کد خبر: 525166

میخائیل اولیانوف، نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی:

درخواست ایرانی‌ها برای دریافت تضمین کاملاً موجه و منطقی است/ به نظر شرکای غربی در پیشنهاد طرف ایرانی در شش دور قبل مذاکرات تغییر اساسی داده شده / از نظر آن ها این رویکرد بیش از حد رادیکال است / به همین دلیل چنین واکنش تندی نشان دادند

نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی با بیان این که این دور مذاکرات وین بعد از وقفه‌ای کوتاه ازسر گرفته خواهد شد، افزود درخواست ایرانی‌ها برای دریافت تضمینی که مانع فروپاشی دوباره برجام شود، کاملاً موجه و منطقی است.

اعتمادآنلاین| میخائیل اولیانوف، نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین، امروز (شنبه) گفت مذاکرات درباره توافق هسته‌ای با ایران در وین پس از رایزنی شرکت‌کنندگان در پایتخت‌های خود، هفته آینده از سر گرفته می‌شود.

به گزارش فارس و به نقل از خبرگزاری «اسپوتنیک» روسیه، اولیانوف اظهار داشت: این دور تکمیل نشده است. دور هفتم ادامه خواهد داشت. فقط مشارکت‌کنندگان تصمیم گرفتند یک وقفه فنی به ویژه برای مشورت در پایتخت‌ها داشته باشند تا در مورد چگونگی ادامه کار فکر کنند.

این مقام روسی افزود: زمانی که مذاکرات هفته آینده از سر گرفته شود، امیدواریم از شدت اوضاع کاسته شود.

اولیانوف خاطرنشان کرد که تمایل تهران برای جلوگیری از فروپاشی برجام موجه و منطقی است، بنابراین اگر ایران به تضمین‌های بیشتر نیاز داشته باشد، ممکن است در مورد آن بحث شود.

این دیپلمات روس به خبرنگاران گفت: درخواست ایرانی‌ها برای دریافت ضمانت‌ها کاملاً واضح و موجه است. باید این اطمینان وجود داشته باشد که اقدام بدخواهانه‌ای که در زمان دونالد ترامپ رئیس‌جمهور سابق آمریکا از طریق سیاست فشار حداکثری انجام شد، تکرار نخواهد شد. همه این‌ها باید مورد بحث قرار گیرد.

وی افزود: می‌توانیم از بیانیه مشترک رهبران ایالات متحده، انگلیس، آلمان و فرانسه در 30 اکتبر که در آن اظهارنظر جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا درباره آمادگی ایالات متحده برای احترام به توافق هسته‌ای احیا شده تا زمانی که ایران این کار را انجام دهد درج شده، یک برداشت مثبت داشته باشیم. شاید این عنصری از ضمانت سیاسی باشد. فقط باید آن را به عنوان بخشی از روند مذاکره روی کاغذ آورد.

طبق این گزارش، وی همچنین به پیشنهاد ایران برای تغییر پیش‌نویس سند اشاره کرد که واکنش تند کشورهای غربی را در پی داشت.

اولیانوف به خبرنگاران گفت: تا جایی که من متوجه شدم، شرکای غربی ما این تصور شدید را داشتند که طرف ایرانی پیشنهاد تغییر اساسی، ایجاد اصلاحات اساسی در پیش‌نویس سند هسته‌ای را که در شش دور قبلی مورد توافق قرار گرفته بود، داشت. به نظر آن‌ها [شرکای غربی] این رویکرد بیش از حد رادیکال رسید، به همین دلیل چنین واکنش تندی نشان دادند.

این مقام روس تصریح کرد: در مذاکرات هسته‌ای در وین یک قاعده وجود دارد که به شرح زیر است «تا زمانی که درباره همه چیز توافق نشود، درباره هیچ چیزی توافق نشده است».

این دیپلمات افزود: به این معنا که اصلاحات، تغییر موضع همیشه امکان‌پذیر است. اما مطلوب است که این اصلاحات سنجیده شده باشد و به مانعی بر سر راه پیشرفت تبدیل نشود. بنابراین ما وضعیت را تشدید نمی‌کنیم.

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی