه در محدوده آب‌های بندر جاسک خبر داد.

روابط عمومی منطقه یکم دریایی بندرعباس، اعلام کرد: «بعدازظهر روز گذشته(یکشنبه، 21 اردیبهشت) در حین تمرین دریایی تعدادی از شناورهای نیروی دریایی ارتش، شناور پشتیبانی سبک "کنارک" دچار حادثه شد که تاکنون شهادت یک نفر محرز و تعدادی نیز مجروح شده‌اند. ابعاد حادثه در دست بررسی دقیق کارشناسان فنی است.»

علت حادثه برای ناو کنارک مشخص شد

بعدازظهر روز گذشته حادثه ای برای ناوچه کنارک رخ دهد و شهادت یک نفر تاکنون محرز شده است. از قرار معلوم ناوچه کنارک نیروی دریایی ارتش توسط ناوچه جماران به اشتباه مورد هدف قرار گرفته است.


به گزارش ایلنا، اشتباه محاسباتی در تمرین نیروی دریایی ایران موجب هدف قرار گرفتن ناوچه خودی و شهادت جمعی از پرسنل نیروی دریایی شد.

روابط عمومی منطقه یکم دریایی بندرعباس صبح امروز (22 ازدیبهشت) از بروز حادثه برای یکی از شناورهای سبک این منطقه در محدوده آبهای بندر جاسک خبر داد.

در توضیح روابط عمومی آمده است: بعدازظهر روز گذشته در حین انجام تمرین دریایی توسط تعدادی از شناورهای نیروی دریایی ارتش، شناور پشتیبانی سبک کنارک دچار حادثه شد که تاکنون شهادت یک نفر محرز و تعدادی نیز مجروح شده‌اند. ابعاد حادثه در دست بررسی دقیق کارشناسان فنی است.

از قرار معلوم ناوچه کنارک نیروی دریایی ارتش توسط ناوچه جماران به اشتباه مورد هدف قرار گرفته است. خبرها از شهادت یک نفر و مجروحیت چند نفر از پرسنل نیروی دریایی ارتش حکایت دارند.

گفته می‌شود ناوچه کنارک مامور انتقال هدف در محدوده آتش و تست موشک کروز بوده است و پس از انجام ماموریت خود به دلیل نداشتن فاصله کافی از هدف، مورد اصابت موشک شلیک شده از ناوچه جماران قرار گرفته است.

بیانیه ارتش جمهوری اسلامی ایران در این باره بزودی منتشر خواهد شد.

مشخصات ناو جماران چیست؟

ناو جماران، اولین ناوشکن ساخت ایران در کلاس موج است که در سال 1388 تحویل نیروی‌دریایی ارتش شد. در این شناور از نمونه‌های راداری پیشرفته، سامانه‌های پدافندی و موشکی ازجمله موشک‌های سطح‌به‌هوا و اژدر انداز استفاده شده و همچنین در کنار این تجهیزات، ناو جماران اولین ناوشکن ایرانی است که به باند فرود هلی‌کوپتر مجهز شده است.

ناو جماران بیش از 90 متر طول، بیش از 10 متر عرض، بیش از 1200 تن وزن، برد عملیاتی حدود 3 هزار کیلومتر و سرعتی در حدود 30 گره دریایی، 56 کیلومتر بر ساعت و حدود 140 خدمه هدایت و کنترل می‌شود.

مشخصات ناو کنارک چیست؟

ناو کنارک نیز با 47 متر طول، 8.5 متر عرض و 447 تن وزن و آبخور 2.9 متر قابلیت حمل بار و نفرات را دارد. علاوه بر این در زمینه تجهیزات رزمی نیز این کلاس از یک قبضه توپ 20 میلیمتری برخوردار است و همچنین 4 لانچر موشک کروز ضدکشتی نور نیز برای شلیک علیه اهداف سطحی بر روی آن نصب شده است.

این ناو با شماره بدنه 1403 ازجمله شناورهای پشتیبانی کلاس هندیجان است که پیش از انقلاب و در زمان رژیم پهلوی از کشور هلند خریداری شد.

قابلیت مین‌ریزی و حمل لانچر پهپاد از دیگر ویژگی‌های این کلاس است که باعث شده از آنها برای ماموریت‌های گشت دریایی و شناسایی نیز استفاده شود.

آیا ناوچه کنارک غرق شده است؟

در پی پیگیری‌های باشگاه خبرنگاران جوان، بنابر اطلاع از منابع موثق ناوچه کنارک که دچار سانحه شده بود، غرق نشده و توسط یدک‌کش به اسکله منتقل شده است.

ناو کنارک

گفتنی است صبح امروز دوشنبه برخی اخبار در خصوص انهدام کامل شناور کنارک و غرق شدن آن در فضای مجازی منتشر شده بود.

وظیفه اصلی ناو موشک‌انداز ارتش که امروز دچار سانحه شد چه بود؟

ناو موشک‌انداز جمهوری اسلامی ایران «کنارک»، روز دوشنبه 16 مهر 1397 در مراسمی با حضور امیر دریادار «حسین خانزادی» فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و همچنین امام جمعه و فرماندار شهرستان کنارک، در راستای تقویت توان رزم منطقه سوم نبوت نداجا، به ناوگان دریایی این منطقه الحاق شد.

وظیفه اصلی ناو کنارک لجستیک و پشتیبانی است.

ناو کنارک از جمله ناوهایی بود در کنار ناوشکن البرز، ناوشکن سهند، ناو تنب و ناو نیزه در رزمایش کمربند امنیت دریایی به ایفای نقش پرداخت.

19 شهید و 15 زخمی در پی اصابت موشکبه ناو کنارک


روابط عمومی نیروی دریایی ارتش چگونگی بروز حادثه برای یکی از شناورهای سبک در منطقه عمومی آب‌های جاسک و چابهار را تشریح کرد.

به گزارش ایسنا، روابط عمومی نیروی دریایی ارتش اعلام کرد: «عصر روز یکشنبه بیست و یکم اردیبهشت در حین انجام تمرین دریایی توسط تعدادی از شناورهای نیروی دریایی ارتش در آبهای جاسک و چابهار، شناور پشتیبانی سبک کنارک دچار حادثه شد و تعدادی از دریادلان نیروی دریایی به فیض شهادت نائل آمدند.

پس از این حادثه تیم های امداد و نجات دریایی در فاصله کوتاه در محل حضور یافته و مجروحان و شهدا را از شناور تخلیه و به مراکز درمانی منتقل کردند.

گفتنی است نیرو های مستقر در شناور مذکور رشادت مثال زدنی در نجات جان همرزمان خود به خرج دادند.

تعداد شهدای این حادثه 19 تن بوده و تعداد مجروحان نیز 15 نفر است که در وضعیت مناسبی به سر می‌برند.

بر اساس این گزارش شناور حادثه‌دیده کنارک طی عملیاتی برای بررسی های فنی به محل اسکله دریایی منطقه منتقل شده است.

روابط عمومی نیروی دریایی ارتش ضمن تسلیت به خانواده‌های شهدای این شناور، بر آمادگی دفاعی و روحیه شهادت طلبی کارکنان غیور دریایی ارتش تأکید و عنوان کرده است، انتظار می ‌رود تا بررسی دقیق تیم های کارشناسی حاضر در محل حادثه، از هرگونه گمانه‌زنی در این خصوص پرهیز شود.»

همچنین سرلشکر عبدالرحیم موسوی، فرمانده کل ارتش جمهوری اسلامی ایران به مناسبت شهادت دریادلان نیروی دریایی ارتش پیامی منتشر کرد.

اسامی شهدای حادثه شناور پشتیبانی کنارک

اسامی شهدای نیروی دریایی ارتش در حادثه شناور پشتیبانی کنارک به شرح زیر است:

1- شهید ناوبان دوم الکترونیک جعفر کوهی
2- شهید ناوبان دوم عرشه اسماعیل‌پور خسرو
3- شهید ناوبان دوم مکانیک مصطفی پویانفر
4- شهید ناوبان سوم برق مهدی رازی
5- شهید استوار عرشه حسین سپهری اهرمی
6- شهید ناو استوار عرشه عادل قاسم‌زاده
7- شهید ناو استوار دوم برق سید منصور موسوی‌نژاد
8- شهید ناو استوار دوم مکانیک سعید یاراحمدی
9- شهید ناو استوار دوم عرشه های سیدحامد جعفری
10- شهید مهناوی یکم برق مهدی هاشمی‌خواه
11- شهید مهناوی یکم مکانیک آرش پاکدل
12- شهید کارمند آشپزخانه محمدابراهیم کاظمی
13- شهید سرباز وظیفه فخرالدین فلک‌نازی
14- شهید ناو استوار یکم تفنگدار سیدمرتضی خادمی حسینی
15- شهید مهناوی یکم تفنگدار رضا دهقانی
16- شهید مهناوی یکم تفنگدار محمد افشون‌فر
17- غواص محمد اردنی
18- شهید جوشکار آرمان سرحدی
19- شهید استوار برق محمد صیادی

تصاویر شهدای ناوچه کنارک

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی