کد خبر: 665330
|
۱۴۰۳/۰۴/۱۰ ۱۰:۳۷:۴۶
| |

حمید ابوطالبی، معاون سیاسی دفتر رئیس جمهور سابق:

بیش از 3 دهه است جلیلی می‌شناسم، می‌دانم که ایشان تندرویی متعصب و متصلب است؛ با او مردم‌ باید هر روز در هراس و‌ وحشتِ درگیری زندگی کنند

دیپلمات سابق نوشت: جناب جلیلی را بیش از سه دهه است که کاملا می‌شناسم و می‌دانم که ایشان تندرویی متعصب و متصلب است که اکنون خود و جناح افراط‌گرایش را در مسیر ریاست جمهوری می‌بیند.

بیش از 3 دهه است جلیلی می‌شناسم، می‌دانم که ایشان تندرویی متعصب و متصلب است؛ با او مردم‌ باید هر روز در هراس و‌ وحشتِ درگیری زندگی کنند
کد خبر: 665330
|
۱۴۰۳/۰۴/۱۰ ۱۰:۳۷:۴۶

حمید ابوطالبی مشاور سیاسی دفتر رئیس جمهور در دولت روحانی و دیپلمات سابق نوشت:

۱)من در انتخابات هشتم تیرماه شرکت نکردم و کسی را هم تشویق به آن ننمودم؛ چون در چیدمانِ! انتخابات، کسی را برای برگزیدن نداشتم؛

۲)جناب پزشکیان را نیز نمی‌شناسم، و نسبت به توانایی‌هایش برای تحوّل و تغییر تردید دارم؛ اما مطمئن هستم تعهد ایشان به سیاست‌های اصلاح‌طلبانه‌اش کشور را به وادی هلاکت نمی‌اندازد.

۳)اما جناب جلیلی را بیش از سه دهه است که کاملا می‌شناسم و می‌دانم که ایشان تندرویی متعصّب و متصلّب است که اکنون خود و جناح افراط‌گرایش را در مسیر ریاست جمهوری می‌بیند.

۴)مناظره‌ی انتخاباتی آمریکا را از نزدیک مشاهده کردم؛ این مناظره انتخاب ترامپ را قریب‌الوقوع کرده است. یکی از موضوعات مطرح در این مناظره، ایران و نحوه مقابله با آن بود. 

از این رو، سال‌های آینده برای ایران و ایرانیان عزیز، از منظر بین‌المللی و داخلی، سال‌های بسیار حساس و پیچیده‌ای است.

۵)اینک که در دور نخست رای‌گیری، بیش از  ۶۰ درصد مردم با شرکت نکردن در انتخابات، و حدود نیمی از شرکت کنندگان هم با رای به جناب پزشکیان پیام صریح و بی‌ابهام خویش را رسانده‌اند، وظیفه‌ی ملّی ما شکل دیگری به خود گرفته است. چراکه در صورت قدرت گرفتنِ افراطی‌ترین جناح اصول‌گرا، ایران عزیز در سال‌های آتی، با چالش‌ها و خطرات بسیاری در این شرایط حساس روبرو خواهد شد. 

ب)این خطرات و چالش‌های آتی که سرآغازِ دور جدید آن‌ها، مذاکرات پیشینِ جناب جلیلی بوده است، عبارتند از:

۱)خطر درگیری با غرب:

غرب تهدید کرده است که به دلیل فروپاشی برجام، مجبور است حداکثر تا سال آینده، از مکانیزم اسنپ‌بک برای بازگرداندن ایران به فصل‌هفتم منشور و‌ برقراری‌ کامل تحریم‌های شورای امنیت UN استفاده کند؛ فصل هفتمی، که اولین دستاورد مذاکراتی جناب جلیلی و سرآغاز فلاکت کشور بوده است، و تحریم‌هایی که تمام کشورها موظف به اجرای آن‌ها خواهند بود. 

با این وضعیت تازه، انتخاب ایشان و حاکمیّتِ نظرات جناح وی، به خروج ایران از NPT منجر شده، و برای تثبیت این خروج، انجام آزمایشات هسته‌ای ایران قریب‌الوقوع خواهد بود؛ در مقابل، غرب هم که متعهدشده است از هسته‌ای شدن نظامی ایران جلوگیری نماید، ولوآنکه ‌دست به اقدام نظامی بزند، به جنگ و درگیری روی خواهد آورد.

۲)خطر تحریم‌های فلج‌کننده:

ترامپ، متعهد شده است تا در صورت پیروزی، تحریم‌ها را دوباره به شکل فلج‌کننده‌ای بازگرداند، جناب جلیلی هم در مناظره‌ها گفته است که در صورت پیروزی، می‌خواهد غرب را به خاطر تحریم‌ها پشیمان نماید.

لذا در صورت انتخاب جناب جلیلی و جناح ایشان، نه تنها مذاکره‌ای برای حل مشکلات مردم در کار نخواهد بود بلکه ایشان که متعهد شده است تا اثرات تحریم‌ها را به شکل داخلی! کاهش دهد به مخاصمه با غرب خواهد پرداخت؛ و این یعنی: حاکمیت کامل فقر مطلق در کشور، فروپاشی اقتصاد ایران، نابودی حیثیت اجتماعی و بین‌المللی ایرانیان، از بین رفتن دین‌داری و باورهای ملی مردم، و… 

۳)خطر فروپاشی اقتصادی - اجتماعی:

درگیری با غرب و فقر مطلقِ کشور و حاکمیت کامل افراط‌گرایی، ایران را در آستانه فروپاشی قرار می‌دهد.

و در صورت انتخاب جناب جلیلی، جناح ایشان برای رهایی از این وضعیت، رو به سوی روسیه و چین خواهد آورد؛ و ایران عزیز از سر ناچاری! ‌و نه انتخاب، در ساختار نظم جدیدِ شرقی یعنی روسیه و کره‌شمالی و… قرار خواهد گرفت، و تامین کننده‌ی ارزان و تقریبا مجانیِ نیازهای انرژی و مواد خام آنان و بویژه چین خواهد شد.

۴)خطر تبدیل ایران به مرکز مخاصمه‌ی منطقه‌ای:

این وضعیت، ایران را به جبهه‌ی اصلیِ نزاع میان شرقِ جدید و غرب تبدیل می‌کند؛ محور مقاومت را به دلیل ضعف اقتصادی ایران از هم خواهد پاشید؛ محاصره‌ی نظامی و اقتصادی ایران وفق فصل هفتم منشور UN کامل خواهد شد؛ مردم‌ می‌بایست هر روز در هراس و‌ وحشتِ درگیری زندگی نمایند.

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت اعتمادآنلاین هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

دیدگاه تان را بنویسید

ویدیو پیشنهادی

اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت اعتمادآنلاین هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

    خواندنی ها