کد خبر: 665979
|
۱۴۰۳/۰۴/۱۵ ۱۱:۲۵:۳۱
| |

نگاهی به ورزشکاران اعزامی به پاریس/ کاهش چشمگیر سهمیه‌های ایران در المپیک

اسامی ورزشکاران ایرانی حاضر در در مهم‌ترین رویداد ورزشی جهان را می خوانید.

نگاهی به ورزشکاران اعزامی به پاریس/ کاهش چشمگیر سهمیه‌های ایران در المپیک
کد خبر: 665979
|
۱۴۰۳/۰۴/۱۵ ۱۱:۲۵:۳۱

با کسب سهمیه حسن تفتیان و فرزانه فصیحی در دوومیدانی المپیک پرونده ورزشکاران کشورمان برای راهیابی به مسابقات پاریس 2024 با چهل ورزشکار بسته شد.

در ادامه اسامی ورزشکاران و رشته‌های آنها در مهم‌ترین رویداد ورزشی جهان را می‌خوانید. سهمیه‌های کسب شده در این دوره از مسابقات در ۱۴ رشته کشتی آزاد، کشتی فرنگی، تیراندازی، تیراندازی با کمان، وزنه‌برداری، تکواندو، شمشیربازی، قایقرانی، ژیمناستیک، تنیس روی میز، دوچرخه‌سواری، سنگ‌نوردی، شنا و دوومیدانی به نام ورزش کشورمان ثبت شده است. ایران در بسیاری از رشته‌هایی که در دور قبل موفق به کسب سهمیه شده بود نتوانست سهمیه‌ای به دست بیاورد.

اسامی ورزشکاران و رشته‌هایی که موفق به کسب سهمیه المپیک ۲۰۲۴ پاریس شدند:

کشتی فرنگی:

مهدی محسن‌نژاد (وزن ۶۰ کیلوگرم کشتی فرنگی)

محمدرضا گرایی (وزن ۶۷ کیلوگرم کشتی فرنگی)

محمدهادی ساروی (وزن ۹۷ کیلوگرم کشتی فرنگی)

امین میرزازاده (وزن ۱۳۰ کیلوگرم کشتی فرنگی)

امین کاویانی‌نژاد (وزن ۷۷ کیلوگرم)

علیرضا مهمدی(وزن ۸۷ کیلوگرم)

کشتی آزاد:

رحمان عموزاد(وزن ۶۵ کیلوگرم)

یونس امامی (وزن ۷۴ کیلوگرم)

حسن یزدانی (وزن ۸۶ کیلوگرم)

امیرعلی آذرپیرا (وزن ۹۷ کیلوگرم)

امیرحسین زارع (وزن ۱۲۵ کیلوگرم)

نکته اینکه بعد از مدت‌ها ایران نتوانست برای حضور در المپیک سهمیه کامل مسابقات کشتی را به دست بیاورد.

قایقرانی:

مهسا جاور و زینب نوروزی (روئینگ دونفره سبک‌وزن)

فاطمه مجلل (روئینگ تک‌نفره)

نبی رضایی (کانوی ۱۰۰۰ متر مردان)

علی آقامیرزایی(کایاک ۱۰۰۰ متر مردان)

تیراندازی:

هانیه رستمیان (تپانچه ۲۵ متر)

فاطمه امینی‌پزوه(تفنگ بادی ۱۰ متر)

شرمینه چهل‌امیرانی (تفنگ بادی ۱۰ متر)

محمد بیرانوند (اهداف پروازی)

تکواندو:

مبینا نعمت‌زاده (وزن ۴۹ کیلوگرم)

ناهید کیانی (وزن ۵۷ کیلوگرم)

مهران برخورداری (وزن ۸۰ کیلوگرم)

آرین سلیمی (وزن ۸۰+ کیلوگرم)

وزنه‌برداری:

میرمصطفی جوادی (وزن ۸۹ کیلوگرم)

علی داودی (دسته فوق‌سنگین)

تنیس ‌روی ‌میز:

نیما عالمیان

ندا شهسواری

نوشاد عالمیان

شمشیربازی:

علی پاکدامن، محمد رهبری، محمد فتوحی، فرزاد باهر ارسباران (کسب سهمیه تیمی و انفرادی اسلحه سابر)

ژیمناستیک:

مهدی الفتی (پرش خرک)

نکته اینکه این نخستین سهمیه کسب شده توسط ورزشکاران ایران در ژیمناستیک المپیک بعد از انقلاب است.

دوچرخه‌سواری:

علی لبیب

تیراندازی با کمان:

مبینا فلاح

سنگ‌نوردی:

رضا علیپور

نکته اینکه سنگ‌نوردی برای نخستین‌بار به رقابت‌های المپیک راه پیدا کرده است.

دوومیدانی:

حسن تفتیان

فرزانه فصیحی

نکته اینکه تفتیان و فصیحی از طریق رنکینگ جهانی موفق به کسب سهمیه حضور در المپیک شدند.

