کد خبر: 663328
|
۱۴۰۳/۰۳/۲۳ ۲۰:۱۰:۴۶
| |

مصونیت پولادین تاج!/ آیا هیچ نهادی زورش به رئیس فدراسیون نمی‌رسد؟

برای چندمین بار یکی از نمایندگان مجلس پرونده ویلموتس را به صراحت جزو یکی از پرونده‌های فساد در فوتبال معرفی کرد.

مصونیت پولادین تاج!/ آیا هیچ نهادی زورش به رئیس فدراسیون نمی‌رسد؟
کد خبر: 663328
|
۱۴۰۳/۰۳/۲۳ ۲۰:۱۰:۴۶

روزنامه اعتماد نوشت: به احتمال زیاد عجیب‌ترین بخش اظهارات علی خضریان در برنامه دوشنبه شب تلویزیون آنجایی بود که راجع به مهدی تاج و پرونده مارک ویلموتس حرف زد.

خضریان در ابتدای صحبت‌های خود پیرامون پرونده فساد گفت: «سابقه فساد در فوتبال برمی‌گردد به چند دوره کمیسیون اصل 90 که دارد به آنها رسیدگی می‌کند و پرونده‌اش هم همچنان باز است. اتفاقی که در دوره یازدهم نسبت به آن ورود شد پرونده مشهور قرارداد آقای ویلموتس بود. این همه ایراد در یک قراردادی که بخواهد کشور را دچار مشکلات کند و از آن طرف پرداخت غرامتی که بخواهد از جیب کارگران در شستا و بازنشستگان صورت گرفت مساله بود. کمیسیون به این موضوع ورود کرد و همچنان پرونده‌اش باز است و جزو ابهامات ما است این نوع قراردادها. ما از این قرارداد فهمیدیم که در باشگاه‌های کشور قراردادهایی بسته می‌شود که زمینه این نوع شکایت‌ها را فراهم کند. این موضوع در حال بررسی است و مطالبه‌اش این است که با مفسادی که در این موضوع و این نحوه قراردادها وجود دارد پرداخته شود.»

این نخستین‌بار نیست که یک نماینده مجلس پرونده ویلموتس را به صراحت جزو یکی از پرونده‌های فساد در فوتبال معرفی می‌کند. پیش از این در سال‌های گذشته و همان زمان که شکایت ویلموتس برای نخستین‌بار مطرح شد نمایندگان زیادی اتفاقا از همین کمیسیون اصل 90 در رسانه‌های مختلف حضور پیدا کردند و از بررسی و برخورد با متخلفان خبر دادند. در ادامه و زمانی که مهدی تاج دوباره بعد از حل ناگهانی مشکل قلب خواست به فدراسیون برگردد دیگر نمایندگان مجلس با باز کردن پرونده ویلموتس، رییس فعلی فدراسیون را در موارد متعدد دست‌کم فردی ناکاآرامد معرفی کردند.

قبل از انتخابات 1401 طبق اعلام خبرگزاری‌ها نهادهای قضایی نام مهدی تاج را برای حضور در انتخابات تایید نکرده بودند. بعد از انتخابات احمد راستینه، نماینده مجلس گفت: «همه اتفاق نظر دارند که سه مساله درباره آقای تاج غیرقابل اجتناب است، یک مساله ناکارآمدی مدیریتی‌شان است و دیگر نیز ترک فعل آقای تاج در مباحث حقوقی قرارداد ویلموتس است که باید توجه می‌شد. دیگری هم تضییع حقوق و منافع ملی و ضربه زدن به عزت و غرور ملی است، در این سه مورد در کمیسیون اصل 90 اجماع وجود دارد و کمیسیون این پرونده را به دستگاه قضایی اعلام خواهد کرد.» راستینه همچنین در یک اظهارنظر دیگر با تعجب از تایید صلاحیت شدن مهدی تاج با وجود پرونده مفتوح گفته بود وزیر ورزش را برای پاسخگویی نسبت به این مساله به مجلس می‌کشانیم.

28 دی 1401 و چند ماه بعد از بازگشت مهدی تاج، ستایشی سخنگوی وقت قوه قضاییه گفت: «پرونده مهدی تاج با اتهام تضییع وجوه بیت‌المال به دادگاه ارجاع شده.»

اما نتیجه تمام این بررسی‌ها و اظهارات که شامل موارد متعدد دیگر می‌شود چه بوده؟ هیچ! مهدی تاج همچنان رییس فدراسیون فوتبال است و در حالی که بسیاری از مدیران ارشد سازمانی که او ریاستش را برعهده دارند رسما بازداشت شده و پشت میله‌های زندان هستند به کارش مشغول است و می‌گوید: «ما در بحث فساد با کسی شوخی نداریم!»

اظهارات دوشنبه شب خضریان بار دیگر این سوال را برای مردم به وجود آورد که آیا رییس فدراسیون فوتبال ایران مصونیتی آهنین دارد؟ چراکه وضعیت از دو حال خارج نیست. یا اظهارات خضریان و سایر نمایندگان و سخنگوی قوه قضاییه و استعلام‌های نهادهای نظارتی اظهاراتی اشتباه و بی‌مبنا است که وای به حال کشور! یا درست است ولی کسی زورش نمی‌رسد که به رییس فدراسیون فوتبال گیر بدهد که باز هم وای به حال کشور!

در این شرایط طبیعی است که عده‌ای مردم تصور کنند برخورد با فساد در فوتبال شکلی نمایشی دارد و برخی چهره‌های سیاسی صرفا می‌خواهند از نمایش آن به نفع خود استفاده کنند و در این راه هرگز کسی سراغ متخلفان دانه درشت نمی‌رود. 

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت اعتمادآنلاین هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت اعتمادآنلاین هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

    خواندنی ها