کد خبر: 659834
|
۱۴۰۳/۰۲/۲۲ ۰۹:۲۰:۳۸
| |

در گفت و گو با روزنامه «اعتماد» مطرح شد:

هاشمی طبا: ممنوعیت ورود زنان به استادیوم به این معناست که یا اخلاق اجتماعی کشور جمهوری اسلامی سقوط کرده یا عده‌ای می‌خواهند اینطور نشان بدهند تا به مقاصد خود برسند

رئیس پیشین سازمان تربیت بدنی معتقد است عده‌ای می‌خواهند از عمد فضا را خراب کنند تا ورود زنان به استادیوم ممنوع شود.

هاشمی طبا: ممنوعیت ورود زنان به استادیوم به این معناست که یا اخلاق اجتماعی کشور جمهوری اسلامی سقوط کرده یا عده‌ای می‌خواهند اینطور نشان بدهند تا به مقاصد خود برسند
کد خبر: 659834
|
۱۴۰۳/۰۲/۲۲ ۰۹:۲۰:۳۸

روزبه دلاور- سیدمصطفی هاشمی‌طبا می‌گوید: ممنوعیت ورود زنان به استادیوم یا به این معناست که اخلاق در جمهوری اسلامی سقوط کرده یا اینکه عده‌ای در پشت پرده تلاش می‌کنند اینچنین القا کنند تا بتوانند به اهداف خود برسند. 

به گزارش «اعتماد»، همه چیز از بازی پرسپولیس و سپاهان آغاز شد. جایی که یکی از تماشاگران منتسب باشگاه اصفهانی حرف‌های زشتی علیه زنان پرسپولیسی حاضر در ورزشگاه مطرح کرد و در فضای مجازی دست به دست چرخید و موجی از واکنش‌ها را در پی داشت تا جایی که وزیر ورزش در نامه‌ای به فدراسیون فوتبال خواستار پیگیری و برخورد سفت و سخت و فوری شد!

فدراسیون هم فرد خاطی را محروم کرد و هم قوانینی را برای فصل بعد لحاظ کرد تا دیگر شاهد خدشه‌دار شدن حرمت زنان در ورزشگاه‌های کشورمان نباشیم. اما با منع ورود زنان در برخی ورزشگاه‌ها در یکی، دو هفته گذشته این ذهنیت در افکار عمومی به وجود آمده که ماجرا فراتر از این حرف‌هاست و عده‌ای نمی‌خواهند زنان ایرانی حتی به تعدادی کم و در یک گوشه و کنار از ورزشگاه باشند تا بازی‌های تیم مورد علاقه‌شان را از نزدیک تماشا کنند. از قضا در سفر رییس‌جمهور به شهر قم عده‌ای تجمع کردند و با پلاکاردهایی که در دست داشتند خواهان رسیدگی به این موضوع و ممنوعیت حضور زنان در ورزشگاه‌ها شدند!

به همین بهانه با سیدمصطفی هاشمی‌طبا، رییس سال‌های نه چندان دور ورزش کشورمان تماس گرفتیم تا نظر وی را از عواقب منع احتمالی حضور زنان در ورزشگاه‌ها مطلع شویم که صحبت‌های وی حاوی نکات قابل توجهی هم بود.

هاشمی‌طبا در خصوص حواشی رخ داده در بازی پرسپولیس و سپاهان که منجر به محرومیت حضور مردان در بازی‌های این دو تیم در فصل بعد شد به خبرنگار «اعتماد» گفت: حقیقتش ما فقط ظاهر قضیه را می‌بینیم. این موضوعات پشت پرده‌هایی دارد که این پشت پرده‌ها هدایت کننده آن موضوع است. همه‌ چیز به این سادگی نیست که چند تا خانم یک حرف‌هایی را بزنند و یک آقا بیاید آن حرف را بزند. متاسفانه مسوولان ما موضوع را روشن‌ نمی‌کنند. باید بیایند از پشت پرده آن بگویند! به هر حال برای کشور ما خیلی لطمه بزرگی است که تا این حد فضای اجتماعی ما فضای مخرب و فضای بدی شده. در همه کشورها می‌آیند مرد و زن کنار هم خیلی راحت فوتبال تماشا می‌کنند و حتی در قبل از انقلاب ‌هم ‌این طوری بود. حالا یا‌ باید بگوییم کلا اخلاق عمومی جریحه‌دار شده یا حتی سقوط کرده یا باید قبول کنیم در پشت پرده یک دست‌هایی هست که نمی‌خواهد آرامش و ادب و ارتباطات انسانی در فضاهای اجتماعی ما وجود داشته باشد. 

هاشمی‌طبا افزود: بنابراین وقتی از پشت پرده اطلاعی نداریم،‌ نمی‌شود اظهارنظر دقیقی داشت، اما قابل تاسف است که در کشور ما اینچنین حالت‌هایی دیده می‌شود. 

وی درباره اینکه عزمی جزم شده تا از ورود بانوان به ورزشگاه‌ها جلوگیری شود یا خیر به «اعتماد» گفت: من این طور استنباط می‌کنم؛ یعنی استنباط می‌کنم یک عده‌ای از عمد می‌خواهند فضا خراب شود که به آن اهداف خودشان برسند. هیچ بعید هم نمی‌دانم‌. اما وقتی آدم اطلاع دقیقی ندارد، نمی‌تواند اظهارنظر قاطعانه‌ای داشته باشد‌. 

