کد خبر: 525047

نایب رئیس شورای ملی زعفران:

قیمت زعفران افزایش یافت

نایب رئیس شورای ملی زعفران گفت: هم اکنون قیمت هر کیلو زعفران حداقل 24 میلیون تومان و حداکثر 40 میلیون تومان است.

اعتمادآنلاین| غلامرضا میری نایب رئیس شورای ملی زعفران گفت: با توجه به آنکه برداشت زعفران تا 20 آذر ادامه دارد، از این رو نمی توان پیش بینی دقیقی راجع به میزان تولید داشت. با وجود شرایط خشکسالی و کم آبی، کاهش تولید قطعی است، اما تا زمان جمع آوری کامل محصول نمی توان درصدی اعلام کرد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، میری ادامه داد: هم اکنون حداقل قیمت هر کیلو زعفران 24 میلیون تومان و حداکثر 39 تا 40 میلیون تومان است که سیر صعودی قیمت همچنان ادامه دارد، تا زمانی که بازار به آرامش نرسد نمی توان پیش بینی راجع به بازار داشت.

این مقام مسئول قیمت هر کیلو زعفران دسته را 24 میلیون تومان، پوشال را 27 تا 28 میلیون تومان، سرگل را 28 تا 29 و نگین را 32 تا 40 میلیون تومان اعلام کرد.

وی کاهش تولید را علت اصلی نوسان قیمت زعفران در بازار دانست و گفت: در گذشته قیمت زعفران بسیار پایین بود و هم اکنون کشاورزان به امید افزایش قیمت محصول خود را نگه می دارند تا بتوانند با قیمت های بالاتری عرضه کنند، هرچند میزان کاهش قیمت به حدی بوده که افزایش 2 تا 3 برابری هم جبران نمی کند.

این مقام مسئول ادامه داد: خرید محصول توسط دلالان و نگه داری در انبارها هم یکی دیگر از علل نوسانات قیمت زعفران در بازار است.

نایب رئیس شورای ملی زعفران ادامه داد: با اعلام آمار نهایی تولید و صادرات آبان می‌توان برآوردی از شرایط بازار داشت، اما هنوز آمار صادرات اعلام نشده و برآوردی راجع به تولید نداریم.

به گفته او، با وجود آنکه عرضه و تقاضا تعیین کننده قیمت در بازار است؛ بنابراین با کاهش عرضه ناشی از افت تولید قیمت ها همچنان سیر صعودی دارد و تا رسیدن به یک‌ نقطه مشترک نمی توان پیش بینی راجع به بازار داشت.

نایب رئیس شورای ملی زعفران ادامه داد: هم اکنون صادرات زعفران طبق روال در حال انجام است، اما راجع به کاهش یا افزایش آن نمی توان اظهار نظری داشت و همواره آمار گمرک یک‌ تا 2 هفته پس از پایان هر ماه اعلام می شود‌.

او در پایان گفت: بنابر آمار 7 ماهه گمرک، صادرات نسبت به سال قبل تفاوتی نداشته است، حال باید منتظر ماند و دید که صادرات محصول در آبان که تعیین کننده است، به چه رقمی می رسد. با اعلام آمار گمرک نمی توان اظهار نظری راجع به روند مثبت یا منفی گرانی بر صادرات داشت، از این رو تا 15 آذر باید منتظر آمار اعلامی ماند.

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی