کد خبر: 666510
|
۱۴۰۳/۰۴/۱۸ ۱۳:۰۴:۲۸
| |

واکنش کنعانی به انتشار خبر مانع تراشی روسیه در مسیر عضویت ایران در بریکس

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به پرسشی درباره برخی گزارش‎ها درباره مانع‌تراشی روسیه در مسیر عضویت ایران در بریکس، گفت: چنین چیزی را نشنیدم و تایید نمی‌کنم.

واکنش کنعانی به انتشار خبر مانع تراشی روسیه در مسیر عضویت ایران در بریکس
کد خبر: 666510
|
۱۴۰۳/۰۴/۱۸ ۱۳:۰۴:۲۸

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه  همچنین در پاسخ به پرسشی درباره برخی گزارش‎ها درباره مانع‌تراشی روسیه در مسیر عضویت ایران در بریکس، گفت: چنین چیزی را نشنیدم و تایید نمی‌کنم.

به گزارش ایسنا، «ناصر کنعانی» در این نشست با تسلیت فرا رسیدن ماه محرم و با اشاره به برگزاری چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و حضور باشکوه مردم در این انتخابات گفت: مردم با این حضور ، صفحه زرین دیگری در تاریخ ۴۵ ساله جمهوری اسلامی ایران رقم زدند.

وی ادامه داد: برگزاری این انتخابات در دو مرحله و  در دو هفته پشت سرهم و آن هم در کمتر از ۵۰ روز بعد از شهادت شهدای خدمت، نشان دهنده عمق مردم‌سالاری دینی در کشور است.

برگزاری انتخابات آزاد و شفاف؛ ثبت یک رخداد درخشان در تاریخ تحولات مهم

کنعانی افزود: برگزاری انتخاباتی آزاد و شفاف پس از یک رخداد ناراحت و سهمگین با حضور و مشارکت مردم ثبت یک رخداد درخشان در تاریخ تحولات مهم و ارزشمند جمهوری اسلامی ایران است.

سخنگوی وزارت خارجه با تبریک به مسعود پزشکیان رئیس‌جمهور منتخب تصریح کرد: نیروهای خدوم وزارت خارجه از تمام ظرفیت‌های حرفه‌ای و کارشناسی خود برای کمک به رئیس‌جمهور منتخب جهت  پیشبرد اهداف کشور در راستای تامین منافع ملی کشور  استفاده می‌کنند.

کنعانی همچنین از حضور ایرانیان خارج از کشور در چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری تشکر و قدردانی کرد.

تلاش‌ دیپلماتیک دولت سیزدهم در ارتباط با مذاکرات رفع تحریم‌ها

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی در ارتباط با موضوع مذاکرات رفع تحریم‌ها گفت: موضوع مذاکرات رفع تحریم‌ها ساز و کار مشخص و روشنی دارد و دولت سیزدهم در چارچوب سیاست‌های کلان کشور، تمام تلاش‌های دیپلماتیک خود را تا این لحظه به کار بسته و تا روزی که دولت مسئولیت را بر عهده دارد تمام تلاش‌های خود را در چارچوب ساز و کار تعریف شده ادامه می‌دهد.

کنعانی ادامه داد: اینکه در آینده چطور عمل می‌شود باید منتظر آغاز فعالیت دولت جدید باشیم. البته در دوران رقابت‌های انتخاباتی نامزدها رویکردهای خود را از طرق مختلف به سمع و نظر مردم رساندند.

دولت سیزدهم تمام تلاشش را برای تامین منافع ملی به کار بست

وی با بیان اینکه در مورد رویکرد دولت آتی در این ارتباط اظهار نظری نمی‌کنم، گفت: ما در دولت سیزدهم تمام تلاش خود را برای تامین منافع ملی ایران به کار بستیم و در  مدت باقیمانده نیز  این تلاش‌ها ادامه خواهد داشت.

 روند مذاکرات با واسطه با آمریکا، جاری است

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سوالی در ارتباط با برخی اخباری که چندی پیش در مورد مذاکره ایران و آمریکا در عمان مطرح شده است، گفت: من در همان مقطع نسبت به اخبار منتشر شده در این زمینه موضع‌گیری کردم. همان طور که پیش از این گفتم کانال‌های دیپلماتیک بین ما و طرف‌های مذاکره کننده برقرار است و روش‌های مختلفی برای تبادل پیام داریم.

کنعانی افزود: گفت‌وگوی باواسطه با طرف آمریکایی در فواصل مختلف انجام شده و روند مذاکرات جاری است و هر زمانی که نیاز باشد جزئیات آن منتشر خواهد شد.

وی تاکید کرد: ایران پایبند به میز مذاکره است و در مسیر تامین منافع ملی کشور همواره تلاش داشته که از مسیرهای دیپلماتیک به بهترین نحو استفاده کند.

دستگاه دیپلماسی با تمام توان در خدمت رئیس‌جمهور منتخب خواهد بود

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا دستگاه دیپلماسی با رئیس‌جمهور منتخب در تعامل و رایزنی است گفت : دستگاه دیپلماسی به عنوان یک دستگاه حاکمیتی با تمام توان خود در خدمت رئیس‌جمهور منتخب خواهد بود.

 وی ادامه داد: در این زمینه مشورت‌ها و تبادل نظرها با رئیس جمهور منتخب در عالی‌ترین  سطح وزارت خارجه انجام شده است و همکاری‌ها و مشورت‌ها در این حوزه با رئیس‌جمهور منتخب روزمره است و تا تشکیل دولت جدید ادامه پیدا می‌کند و بعد از آن نیز دستگاه دیپلماسی به عنوان یک دستگاه حاکمیتی و از ارکان اصلی دولت به تلاش‌های خود ادامه خواهد داد.

ادامه روابط با چین

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین در پاسخ به سوالی در ارتباط با روابط ایران با چین در دولت جدید با توجه به پیام تبریک مقامات چین به مسعود پزشکیان گفت: روابط با چین به عنوان یکی از کشورهای مهم و موثر در منطقه ادامه پیدا می‌کند.

کنعانی ادامه داد: روابط ایران با کشورهای مختلف و دولت‌های دوست تابع سیاست‌های کلی جمهوری اسلامی ایران با نگاه بر تامین منافع ملی کشور است و در این ارتباط امیدواریم که بیش از پیش شاهد گسترش روابط ایران با کشورهای دوست از جمله چین باشیم.

برنامه‌ریزی‌ها و مشورت‌ها برای مراسم تحلیف در حال انجام است

وی در پاسخ به این سوال که آیا از مقامات اروپایی نیز برای شرکت در مراسم تحلیف رئیس‌جمهور  منتخب دعوت به عمل خواهد آمد؟ خاطرنشان کرد: در ارتباط با مراسم تحلیف مراجع ذی‌ربط از جمله وزارت خارجه به محض نهایی شدن جزئیات، اطلاع رسانی خواهند کرد.

وی  همچنین در پاسخ به سوال دیگری در این زمینه گفت: برنامه‌ریزی‌ها و مشورت‌ها در حال انجام است و به محض نهایی شدن آن، در مورد جزئیات این مراسم اطلاع رسانی خواهد شد.

مواضع سیاسی آمریکایی‌ در مورد انتخابات ایران، غیر قابل قبول و مداخله‌جویانه است

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین در ارتباط با موضع‌گیری اخیر مقامات آمریکایی و همچنین اتحادیه اروپا درباره انتخابات ایران و اعلام آمادگی آنها برای گسترش روابط با ایران گفت: مواضع سیاسی آمریکایی‌ها غیر قابل قبول و مداخله جویانه است و این اظهارات مداخله جویانه بعد از یک  انتخابات سالم، رقابتی و شفاف نشان دهنده عمق سیاست‌های غیر سازنده در دولت آمریکا نسبت به ملت ایران است.

کنعانی ادامه داد: انتظار این است که آنها نسبت به روند دموکراسی و مردم سالاری دینی در ایران سر تعظیم فرود آورند و همان طور که اشاره شده اینگونه اظهارات سیاسی ، مداخله‌جویانه و بی‌ارزش است.

به هر گام مثبتی، پاسخ مثبت می‌دهیم

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در ادامه پاسخ به این پرسش گفت: اصل ثابت برای ایران نسبت به دیگر کشورها، تلاش برای گسترش تعاملات است.

وی با بیان اینکه ما بر اساس تعامل سازنده برای گسترش روابط با کشورهای مختلف از جمله اروپا آماده هستیم، خاطرنشان کرد: تعامل سازنده می‌تواند منافع ۲ طرف را تامین کند.

این دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان کرد: اتخاذ رفتارهای غیر سازنده و تقابلی از سوی برخی از کشورهای اروپایی مانع پیشرفت روابط ایران با این کشورها شده است.

