کد خبر: 364449

یوسف نژاد، عضو هیأت رئیسه مجلس:

چه زمانی کابینه روحانی نیاز به رأی اعتماد مجدد مجلس دارد

علی اصغر یوسف نژاد، عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی، بیان کرد: کابینه دولت برای رأی اعتماد مجدداً باید دچار 3 تغییر دیگر شود.

اعتمادآنلاین| علی اصغر یوسف نژاد، عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی، درباره این‌که باتوجه به استعفاء محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی تعداد وزرای استیضاح شده و استعفاء‌دهنده به 7 نفر در دولت دوازدهم رسیده است، آیا این کابینه در آینده باید مجدداً رأی بگیرد یا خیر، گفت: طبق اصل 136 هنگامی دولت برای کابینه رأی اعتماد می‌گیرد که به دلایلی تغییراتی در وزرا ایجاد شود.

این عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی ادامه داد: رئیس‌جمهور می‌تواند وزرا را عزل و برکنار کند یا خود وزیری تمایل به همکاری نداشته باشد یا بیمار شود در این صورت رئیس دولت باید برای وزیر یا وزیران جدید از مجلس رای اعتماد بگیرد و در صورتی که پس از ابراز اعتماد مجلس به دولت نیمی از هیأت وزیران تغییر کنند باید مجدداً از مجلس شورای اسلامی برای هیأت وزیران تقاضای رأی اعتماد کند.

وی ادامه داد: اگر وزرای کابینه به نصف خودشان برسند آن زمان است که کل کابینه دوباره برای گرفتن رأی اعتماد باید به مجلس بیایند و باتوجه به این که ما 19 وزارت خانه داریم که نصف آن تقریبا 10 می‌شود و افرادی که تاکنون از دولت خارج شدند 7 نفر هستند این اتفاق نمی‌افتد و کابینه تا 3 نفر دیگر جای تغییرات دارد.

یوسف نژاد تشریح کرد: البته این نکته را هم بگویم 3 نفر باقی مانده به معنای آن است که ظرفیت تغییر تا 9 نفر است و نفر 3 یعنی این که دوباره کابینه باید به مجلس بیاید و رأی اعتماد بگیرد.

منبع: ایسنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی