کد خبر: 372179

«اعتمادآنلاین» گزارش می‌دهد:

گران‌ترین کتاب‌های دنیا کدام‌اند؟/ کتاب نسخه خطی لستر از داوینچی گران‌ترین کتاب دنیاست

قیمت کتاب‌ها به تازگی افزایش یافته؛ اما تا به حال فکر کرده‌اید که کتاب‌هایی در جهان وجود دارند که قیمت‌شان به 30 میلیون دلار هم می‌رسد؟ کتاب خطی نوشته داوینچی، منشور کبیر، انجیل سنت‌کاتبرت و چند کتاب دیگر از جمله گران‌ترین کتاب‌های جهان‌اند.

اعتمادآنلاین| مژده اصغرزاده - به نظر شما آیا کتابی در جهان وجود دارد که میلیون‌ها دلار قیمت داشته باشد؟ پاسخ این است: بله، بعضی از کتاب‌ها آن‌قدر ارزشمند هستند که مردم حاضرند میلیون‌ها دلار بابت‌شان پول بپردازند. اعتمادآنلاین، به نقل از ceoworld، به بررسی گران‌ترین کتاب‌های دنیا می‌پردازد:

1- مجموعه نسخ خطی لستر (Codex Leicester)

30.8 میلیون دلار

لستر

این کتاب مجموعه‌ای از نوشته‌های علمی لئوناردو داوینچی است و بیل گیتس آن را در حراجی کریستی در نیویورک با قیمت 30.8 میلیون دلار خرید. این کتاب تفسیری بی‌سابقه از ارتباط بین هنر و علم و همچنین قدرت خلاقیت فرایندهای علمی است. این اثر مخلوطی از مشاهده‌ها و نظریه‌های داوینچی درباره نجوم، ویژگی‌های آب، سنگ و فسیل، و نورهای کیهانی است.

2- مگنا کارتا (The Magna Carta)

21.2 میلیون دلار

منشور کبیر

مگنا کارتا یا منشور کبیر مجموعه قوانینی است که پادشاه انگلیس (جان) آن را تبیین کرده است. این سند بسیار مهم است، زیرا یکی از چهار نمونه بازمانده از 1215 نوشته‌ای است که نشان‌ از تاریخ غنی آن کشور دارد. تنها هدف این نوشته حفظ صلح و امنیت است و از قوانینی تشکیل یافته که همه مردم از جمله پادشاه می‌بایست بدان عمل می‌کردند و در صورت تخلف از آن مجازات می‌شدند.

3- انجیل سنت‌کاتبرت (The St. Cuthbert Gospel)

14.3 میلیون دلار

انجیل کاتبرت

انجیل سنت‌کاتبرت متعلق به اوایل قرن هشتم میلادی است و به زبان لاتین نوشته شده. کتابخانه بریتانیا این کتاب را به قیمت 14.3 میلیون دلار خرید؛ اما امروزه آن را برای بازدید عموم در یک گالری به نمایش گذاشته‌اند. این کتاب نسبت به کتاب‌های عصر خود بسیار ارزشمندتر است و به خوبی از آن نگهداری کرده‌اند. جلد این انجیل از چرم ساخته شده و کوچک‌ترین کتاب مقدس دوره آنگلوساکسون به شمار می‌رود.

4- سرود خلیج (Bay Psalm)

14 میلیون دلار

سرود خلیج

ریچارد مَتر (Richard Mather)، جان الیوت (John Eliot) و توماس ولد (Thomas Weld) این کتاب را نوشتند. دلیل اهمیت این کتاب این است که اولین کتاب چاپی آمریکا محسوب می‌شود. امروزه تنها 11 جلد از آن در دست است که در کتابخانه‌های مشخصی می‌توان آنها را یافت. دیوید رابنشتاین (David Rubenstein) این کتاب را از کلیسای قدیمی بوستون به قیمت 14 میلیون دلار خرید.

5- کتاب دعای روتچیلد (Rothschild Prayer Book)

13.4 میلیون دلار

روتچیلد

تاجری استرالیایی به نام کری استوکز (Kerry Stokes) این کتاب را در حراجی کریستی نیویورک به قیمت 13.4 میلیون دلار خرید. این کتاب امروزه در کتابخانه ملی استرالیاست. هنرمندان زیادی در جمع‌آوری و تهیه آن دست داشتند و گفته می‌شود طی سال‌های 1490 تا 1520 تکمیل شده است.

6- پرندگان آمریکا (Birds of America)

11.5 میلیون دلار

پرندگان امریکا

این کتاب به قلم جیمز اودوبان به رشته تحریر درآمده است. تنها 119 نسخه از آن باقی مانده و یک مجموعه چهار جلدی از آن در یک حراجی در سال 2010 به قیمت 11 و نیم میلیون دلار فروخته شد.

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی