کد خبر: 659075
|
۱۴۰۳/۰۲/۱۳ ۱۰:۴۸:۰۲
| |

ستاره تیم ملی فوتسال در گفت‌وگو با «اعتماد»:

سنگ سفیدی: ما کار خودمان را کردیم، حالا نوبت آقای تاج و اصولی است/ دنبال این بودیم‌که افغانستان هم به جام جهانی صعود کند!

محمدرضا سنگ سفیدی یکی از ستاره های تیم ملی فوتسال ایران می گوید اگر دنبال نتیجه گرفتن در جام جهانی هستیم باید از همین حالا شروع کنیم.

سنگ سفیدی: ما کار خودمان را کردیم، حالا نوبت آقای تاج و اصولی است/ دنبال این بودیم‌که افغانستان هم به جام جهانی صعود کند!
کد خبر: 659075
|
۱۴۰۳/۰۲/۱۳ ۱۰:۴۸:۰۲

روزبه دلاور- تیم ملی فوتسال کشورمان با پیروزی برابر تایلند به مقام قهرمانی جام ‌ملت های آسیا در این کشور دست یافت.

به گزارش روزنامه اعتماد، شاگردان وحید شمسایی حالا به عنوان قهرمان آسیا باید تا ۵ ماه دیگر در رقابت‌های جام جهانی به مصاف رقیبان خود بروند. به‌طور حتم برگزاری اردوهای تدارکاتی و انجام بازی‌های دوستانه می‌تواند به آماده‌سازی بیشتر بچه‌های ملی‌پوش ما منجر شود تا در جام ‌جهانی که به میزبانی ازبکستان برگزار می‌شود نتایج خوبی به دست بیاوریم. با محمدرضا سنگ سفیدی یکی از بازیکنان باتجربه تیم ملی گپ و گفتی ترتیب دادیم که ماحصل آن را در زیر می‌خوانید.

 

سطح فنی مسابقات چطور بود؟

خب انتخابی جام جهانی بود و تیم‌های آسیایی هم همگی با بهترین شرایط آمده بودند. سخت بود اما خدا را شکر شرمنده مردم نشدیم.‌

در بازی‌های ابتدایی به نظر می‌رسید کارمان سخت شده بود. چرا؟

این‌جوری نیست. همه فکر می‌کنند ایران با هر تیمی بازی می‌کند باید هفت تا هشت گل بزند اما واقعا دیگر در فوتسال این‌طوری نیست. همه تیم‌ها پیشرفت کردند. الان ببینید افغانستان و تاجیکستان به جام جهانی صعود کردند. سرمایه‌گذاری می‌کنند و دیگر هیچ تیمی از قبل بازنده نیست. جلوی ایران که بازی می‌کنند انگیزه‌های متفاوتی نسبت به بقیه تیم‌ها دارند، چون ایران یکی از بهترین تیم‌های دنیا است و آرزوی هر تیمی است که مقابل ما بازی کند. مهم این است که پله پله پیش رفتیم و قهرمان شدیم. خودم می‌گویم قهرمان شدن بهتر از این است که تیم‌ها را با اختلاف ببریم اما درنهایت قهرمان نشویم که به درد ما نمی‌خورد! مهم قهرمانی بود که خدا را شکر قهرمان ‌شدیم حالا با اختلاف یک یا دو یا سه گل مهم ‌نیست.

این چندمین حضور شما در جام‌ملت‌ها بود؟

سومین حضور. من ۲۰۱۶ و ۲۰۱۸ بودم قهرمان شدیم دوره قبل نبودم و این دوره بودم‌که قهرمان شدیم.

جزو پرافتخارترین بازیکنان ما هستید!

نه بابا! ماشاءالله آن‌قدر هستند ما کوچک‌تر از همه هستیم.

این دوره باتجربه‌ترین بازیکن تیم ملی بودید. درباره جوانگرایی تیم ملی چه نظری دارید؟

آقای حسن‌زاده از من هم باتجربه‌تر است. واقعا تیم ملی عوض شده و جوانانی آمدند که همه با انگیزه و پرشور هستند و هر کدام‌ به اندازه چند بازیکن باتجربه کار می‌کنند. شرایط تیم ملی فرق دارد و بازیکن جوان باید بازی کند اما ما در طول سال شاید ۵، ۶ بازی دوستانه داریم‌ و حضور در تورنمنت‌ها را که نمی‌شود بازی دوستانه حساب کرد. برای همین بازیکنان جوان تابا شرایط دوستانه وفق پیدا کنند، سخت است اما هزار ماشاءاالله جوانان ما بزرگ بودند که زود با شرایط کنار آمدند و هر کدام بهترین عملکرد را داشتند.

چرا مقابل ازبکستان کارمان سخت شد؟

البته همه بازی‌ها از نظر من سخت است اما خب ازبکستان هم میزبان جام جهانی است و استرسی نداشت و از طرفی بهترین مربی دنیا را آوردند و دنبال نتیجه در جام جهانی هستند.‌ این ازبکستان با تمام سال‌های گذشته‌اش فرق می‌کند. آنها می‌توانند در جام‌جهانی حرف‌های زیادی برای گفتن داشته باشند اما ما در جریان بازی موقعیت‌های زیادی را از دست دادیم البته فوتبال است و اگر همه توپ‌ها توی گل بروند که دیگر اسمش فوتبال نیست! بازی گره خورده بود اما خدا را شکر که درنهایت بازی را بردیم.‌

میزبانی چطور بود؟

میزبانی خوب بود اما از لحاظ پرستیژ مسابقات بگویم مثلا‌ کنفرانس‌های قبل و بعد از بازی نسبت به دوره‌های قبل ضعیف‌تر بود.

برای موفقیت در جام جهانی به چه ابزاری نیاز داریم؟

ما اگر دنبال نتیجه گرفتن هستیم اگر همین الان هم هر کار کنیم دیر است! ۴، ۵ ماه دیگر بازی‌ها شروع می‌شود و باید از قبل‌تر به فکر جام‌جهانی بودیم. اما خب الان باید وزیر ورزش و رییس فدراسیون پشت تیم بیایند چون در این جام‌جهانی می‌توانیم برای مردم سورپرایز داشته باشیم. باید‌ حمایت کنند و بازی‌های دوستانه و اردوهای خوب برگزار کنند تا با یک تیم کامل وارد جام جهانی شویم. آسیایی تمام شد و حالا باید به فکر جام‌جهانی باشیم.

تجربه کار کردن با وحید شمسایی چطور است؟

شمسایی نیاز به تعریف و تمجید من ندارد و او یکی از اسطوره‌های فوتسال دنیا است و همه دنیا به او‌ احترام ‌می‌گذارند. حضورش روی نیمکت ایران‌ یک‌ وزنه سنگین است. با او کار کردن هم سخت است و ‌هم لذتبخش! او در تمرینات به کوچک‌ترین جزییات توجه می‌کند و بیرونش هم رفیق هستند و دنبال کارهای غیرفوتبالی بچه‌ها هم ‌می‌رود. هر کی با او کار کند لذت می‌برد!

بعد از حذف ژاپن انگیزه مضاعف‌تری گرفتید؟

برای ما فرق نداشت. ما ایران هستیم ‌و بقیه تیم‌ها به ما نگاه می‌کنند‌ و به ما احترام می‌گذارند. حالا ژاپن تیم بزرگی است اما حذف شدن آنها جزو شگفتی‌ها نیست بلکه نشان می‌دهد‌ فوتسال آسیا پیشرفت کرده است و قهرمانی در این بازی‌ها سخت شده‌. اصلا به ژاپن کاری نداشتیم و از روز اول به خودمان ‌فکر می‌کردیم. دنبال هدف‌مان که قهرمانی بود تمرکز کردیم و فرقی هم‌ نداشت با چه حریفی بازی می‌کنیم.

از صعود افغانستان ‌چه احساسی ‌داشتید؟

ما خودمان دنبال این بودیم که افغانستان به جام‌ جهانی بیاید! چون مربی و کادر ایرانی دارد و بازیکنانی دارد که در لیگ‌ ما بازی می‌کنند و این افتخارش برای کشورمان ‌است! واقعا خوشحال شدیم و‌ قبل از اینکه به فینال برویم ‌در هتل ایستادیم و برای‌شان دست زدیم ‌و تبریک‌ گفتیم.

باتوجه به شرایط سنی فکر می‌کنید در جام ‌ملت‌های بعدی هم ‌بازی می‌کنی؟

حالا ببینیم چه می‌شود هر چه خدا خواست. ما وظیفه‌ داریم‌که دل مردم ‌را شاد ‌کنیم‌ حالا فرقی نمی‌کند باشیم‌ یا نه، اگر باشیم به نحو احسن وظیفه‌مان را انجام ‌می‌دهیم.

پاداش قهرمانی در آسیا را گرفتید؟

در آنجا که پاداش برد را به حساب‌مان واریز می‌کردند اما بقیه مسائل دست آقای اصولی و تاج است! وقتی وزیر ورزش برای یک بازی به کشور دیگر سفر می‌کند و ۸ ساعت در پرواز است یعنی نگاه ویژه به فوتسال دارند. وقتی رییس جمهور و رییس مجلس به ما تبریک می‌گویند، نشان می‌دهد کار ما مهم بوده و همه به آن توجه می‌کنند. ما کار خودمان را کردیم‌ بقیه کارها با آقای تاج و اصولی است!

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان

    خواندنی ها