هاشمی‌طبا درخصوص تبعات جلوگیری احتمالی از حضور زنان در استادیوم‌ها در فیفا گفت: این موضوع لطمه‌های بزرگ‌تری دارد که به روح رفتاری در جامعه مربوط می‌شود. حالا با این عوامل چه کاری می‌کنند؟ یعنی دوباره پس فردا چنین اتفاقاتی رخ می‌دهد و دوباره از آن عبور می‌شود و برای همین انسان مظنون می‌شود که تعمدی از طرف بعضی‌ها در کار است!

هاشمی‌طبا درخصوص اینکه آیا ممانعت می‌تواند به فرهنگ‌سازی در ورزشگاه کمک کند یا خیر، پاسخ داد: این پاک کردن صورت مساله است یا باید قبول کنیم تحت عوامل مختلف، اخلاق اجتماعی و رفتار کشور جمهوری اسلامی به ‌شدت سقوط کرده یا بپذیریم عوامل دست اندرکار هستند تا این را به ‌طور مشخص بیان و بعد نتیجه‌گیری کنند که نه فضای اجتماعی ما قابل حضور خانم‌ها نیست.کما اینکه بعضی از روزنامه‌ها خوشحال شدند و نوشتند دیدید ما گفتیم! خب چی را گفتید؟ اینکه فضای اجتماعی ما خراب است باعث خوشحالی شده که بگویید ما می‌دانستیم؟ برعکس باید کاری کنیم؛ شما در کشورهای دیگر مثلا انگلیس نگاه کنید که تماشاگران زن و مرد تا کنار خط می‌آیند و می‌نشینند،‌ اما در کشور ما تا این همه نزول اخلاقی بسیار تکان‌دهنده است.

هاشمی‌طبا در خصوص انتقاد بعضی‌ها نسبت به پوشش بعضی از زنان در استادیوم‌ها گفت: اگر بخواهیم ظاهر قضیه را نگاه کنیم، جامعه ما به عنوان جامعه اسلامی به‌ شدت از اخلاقیات اسلامی فاصله گرفته. جمهوری اسلامی چی باید باشد و چی الان هست و آن وقت عواملش را پیدا کنیم که چرا جامعه ما به‌ طور کلی به این سمت حرکت کرده واقعا همه‌ چیز هم در مطبوعات و رسانه‌ها هم نیست، اما من هم می‌بینم بعضی از زنان که در ورزشگاه حضور پیدا می‌کنند نوع حضورشان و شاید رفتار و گفتارشان خیلی مطلوب نیست، اما این واقعیتی است که در جامعه وجود دارد و باید دید چرا جامعه ما به این سمت رفته در حالی که از همان اوایل انقلاب گفتیم جمهوری اسلامی و یک تصور دیگری از جامعه داشتیم.

رییس اسبق سازمان تربیت‌بدنی و معاون رییس دولت اصلاحات درخصوص اینکه در دوره حضور وی در ورزش همین افراد یا عوامل اجازه مانع حضور زنان در استادیوم می‌شدند یا خیر، گفت: «ببینید ما با موضوع صحیح برخورد نمی‌کنیم. آن زمان می‌گفتند بعضی از فتوای آقایان است که نباید زنان باشند. موضوع به صورت معقول و اجتماعی دیده نمی‌شود یا نشده بود‌. صرف این بود که فتوا این است و نباید بشود‌. حالا محاسن و معایبش مورد بحث قرار نمی‌گرفت که چه کار باید کنیم و چه کار نباید انجام بدهیم و فقط صرف این بود که به لحاظ شرعی درست نیست.»

وی ادامه داد: خب وقتی هم موضوع شرع پیش می‌آید دیگر منطق و استدلال و دلیل و اینها پیش نمی‌آید و حکم است و حکم شرعی صادر شد. حالا در برخی ورزش‌ها همان زمان هم زنان حضور پیدا می‌کردند،‌ اما هیچ ‌وقت موضوع از نظر اجتماعی و منطقی و روانشناختی مورد بررسی قرار نگرفت. این هم زور فیفا بوده که فعلا خانم‌ها می‌توانند به استادیوم‌ بیایند! به هر حال موضوع پیچیده‌ای است و عوامل مختلفی دست‌اندرکار در کشور ما هستند. هاشمی‌طبا در پاسخ به این سوال که اگر الان رییس ورزش کشورمان بود زیر بار فشارها می‌رفت و تن ‌به‌ منع حضور بانوان در استادیوم‌ها را می‌داد یا خیر، افزود: نمی‌شود گفت وزیر ورزش یا رییس سازمان ورزش سر یک قضیه ایستادگی کند.‌ این یک قضیه‌ای است که ایستادن ندارد! اما مجموعه‌اش نشان می‌دهد که جامعه ما حالا چه از طریق  استنباط عوامل پشت پرده  وچه استنباط رفتارهای اجتماعی حالا فرض بر رفتار افراد چه خانم‌ها و چه آقایان دچار یک انحطاط اخلاقی است. یعنی اگر توطئه‌ای هم باشد یا اگر آب و زیرکاهی هم باشد از انحطاط اخلاقی است. باید قبول کنیم که جامعه ما پس رفته. این را باید بپذیریم و‌ بعد فکر چاره باشیم.

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان

    خواندنی ها