کد خبر: 666623
|
۱۴۰۳/۰۴/۱۹ ۱۰:۱۷:۴۸
| |

محمد مهاجری فعال سیاسی اصولگرا:

افشاگری کارهای مخفیانه جریان جلیلی و درخواست شفافیت می‌تواند نقشه آنها را تاحد قابل توجهی متوقف کند

یک فعال سیاسی اصولگرا گفت: به نظرم از آنجایی که جریان آقای جلیلی به شدت مخفیانه و محرمانه کار می‌کنند، افشاگری کارهای مخفیانه آنها و درخواست شفافیت می‌تواند نقشه آنها را تاحد قابل توجهی متوقف کند.

افشاگری کارهای مخفیانه جریان جلیلی و درخواست شفافیت می‌تواند نقشه آنها را تاحد قابل توجهی متوقف کند
کد خبر: 666623
|
۱۴۰۳/۰۴/۱۹ ۱۰:۱۷:۴۸

محمد مهاجری فعال سیاسی اصولگرا در خصوص ارزیابی خود از انتخابات و مقایسه آن با انتخابات سال ۷۶ و ۸۴ گفت: به نظرم این انتخابات تقریبا از همه انتخابات‌هایی که تاکنون برگزار شد متفاوت بود. به دلیل اینکه انتخابات پرشتابی بود و باید فضای سیاسی جامعه در مدت‌زمان کوتاهی در مقایسه با دوره‌های قبل آماده انتخابات می‌شد. همیشه در دوره‌های قبلی حدود یکسال برای انتخابات ریاست جمهوری فرصت داشتیم. اما این فرصت حداکثر به یک ماه تا ۵۰ روز تبدیل شد.

به گزارش ایلنا، بخش هایی از گفت وگوی مهاجری را در ادامه می خوانید:

 

 • از طرفی با یک فضای سرد انتخاباتی مواجه بودیم که در اسفندماه ۱۴۰۲ نمونه‌اش را دیده بودیم. قبل از آن هم در ۱۴۰۰ و ۹۸ این اتفاق افتاده بود. بنابراین این فضای سرد انتخاباتی هم مزید بر علت بود. بنابراین فضایی وجود داشت که داغ شدن آن فضا و رسیدن به نقطه جوش انتخابات خیلی کار ساده‌ای نبود.
 • جریان اصولگرا در انتخابات مجلس یک جریان کاملا متکثر بود. اصولگرایان معتدل تقریبا ساکت بوده و در فضای سیاسی پرفشار وارد نشدند. در گذشته جریان جبهه پایداری و تندروها در انتخابات مجلس فعال بودند و فعالیت آنان بیشتر در جهت تهدید آقای قالیباف و جریان او بود. جریان آقای قالیباف هم به شکل متقابل مشغول حمله به جریان رقیب شده بود و یک چندضلعی و چندقطبی در جریان اصولگرا وجود داشت که این روند باعث ایجاد تفرقه‌ در آن جریان شد.
 • وقتی انتخابات ریاست جمهوری شروع شد کاندیداها متنوع شدند. هرچند قاضی‌زاده و زاکانی پوششی بودند، اما  جلیلی و قالیباف دو کاندیدای جدی جریان اصولگرایی بودند و دیدیم که یک فضای ۴ کاندیدایی برای خودشان ایجاد کردند. بنابراین یک جریان خیلی وحدت‌بخشی وجود نداشت. حتی در روزهای آخر هم به غیر از دو کاندیدای پوششی که کنار رفتند، دو کاندیدای اصلی آقایان جلیلی و قالیباف بودند و هرکدام با تصور اینکه رأی بالاتری دارند حاضر به کناره‌گیری نشدند که عملا یک جریان دوقطبی در بین خود اصولگراها تشدید شد.
 • کاری که به عنوان دولت سایه انجام می‌شود کارشکنی وجود ندارد. در دولت سایه نشستند با یکسری افراد برای خودشان طرح، ایده، کتاب و مجله می‌نویسند. به نظر من فی‌النفسه خطری ندارد و کارشکنی حساب نمی‌شود. مهم آن جریان پشت‌سر دولت سایه است که آن جریان از اطلاعات آن‌ها به منظور تخریب دولت مستقر بهره‌برداری می‌کند. این کار را با آقای روحانی هم کردند و الان هم همان را تکرار می‌کنند.
 • در واقع آن‌ها کار خیلی خاصی انجام نمی‌دهند که ما نگران باشیم از باب اینکه با دولت رقابت کرده، کارشکنی می‌کنند. کار تخریبی که این جریان انجام می‌دهد و آن جریان سایبری افراطی تندرو که آن را هندل می‌کند، نگران‌کننده است.
 • به نظرم از آنجایی که جریان آقای جلیلی به شدت مخفیانه و محرمانه کار می‌کنند، افشاگری کارهای مخفیانه آنها و درخواست شفافیت می‌تواند نقشه آنها را تاحد قابل توجهی متوقف کند.
 • دولت آقای روحانی کارنامه‌ای دارد که یک مقداری مظلوم واقع شده است. روحانی در بدترین شراط کرونایی که سه سال طول کشید، توانست کشور را از وضعیت سقوط نجات دهد و قابل تقدیر است. اگر جریانات سیاسی بیایند و در مورد شرایط و فضایی که دولت روحانی آن را مدیریت کرد، شفاف‌سازی و اطلاع‌رسانی کنند تا حد زیادی موضوع روشن می‌شود و مردم آگاه می‌شوند.
 • قوه‌قضائیه خیلی محل دعواهای سیاسی نیست و بعید می‌دانم مشکل زیادی وجود داشته باشد. به خصوص اینکه آقای پزشکیان خودش مرد پاکدستی است و قطعا دولتش را هم به همین سمت سوق خواهد داد. اما در مورد مجلس جریان تندروی پایداری ممکن است با این دولت درگیر باشند اما آقای قالیباف با همراهی جریانی که در مجلس دارد، می‌تواند فعالیت آنان را تا حدی کنترل کند. 
 • آقای جلیلی با بازی‌هایی که در دولت سایه درمی‌آورد به مرور تمام خواهد شد. فکر نمی‌کنم ایشان در این دوره بتواند خیلی موفق باشد و احتمالا حیات سیاسی او پایان خواهد یافت. قالیباف هم فهمید سقف توان او همان مجلس است. آن دو نفر دیگر هم اگر از سمت‌های فعلی‌شان حذف شوند به نظرم هیچ دیده نخواهند شد.
 • باید برای مردم توضیح دهند و آنان را توجیه کنند وگرنه راه دیگری وجود نخواهد داشت. آقای پزشکیان تعامل را جزو شعارهای خود مطرح کرده است. به نظرم در مسئله چالش‌ها عمل به شعار تعامل می‌تواند به ایشان کمک کند. 
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت اعتمادآنلاین هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار روز سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت اعتمادآنلاین هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  خواندنی ها