کد خبر: 166772

رئیس سازمان چای خبر داد

آغاز برداشت چای/ کاهش 30 درصدی محصول بهاره

رییس سازمان چای از آغاز برداشت برگ سبز چای در سال جاری خبر داد و گفت: سرمازدگی اخیر 30 درصد برداشت بهاره را کاهش می‌دهد که امیدواریم در ادامه جبران شود.

اعتمادآنلاین| محمدولی روزبهان گفت: از 30 فروردین‌ماه امسال برداشت برگ سبز چای از شهرستان لنگرود آغاز شده و دو کارخانه فرآوری چای نسبت به خرید 20 تن از این محصول به ارزش حدود 50 میلیون تومان اقدام کردند.

وی اضافه کرد: خرید تضمینی برگ سبز چای به صورت علی‌الحساب و با نرخ‌های سال گذشته زراعی انجام می‌شود که برهمین اساس چای درجه یک 2624 تومان و هر کیلو چای درجه دو 1469 تومان خریداری شد و به محض اعلام نرخ‌های جدید محصولات کشاورزی از سوی دولت آن را اعمال کرده و مابه‌التفاوت نرخ‌ها را لحاظ می‌کنیم.

رییس سازمان چای درباره تاثیر سرمازدگی‌های اخیر اینگونه توضیح داد که سرمازدگی امسال 30 درصد برداشت بهاره را کاهش می‌دهد و امیدواریم بارش‌های فروردین‌ماه که تاثیر مستقیمی در افزایش کمیت و کیفیت چای می‌شود، بتواند جبران خسارت‌های ناشی از سرمازدگی را بکند.

روزبهان گفت:‌از آنجا که پیش از آن خسارت ناشی از سرمازدگی را پیش‌بینی کرده بودیم، بیمه فراگیر باغات چای را به نیابت از چایکاران انجام دادیم و آنها بابت این سرمازدگی از صندوق بیمه کشاورزی خسارت دریافت می‌کنند. البته در این راستا به جای حق بیمه به چایکاران وام بدون بهره داده شده تا از محل فروش برگ سبزشان بتوانند بیمه فراگیر باغات خود را انجام دهند.

وی با بیان این‌که انبارهای چای کشور از محصول سال گذشته تقریبا خالی شده است، اظهار کرد: امسال درصددیم تا کیفیت چای ایرانی را 10 درصد ارتقاء دهیم که در این راستا باید به همین میزان کیفیت برگ سبز چای را از درجه دو به یک ارتقا دهیم.

رییس سازمان چای گفت: برای اولین بار در تاریخ صنعت چای این محصول بورسی می‌شود که بازار معاملات آن را برای تولید کنندگان داخلی شفاف خواهد کرد.

هر ساله از ابتدای اردیبهشت‌ماه برداشت برگ سبز چای آغاز شده و تا پایان مهرماه ادامه دارد که البته میزان تولید این محصول طی سال‌های گذشته با نوساناتی ناشی از سرمازدگی و خشک شدن باغات چای مواجه شده بود، اما در سال 1395 برداشت برگ سبز چای به بیش از 139 هزار تن معادل حدود 31 هزار تن چای خشک رسید که رکوردشکنی جدیدی طی سالیان اخیر به شمار می رفت.

منبع: ایسنا

دیدگاه تان را بنویسید

 

ویدیو پیشنهادی