کد خبر: 664061
|
۱۴۰۳/۰۳/۳۰ ۲۰:۵۵:۴۰
| |

نیمار نیست پس خودت را ثابت کن پسر!/ فرصت وینی جونیور

وینگر رئال مادرید برای باشگاهش فوق‌العاده است، اما وینیسیوس جونیور هنوز بهترین‌های خود را برای سلسائو پیدا نکرده است.

نیمار نیست پس خودت را ثابت کن پسر!/ فرصت وینی جونیور
کد خبر: 664061
|
۱۴۰۳/۰۳/۳۰ ۲۰:۵۵:۴۰

وینیسیوس جونیور وقتی برزیل برای زدن ضربات پنالتی مقابل کرواسی به میدان رفت، در زمین حضور نداشت. 9 دسامبر 2022 در یک چهارم نهایی جام جهانی در اجوکیشن سیتی قطر بود. سلسائو 120 دقیقه بر حریف خود تسلط داشت. مجموع شوت‌ها، اختلاف مالکیت و خلق موقعیت نشان می‌داد که این باید با یک پیروزی قاطع تمام شود.

به گزارش روزنامه اعتماد و به نقل از سایت گل، در عوض، با از دست دادن پنالتی‌ها برزیل حذف شد. و در حالی که نیمار با ناباوری به زمین خیره شده بود، وینیسیوس از روی خط کنار زمین تماشا می‌کرد. بازیکن رئال مادرید 64دقیقه در زمین پرسه زد و بی‌اثربود. در حقیقت، برزیل بدون او بهتر به نظر می‌رسید.

این مورد بارها و بارها در دوران حرفه‌ای وینیسیوس در سلسائو تکرار شده است. مرد مادریدی، با وجود تمام درخشش برای باشگاهش، هرگز عملکرد کاملی را برای تیم ملی خود ارایه نداده است. جرقه‌هایی از کیفیت، و برخی از لحظات چشم‌نواز وجود داشته است، اما یک نمایش برجسته، زمانی که خطر در بالاترین حد خود وجود دارد دست نیافتنی است.

و اکنون، این باید تغییر کند. با غیبت نیمار برای کوپا امریکا به خاطر مصدومیت رباط صلیبی، این وینیسیوس است که باید بار این تیم برزیل را به دوش بکشد و نشان دهد بازیکن بزرگی است همانطور که برای رئال بوده است.

 

تاریخ وینی در برزیل

دوران حرفه‌ای وینیسیوس در برزیل قبل از اینکه بتواند به درستی شروع شود متوقف شد. در فوریه 2019، پس از یک فصل بسیار خوب برای مادرید، تیته، سرمربی قدیمی، این وینگر را برای اولین‌بار برای دو بازی دوستانه با پانادام و جمهوری چک به تیم بزرگسالان فراخواند. با این حال، او در بازی برای رئال ضربه سختی را متحمل شد و در ادامه فصل نتوانست به اندازه کافی تلاش کند تا سرمربی را متقاعد کند که او را در ترکیب کوپا امریکای آن سال برزیل بگذارد.

با این حال، در سپتامبر همان سال، وینیسیوس وارد شد. او اولین بازی خود را در بزرگسالان مقابل پرو انجام داد و پس از از سرگیری فوتبال بین‌المللی پس از همه‌گیری کووید-19، به بازیکن ثابت تیم سلسائو تبدیل شد. با این حال یک مساله آشکار وجود داشت: نیمار.

ستاره برزیلی تمایل داشت در سمت چپ سیستم 4-2-3-1 زیرنظر تیته بازی کند و این باعث می‌شد وینیسیوس فرصت چندانی برای عرض‌اندام نداشته باشد و بیشتر روی نیمکت بنشیند. نتیجه یک سری نمایش‌های ضعیف در پیراهن زرد معروف بود. او تا سال 2022 اولین گل خود را به ثمر نرساند و از آن زمان تاکنون تنها دو گل دیگر به ثمر رسانده است.

البته موضوع این است که وینیسیوس هرگز نمی‌توانست نیمار را شکست دهد. برای مدتی یک مکتب فکری وجود داشت که این دو نمی‌توانند در یک سمت کنار هم بازی کنند. نیمار، قبل از مصدومیتش، به نقش شماره 10 برای سلسائو منتقل شد، شبیه به نقشی که برای پاری سن ژرمن داشت.

این باعث شد در جناح چپ فضایی برای وینیسیوس باز شود. اما مجوز نیمار برای پرسه زدن در تمام نقاط زمین حرکت بیشتر او به سمت چپ زمین عملا فضاهایی را که وینیسیوس برای ورود به آن نیاز داشت مسدود می‌کرد. در نتیجه، این دو هرگز کاملا هماهنگ نشدند. وینیسیوس 5 پاس گل در سطح بین‌المللی دارد که هیچ کدام به نیمار داده نشده است.

البته زمانی که نیمار پیشتاز سلسائو بود، اهمیت چندانی نداشت. حتی با وجود افت فرم باشگاهی و آسیب‌دیدگی مچ پایش به نظر می‌رسید نیمار همیشه برای تیم ملی خود خوب ظاهر می‌شود. او تا به امروز در 85 بازی ملی 56 گل زده و 40 پاس گل برای سلسائو ثبت کرده است. او دل‌شکستگی دنباله‌داری داشت چون شاید نتوانسته بود کشورش را به قهرمانی جام جهانی در حالی که میزبان بود برساند. المپیک رویدادی پایین‌تر از جام جهانی بود، اما نیمار برای قهرمانی در آن رقابت برای کشورش نیز قدم برداشت.

 

نمایش‌های اخیر

رکورد ضعیف بین‌المللی وینیسیوس تا حد زیادی زیر سایه قرار گرفت. اما با رفتن نیمار، جایی برای پنهان شدن وجود ندارد. آمار وینیسیوس در هفته‌های اخیر زیر ذره‌بین قرار گرفته است و برخی از انتقادات به حق شایسته است. با وجود تمام نقص‌های تاکتیکی موجود در بازی، وینیسیوس باید کارهای بیشتری برای تیم ملی خود انجام دهد.

البته هرگز به آن سادگی که به نظر می‌رسد نیست. اگر هر بازیکنی بتواند فرم باشگاهی خود را در تیم ملی تکرار کند، مسابقات ملی بسیار کمتر رقابتی خواهد بود. اما بازیکنانی با کیفیت وینیسیوس واقعا باید بیشتر گل بزنند و پاس گل بدهند.

در نمایش‌های اخیر، امیدواری‌هایی داده شده است. وینیسیوس در یک بازی دوستانه مقابل انگلیس در ماه مارس عالی بود. این برزیلی 88 دقیقه را صرف ترساندن کایل واکر کرد. بازیکنی که با او رقابتی جذاب ایجاد کرد. اگرچه وینیسیوس در آن بازی برای برنده شدن دیرهنگام با گل اندریک پاس گل رسمی نداد، اما ضربه او به سمت دروازه بود که منجر به گل شد.

سه روز بعد در برابر اسپانیا نیز، او تلاش خود را کرد و کارهای مهمی را انجام داد تا اولین گل سلسائو را در یک تساوی 3-3 شگفت‌انگیز به ثمر برساند. اخیرا او فقط بهتر شده است. او به گل پیروزی اندریک در برابر مکزیک کمک کرد و در برابر ایالات متحده ظاهرا تاخت و تاز چشمگیری داشت.

 

بهترین فصل او تاکنون؟

در سال‌های گذشته برای وینی که می‌خواست جادوی خود را وینگر نشان دهد دلایلی برای نگرانی وجود داشت. شاید فرم باشگاهی او گاهی دچار تزلزل شده باشد، در حالی که فشار غیرقابل انکاری که در این سن پایین به او داده می‌شود را نمی‌توان فراموش کرد. اما وینیسیوس اکنون دو هفته با تولد 24‌سالگی خود فاصله دارد و بهترین فوتبال دوران حرفه‌ای خود را بازی می‌کند.

در حقیقت، او در فصل 24-2023 به زمان زیادی نیاز نداشت. مصدومیت عضلانی، که در بازی مقدماتی جام جهانی مقابل کلمبیا حاصل شد، فصل او را قبل از شروع عقب انداخت. در همین حال، فرم خوب جود بلینگهام برای مادرید، وینیسیوس را از کانون توجهات دور کرد.

به اعداد خام 24 گل و 11 پاس گل در تمام رقابت‌ها برای رئال توجه کنید. ولی ‌این تمام عملکرد او در بازی نیست. وینیسیوس دو‌بار در نیمه نهایی لیگ قهرمانان اروپا و یک‌بار در فینال گلزنی کرد. او در پیروزی یک چهارم نهایی مقابل منچسترسیتی دو پاس گل داد. او در فینال سوپرکوپا مقابل بارسلونا هت‌تریک کرد و دو گل از سه گل لوس بلانکوس مقابل بلوگرانا در بازی لالیگا در آوریل را به ثمر رساند.

و در این بین، او همه‌چیزهای هیجان‌انگیز را انجام داده است: دریبل‌های رنگین‌کمانی، گل، قدم زدن، مجموعه‌ای کامل از مهارت‌ها و ترفندها. آمارهای زیربنایی تقریبا همین موضوع را نشان می‌دهد. وینیسیوس در صدر مهاجمان پا به توپ، در صدر ضربات موفقیت‌آمیز و در صدر لمس‌های داخل محوطه جریمه حریف است.

 

نفر اصلی بودن

اکنون چالش اصلی آوردن همه اینها به صحنه ملی است. وینیسیوس مدتی است که مرد اصلی مادرید است. درک متقابل او با کریم بنزما در فصل 2022-2021 این بازیکن فرانسوی برنده توپ طلا بود که به وینی کمک کرد تا به سوپراستار تبدیل شود. اما از آنجایی که مصدومیت بنزما اتفاق افتاد، وینیسیوس به میدان آمد. اغلب، به او به عنوان مرد اصلی لوس بلانکوس در حمله اعتماد می‌شد، نقشی که او با تحسین پذیرفت.

در این فصل، او مسوولیت‌های بیشتری را به ارث برده است. حتی اگر بلینگهام بیش از سهم خود انجام داده باشد و می‌تواند ادعای برابری برای توپ طلا داشته باشد، بدون شک وینیسیوس نقطه کانونی تیم باشگاهی است. پس درخواست از او برای انجام چنین کاری برای تیم ملی، مفهوم عجیبی نیست.

باز هم باید گفت، این فوتبالیستی است که در تمام دوران حرفه‌ای خود با فشارهای زیادی روبه‌رو بوده است. به عنوان یک نوجوان، او بهترین استعدادی بود که بعد از نیمار از برزیل بیرون آمد، چیزی که با هزینه هنگفتی که مادرید برای جذب او پرداخت کرد، پشتیبانی می‌شد.

 

بازیگران نخبه

این ماه ممکن است فرصتی عالی برای جمع شدن همه‌چیز باشد. انتظار می‌رود برزیل در کوپا امریکا تیمی رقابتی باشد، اما تقریبا اذعان جهانی وجود دارد که آرژانتین قوی‌ترین تیمی است که در تابستان امسال به نمایش گذاشته می‌شود. طرفداران سلسائو می‌خواهند تمام مسابقات را ببرند، اما آلبی سلسته قهرمان جهان است و هنوز هم از لیونل مسی سود می‌برد.

در این میان برزیل تیمی در نوسان است. ایرادات واقعی در این تیم وجود دارد و یک مدیر جدید در تیم یعنی درویال جونیور هست که از او انتظار می‌رود ایرادات را برطرف کند. اما چند مزیت وجود دارد. سلسائو با وجود تمام نقاط ضعف خود در خط دفاعی و خط میانی، خط جلوی وحشتناکی دارد. رودریگو و وینیسیوس همکاری مرگباری را در مادرید شکل داده‌اند، در حالی که ظهور اندریک را می‌توان آن چیزی دانست که برزیل به آن نیاز دارد.

و وینیسیوس بالاخره می‌تواند لحظه‌ای را داشته باشد تا یک بار و برای همیشه ثابت کند که یک فوق ستاره جهانی است.

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت اعتمادآنلاین هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت اعتمادآنلاین هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

    خواندنی ها