کد خبر: 666905
|
۱۴۰۳/۰۴/۲۱ ۱۱:۲۰:۲۰
| |

۱۰ سال بیشتر فرصت نداریم تا فقر، پیری جمعیت و منزوی بودن را جبران کنیم

یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب تاکید کرد: ما 10سال بیشتر فرصت نداریم تا 3 ویژگی فقیر بودن، پیر بودن، منزوی بودن را از خودمان دور کنیم.

۱۰ سال بیشتر فرصت نداریم تا فقر، پیری جمعیت و منزوی بودن را جبران کنیم
کد خبر: 666905
|
۱۴۰۳/۰۴/۲۱ ۱۱:۲۰:۲۰

روزنامه اعتماد» با احمد ترک‌نژاد فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت‌وگو کرده است.

به گزارش اعتماد، بخش‌های مهم این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید؛ 

 

 • اصولگرایان، هرگز طرفدار مشارکت بالا نبوده و نیستند، چراکه می‌دانند تنها در مشارکت‌های 40درصدی و کمتر است که شانس پیروزی دارند. اتفاقی که در این انتخابات رخ داد، این بود که مسعود پزشکیان در مشارکت 40درصدی هم رای نخست کشور را آورد. این نشان می‌دهد، سبد رای پزشکیان تنها محدود به اصلاح‌طلبان نبوده.
 • اصولگرایان با این تصور وارد اتمسفر انتخابات شدند که اگر مشارکت 40درصد باشد، پیروز می‌شوند. اگر مشارکت به محدوده 50درصد برسد، انتخابات به دور دوم می‌رود و اگر مشارکت به بالای 60 درصد برسد، پزشکیان شانس پیروزی خواهد داشت. اما در مشارکت 40درصدی، پزشکیان رای نخست را آورد و در انتخابات 50درصدی پیروز انتخابات شد.
 • چه جریان اصلاح‌طلب و چه جریان اصولگرا باید در مبانی و گفتمان خود تجدیدنظرهایی صورت دهند. 48میلیون نفر از جامعه ایرانی نسل Z، Y و آلفا هستند. اگرچه نسل آلفا هنوز به مرحله رای دادن نرسیده است. اما نسل‌های ZوYبسیار تعیین‌کننده هستند. نسل Yبه نسل «چراها» معروف است تا چرایی موضوعی برای آنها شرح داده نشود، موضوع را قبول نمی‌کنند. نسل آلفای ایرانی نسل درجه یکی هستند که آینده ایران در گروی کنشگری آنهاست. چگونه می‌توان با مبانی اصلاح‌طلبی یا اصولگرایی دهه‌های قبل با نسل Z، Y و آلفا ارتباط برقرار کرد؟ مگر می‌شود؟ معتقدم اصلاحات برآمده از دوم خرداد 76 پایان یافته و باید قرائت و نسخه به‌روز شده‌ای از اصلاحات برای نسل‌های نوین ایرانی ارایه شود. هم ایران تغییر کرده و هم جهان با دگرگونی‌های بنیادینی مواجه شده است.
 • در یک کار مطالعاتی که بنده انجام دادم، به این نتیجه رسیدم که ایران تنها یک دهه فرصت دارد. رهبر انقلاب طی سخنانی که در 10بهمن 1401 با حضور مقامات اجرایی کارآفرینان، صنعتگران و تولیدکننده‌ها داشتند، مطلب مهمی را مطرح کردند. در این صحبت‌ها گفته می‌شود، ایران یک دهه دچار مشکل بوده و باید خسارات این یک دهه، سریعا جبران شود. دهه‌ای که رهبری روی آن دست می‌گذارد، دهه‌ای است که دنیا به سرعت رشد کرده، اما ایران که در سال 84 ذیل هفده اقتصاد جهان قرار داشت، امروز در رتبه پنجاهم جهانی قرار گرفته است.
 • دولت پزشکیان به لحاظ شخصیت باید تراز جهانی داشته باشد. از نظر مهارت باید در سطوح عالی باشد. از منظر فهم و دانش، ممتازترین افراد باید در آن حضور داشته باشند. اعضای کابینه باید بهره‌مند از هنر بهره‌وری باشند. ما 10سال بیشتر فرصت نداریم تا 3 ویژگی فقیر بودن، پیر بودن، منزوی بودن را از خودمان دور کنیم.

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت اعتمادآنلاین هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار روز سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت اعتمادآنلاین هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  خواندنی ها