کد خبر: 654936
|
۱۴۰۲/۱۲/۲۸ ۲۲:۲۰:۲۲
| |

کشف پیکر بی‌جان یک فیلم‌ساز در خانه‌اش + جزئیات

فیلمساز جوان در سن ۶۸ سالگی درگذشت.

کشف پیکر بی‌جان یک فیلم‌ساز در خانه‌اش + جزئیات
کد خبر: 654936
|
۱۴۰۲/۱۲/۲۸ ۲۲:۲۰:۲۲

«دیوید بریشرز» فیلمساز و کوهنورد اورست در سن ۶۸ سالگی درگذشت.

به گزارش ایسنا، «دیوید بریشرز» در سال ۱۹۹۸ یک مستند با تکنولوژی آیمکس ساخت و در آن تلاش‌های گروهی از کوهنوردان را در حال صعود به قله اورست، بلندترین قله جهان را به تصویر کشیده بود.

«الن گلبرانسون» مدیر تجاری این کارگردان اعلام کرد جسد بی‌جان «بریشرز» در خانه‌اش در ماساچوست پیدا شده و علت دقیق مرگ در حال حاضر مشخص نیست.

«بریشرز» یک کوهنورد باتجربه بود که از چالش برانگیزترین قله‌های جهان صعود کرد و  به عنوان فیلمبردار در فیلم های مستند و داستانی کار می کرد.

او در سال ۱۹۸۳ اولین تصاویر تلویزیونی زنده از قله اورست را مخابره کرد و در سال ۱۹۸۵ اولین آمریکایی بود که دو بار به قله اورست رسید و در مجموع پنج بار بام دنیا را فتح کرد.

به گزارش اسکای نیوز، خانواده «دیوید بریشرز» در بیانیه‌ای گفتند: «او اشتیاق خود به کوهنوردی و عکاسی را با هم آمیخت تا به یکی از تحسین برانگیزترین فیلمسازان ماجراجویی در جهان تبدیل شود».

او بیشتر به خاطر یک ساخت مستندی با عنوان «اوست» در سال ۱۹۹۸ شناخته می شود که کارگردانی و تهیه کنندگی آن را برعهده داشت و درباره چالش ها و مبارزات گروهی از کوهنوردان در تلاش برای رسیدن به قله اورست در ارتفاع ۸۸۵۰ متری (۲۹۰۳۵ فوت) است.

«بریشرز» و تیمش در ماه می ۱۹۹۶ در حال فیلمبرداری این مستند بودند که یک کولاک جان هشت کوهنورد را گرفت و او و تیمش برای کمک به کوهنوردان فیلمبرداری را متوقف کردند.

او در سال ۲۰۰۷، سازمانی تحت عنوان «Breashears GlacierWorks» را تأسیس کرد که به عنوان یک سازمان غیرانتفاعی توصیف شده که تغییرات یخچال‌های هیمالیا را از طریق هنر، علم و ماجراجویی برجسته می کند.

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان

    خواندنی ها