شنا:

یک سهمیه از طریق «یونیورسالیتی» فدراسیون جهانی برای ایران که هنوز به‌طور قطعی نماینده مشخص نشده، اما از لحاظ فیناپونت سامیار عبدلی شرایط بهتری برای اعزام به پاریس دارد.

 

نزول در راه کسب سهمیه ورزشکاران و فدراسیون‌ها نسبت به المپیک توکیو

در المپیک قبلی ۶۶ ورزشکار از کشورمان موفق شدند سهمیه المپیک را به دست بیاورند که در قیاس به این دور ۲۶ سهمیه کمتر به دست آوردیم. ضمن اینکه در توکیو ۱۷ رشته ورزشی موفق به کسب سهمیه حضور در مسابقات شدند، اما در این دوره فقط ۱۴ رشته المپیکی داریم که از این جهت هم با افت مواجه شدیم! ورزش ایران در هیچ رشته تیمی توپی از جمله فوتبال، والیبال، بسکتبال و هندبال موفق به کسب سهمیه المپیک نشد. این در حالی است که در دوره قبل تیم‌های ملی بسکتبال و والیبال موفق به حضور در المپیک شده بودند.

 

زنان ایرانی رکورد کسب سهمیه را افزایش دادند

در این دوره انتخابی یک اتفاق خوب برای ورزشکاران زن کشورمان رخ داده که نشان از پیشرفت زنان ایرانی در ورزش دارد‌ .تعداد دختران کشورمان در پاریس ۱۱ تن است. این در حالی است که در دو رقبلی ۱۰ ورزشکار زن داشتیم و دوره قبل‌تر هم ۹ ورزشکار. به عبارتی در سه دوره اخیر ورزشکاران زن ایرانی با تمام مشکلات و‌‌ کمبودها روند رو به رشدی داشتند. نکته دیگر، تنوع ورزشکاران زن در رشته‌های مختلف برای کسب سهمیه است‌ . دختران ایرانی در پاریس در رشته‌های دوومیدانی و تیراندازی با کمان و تنیس روی میز و تکواندو و تیراندازی و قایقرانی به تقابل با رقبای خود می‌پردازند که صرف‌نظر از هر نتیجه‌ای مایه غرور و مباهات برای ایران ما به حساب می‌آیند.

 

شمشیربازی تنها رشته‌ای که سهمیه کامل را گرفت!

با نگاهی به اسامی و تیم‌های حاضر در بازی‌های المپیک جای تیم‌های والیبال و بسکتبال که در دوره قبل موفق به کسب سهمیه شدند به ‌شدت خالی است. اینکه در سه، چهار سال اخیر چه بلایی بر سر این دو رشته محبوب آمده که تا این حد پسرفت داشتند جای بحث زیادی دارد که در این مقال نمی‌گنجد، اما جز بسکتبال و والیبال، کشتی کشورمان هم در این دوره نتوانست با سهمیه کامل شرکت کند.نکته دیگر اینکه در توکیو دو سهمیه در بوکس داشتیم، اما در پاریس در این رشته جذاب و پر تماشاگر هم نماینده‌ای نخواهیم داشت! ولی با تمام این تفاسیر شمشیربازی عملکرد خوبی داشت و با سهمیه کامل در پاریس حاضر خواهد شد.

 

ورزشکاران را مقصر ندانیم!

به‌طور حتم ناکامی در بعضی از رشته‌های تیمی و انفرادی را نباید فقط به گردن ورزشکاران انداخت و این سیر نزولی به عوامل دیگری مثل عدم استفاده از افراد متخصص در پست‌های مهم مدیریتی و فنی مربوط می‌شود. در ورزش کشورمان تا چشم کار می‌کند، مدیرانی دیده می‌شوند که تخصصی در ورزش ندارند و برای همین هم نمی‌توانند در تصمیم‌های خود انتخاب‌های درستی داشته باشند و اکثر مربیان هم معمولا تلاشی برای آشنایی بیشتر با علم روز دنیا ندارند و کار به همان روش سنتی را ادامه می‌دهند.ثمره این بی‌دانشی و عدم تخصص می‌شود آنچه امروز می‌بینیم.

در مجموع می‌توان گفت ورزش کشور دست‌کم در بحث کسب سهمیه در دوره فعلی عملکرد ضعیفی از خود به نمایش گذاشته است. بدون شک مقصر اصلی این شرایط در وهله اول وزارت ورزش و جوانان است که ابتدا با حمید سجادی در دولت سیزدهم استارت زد و سپس عنانش به دست کیومرث هاشمی رسید. سپس باید انگشت تقصیر را به سمت کمیته ملی المپیک گرفت. در این شرایط تنها امیدواری باقی‌مانده این است که لااقل این ورزشکاران در المپیک بتوانند مدال‌های دوره قبل را تکرار کنند. 

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت اعتمادآنلاین هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت اعتمادآنلاین هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

    خواندنی ها