کنعانی با بیان اینکه ما به هر گام مثبتی، پاسخ مثبت می‌دهیم ، تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران در چارچوب سیاست‌ کلان و ثابت خود رویکرد تعاملی با دیگر کشورها را ادامه می‌دهد.

برخی کشورها به تعهدات خود جهت فراهم کردن شرایط لازم برای ایرانیان در پای صندوق‌های رای عمل نکردند

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در بخش دیگری از صحبت‌های خود در پاسخ به سوالی در ارتباط با مشارکت شهروندان ایرانی خارج از کشور در چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و برخی حواشی ایجاد شده در این ارتباط در تعدادی از کشورهای اروپایی برای شهروندان ایرانی که قصد مشارکت در انتخابات را داشتند، گفت: در ابتدا بار دیگر از هموطنان ایرانی خارج از کشور که در این انتخابات مشارکت کردند، تشکر و قدردانی می‌کنیم.

وی تصریح کرد: قضاوت در  برخی از رفتارهای غیر اخلاقی انجام شده در برابر دیگر شهروندان که قصد مشارکت در انتخابات را داشتند  در مقابل هموطنان ایرانی در داخل و خارج از  کشور قرار دارد .

کنعانی با بیان اینکه این که انتظار داریم که ایرانیان خارج از کشور به عنوان شهروندان ایران عزیز و مقتدر مثل همیشه برای اعتلای کشور تلاش کنند، ادامه داد : آنچه که ما  در ۲  جمعه اخیر دیدیم مشارکت متعهدانه شهروندان ایرانی خارج از کشور در انتخابات بود.

وی ادامه داد: در مورد هر شهروند ایرانی که برای استیفای حقوق خود به سفارتخانه‌ها و نمایندگی‌های ما مراجعه کند، نمایندگی‌های ما تمام تلاش خود را برای استیفای حقوق آن فرد انجام می‌دهند .

کنعانی همچنین در بخش دیگری از صحبت‌های خود در این ارتباط گفت: برخی از کشورهای میزبان برگزاری چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به تعهدات و مسئولیت خود در ارتباط با فراهم کردن شرایط لازم جهت مشارکت  بدون دغدغه و آرام ایرانیان در پای صندوق‌های رای عمل نکردند.

 وی با بیان اینکه انتظار ما از دولت‌های میزبان این بود که به مسئولیت خود برای فراهم کردن شرایط لازم جهت حضور بدون دغدغه ایرانیان در پای صندوق‌های رای عمل کنند و پیش از برگزاری انتخابات در این ارتباط رایزنی‌هایی نیز انجام شده بود، گفت: تعداد قابل توجهی از کشورهای اروپایی به مسئولیت خود در این زمینه عمل کردند و تعداد اندکی آنگونه که شایسته بود به مسئولیت خود عمل نکردند و  صحنه‌های نامناسبی را شاهد بودیم.

تکذیب توقف عضویت ایران در بریکس

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر این که براساس برخی از اخبار، روسیه روند عضویت ایران در بریکس را متوقف کرده است، گفت: من  چنین چیزی را نشنیده‌ام و آن را  تکذیب می‌کنم.

کنعانی همچنین  در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری اسپوتنیک روسیه در مورد تحولات اخیر رخ داده درباره اتصالات شبکه‌های بانکی بین ایران و روسیه و نقل و انتقالات بانکی بین ۲ کشور گفت: با توجه به هدفگذاری بین ۲ کشور، مذاکرات فنی در این زمینه  انجام و زیرساخت‌های فنی آن فراهم آمده است.

وی ادامه داد: مشورت‌ها بین مقامات بانک مرکزی ۲ کشور اخیرا انجام شده و می‌توانیم بگوییم پیشرفت‌های بسیار زیادی را داشتیم و امیدواریم در بازه زمانی تعریف شده بین ۲ کشور شاهد فراهم آمدن امکان استفاده شهروندان ۲ کشور از نقل و انتقالات بانکی با استفاده از زیرساخت‌های مشترک ۲ کشور باشیم.

این دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران در ادامه پاسخ به این سوال تصریح کرد:  ایران پیشنهاد خودش را به روسیه ارائه کرد که بتوانیم این سازوکار را به کشورهای عضو بریکس تعمیم و تسری دهیم و این را به عنوان سازوکار مشترک در حوزه بریکس مورد استفاده قرار دهیم، طرف روس هم نگاه و نظر مثبت دارد و مشورت‌ها و گفت‌وگوها در مورد این پیشنهاد در  حال انجام است.

 کنعانی ادامه داد: امیدواریم علاوه بر سازوکار ۲ جانبه‌ای که برای تراکنش‌های مالی ایران و روسیه در راستای تسهیل تبادل تجاری بین شهروندان ایران و روسیه فراهم  می‌شود، شاهد گسترش چنین سازوکاری در بین کشورهای عضو بریکس هم باشیم.

هرگونه تجاوز رژیم صهیونیستی به لبنان زمینه‌ساز تشدید تنش در منطقه خواهد بود

سخنگوی وزارت خارجه همچنین در پاسخ به سؤالی درباره احتمال حمله رژیم صهیونیستی به لبنان و  موضع تهران نسبت به این موضوع گفت: ما به استقبال تحولات ‌نمی‌رویم. همان طور که پیش از این گفته‌ام ما درباره لبنان دیدگاه روشنی داریم.

وی افزود : هرگونه تعدی و تجاوز رژیم صهیونیستی به لبنان زمینه‌ساز تشدید تنش و بی ثباتی و ناآرامی در منطقه خواهد بود و صلح و ثبات منطقه را مورد تهدید قرار می‌دهد.

کنعانی گفت: اقدامات ماجراجویانه رژیم صهیونسیتی می‌تواند امنیت و ثبات را در کل منطقه و جهان تحت تاثیر قرار دهد. دنیا مسئولیت دارد نسبت به اقدامات ماجراجویانه این رژیم با قاطعیت عمل کند.

کنعانی همچنین افزود: تجربه نشان داده که ملت و دولت و ارتش لبنان در حمایت از امنیت ملی خود کشور و ملت مقتدری هستند و مقاومت در لبنان، اکنون قدرتمندتر از هر زمان دیگری آماده دفاع از امنیت کشور و شهروندان خود است.

ایران حمایت از امنیت مردم و مقاومت لبنان را برای خود اصل می‌داند

این دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران در همین چارچوب خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران حمایت از امنیت مردم و مقاومت لبنان را برای خود اصل می‌داند و در حمایت از ملت لبنان و امنیت این کشور در زمان مقتضی هیچ تردیدی به خود راه نخواهد داد.

وی بار دیگر تاکید کرد: رژیم صهیونسیتی نیز باید متوجه پیامدهای هرگونه اقدام ماجراجویانه خود در منطقه به ویژه نسبت به لبنان باشد.

دنیا بعد از این، بر روی ایران یک حساب جدید و ویژه‌ای باز خواهند کرد

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به سؤالی درباره پیام‌های تبریک بعد از انتخابات به رئیس‌جمهور منتخب و تاثیر انتخابات بر تحولات منطقه گفت: برگزاری انتخاباتی در مقیاس ریاست جمهوری و در بازه زمانی کوتاه، جزو موفقیت‌های مهم یک دولت و ملت است. این نشانگر عمق ثبات و پایداری و امنیت در جمهوری اسلامی ایران و پیوند مستحکم بین ملت، دولت و نظام است.

این دیپلمات ارشد جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: این مولفه‌ها و عناصر از منظر کشورهای مختلف در منطقه و خارج از منطقه و از منظر ملت‌های دنیا نشانگر آن است که با کشوری در حال تعامل و همکاری هستند که از عناصر قدرت و اقتدار به اندازه کافی برخوردار است.

کنعانی افزود: این انتخابات یک موفقیت بزرگ دیگر برای ملت و دولت و نظام جمهوری اسلامی ایران و ارتقا دهنده نقش ایران در صحنه بین‌المللی است و قطعا کشورهای مختلف و سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی بعد از این، بر روی ایران یک حساب جدید و ویژه‌ای برتر از دوره ماقبل انتخابات باز خواهند کرد.

وی گفت: اطمینان داریم در دوره جدید شاهد تقویت مناسبات با کشورها و ملت‌ها و نقش آفرینی موثر ایران در سازمان‌ها و مجامع بین‌المللی خواهیم بود.

دستگاه دیپلماسی حمایت از  زندانیان ایرانی در خارج از کشور را یک وظیفه اصلی می‌داند

سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه این نشست مطبوعاتی که با حضور خبرنگاران داخلی و خارجی برگزار شده بود در پاسخ به سوالی در مورد آزادی شهروندان ایرانی از زندان‌های کشورهای اروپایی و پیگیری وضعیت  شهروند ایرانی که چندین سال است که در انگلیس زندانی است، اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران در عمل اثبات کرده است  که در حمایت از حقوق مسلم شهروندان ایرانی از جمله آزادی شهروندان از زندان‌های دیگر کشورها با جدیت و حساسیت عمل خواهد کرد.

کنعانی با اشاره به اینکه ما نتایج این موضوع را در آزادی تعدادی از شهروندان ایرانی از زندان‌های برخی از کشورها مشاهده کردیم‌، تصریح کرد: دستگاه دیپلماسی حمایت حقوقی، کنسولی و سیاسی از شهروندان ایرانی خارج از کشور از جمله زندانیان ایرانی در خارج از کشور را یک وظیفه اصلی و اولویت‌دار برای خود می‌داند.

وی درباره شهروند ایرانی بازداشت شده در انگلیس با بیان اینکه فرد مذکور که در طول ۱۲ سال گذشته در انگلیس در بازداشت قرار داشته، از همه حمایت کنسولی و سیاسی ما برخوردار بوده است، ادامه داد: دیدار و مشورت‌ها با وکلا و خانواده این شهروند انجام شده و تلاش‌ها برای آزادی او ادامه دارد؛ همچنین گفت‎وگو با سفارت انگلیس در تهران نیز انجام شده است.

مهمترین دستاوردهای دستگاه دیپلماسی در حوزه همسایگان و منطقه

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران همچنین در این نشست در پاسخ به پرسشی درباره مهمترین دستاوردهای دستگاه دیپلماسی در حوزه همسایگان و منطقه گفت: عملکرد دستگاه دیپلماسی به عنوان بخشی از عملکرد دولت ایران به طور قطع زیر نگاه نافذ ملت بزرگ ایران قرار دارد و در فواصل مختلف گزارش عملکرد و پیشرفت‌های دستگاه دیپلماسی را در چارچوب برنامه‌های تعریف و اعلام شده دولت سیزدهم به اطلاع ملت ایران رسانده‌ایم‌.

وی افزود: با توجه به نگاه همسایه محوری و توجه ویژه به چندجانبه گرایی و استفاده از سازوکارهای چندجانبه دستاوردهای چشمگیر و روشنی را در 3 سال گذشته شاهد بودیم. ارتقای مناسبات با کشورهای همسایه در حوزه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، تجاری و فرهنگی و روابط مردم و بازسازی روابط سیاسی با برخی از کشورها در منطقه که به دلایل مختلف دچار آسیب شده بود و از سرگیری روابط با این کشورها و تقویت مناسبات ایران با دیگر کشورها در حوزه منطقه و فرامنطقه در زمینه سیاسی، اقتصادی و تجاری و نقش موثر ایران در تقویت همکاری‌های منطقه‌ای در چارچوب ارتقای ثبات و امنیت در منطقه و توجه به سازوکارهای چندجانبه و عضویت موثر ایران در سازوکارهایی نظیر شانگهای و بریکس، ظرفیت‌های مهمی است که ایران با نگاه درست به آنها در اختیار گرفت و عملا با زمینه سازی برای عضویت و مشارکت کامل به عنوان عضو کامل در این سازوکارها امکان استفاده از ظرفیت‌های نهفته در این سازوکارها را برای پیشبرد منافع ملی در اختیار خود قرار داد.

سخنگوی وزارت خارجه خاطرنشان کرد: تقویت همکاری‌ها با اتحادیه اقتصادی اوراسیا و رقم زدن صفحات جدید در گسترش مناسبات ایران در حوزه اقتصادی، امضای موافقتنامه تجارت آزاد، تقویت مناسبات با کشورهای حوزه پیرامونی از جمله توجه به تحولات حساس در حوزه قفقاز و همچنین تلاش برای ثبات در منطقه و حل و فصل اختلافات موجود در منطقه و نقش موثر ایران در تقویت همکاری‌های منطقه‌ای برای مقابله با زمینه‌های ناامنی، بی ثباتی و مبارزه هدفمند با پدیده تروریسم از جمله عملکردهای دستگاه دیپلماسی دولت سیزدهم است.

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت اعتمادآنلاین هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت اعتمادآنلاین هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

    خواندنی ها