کد خبر: 665283
|
۱۴۰۳/۰۴/۱۰ ۱۶:۳۰:۰۰
| |

وضع به حدی غیرقابل قبول است که حتی جریان اصولگرا به نامزدهای مدعی طرفداری از دولت رای ندادند/بخشی از آرای پزشکیان برای جریان اصولگراست

محمد مهاجری گفت: وضع موجود به حدی غیرقابل قبول بود که حتی جریان اصولگرا به کاندیداهای خود‌ که مدعی طرفداری از دولت بودند هم رای نداد. آرای شهید رئیسی حدود ۱۸ میلیون بود، اما در حال حاضر مجموع آرای قالیباف و جلیلی حدود ۱۲ میلیون و ۸۰۰ هزار است. یعنی بیش از ۵میلیون رای از آرای رئیسی کمتر بود.

وضع به حدی غیرقابل قبول است که حتی جریان اصولگرا به نامزدهای مدعی طرفداری از دولت رای ندادند/بخشی از آرای پزشکیان برای جریان اصولگراست
کد خبر: 665283
|
۱۴۰۳/۰۴/۱۰ ۱۶:۳۰:۰۰

روزنامه دنیای اقتصاد با محمد مهاجری، فعال سیاسی اصولگرا، در خصوص چرایی کاهش ۹درصدی مشارکت نسبت به سال ۱۴۰۰ گفت‌وگو کرده است.

به گزارش دنیای اقتصاد، بخش‌های مهم این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید؛ 

 

 •  وضع موجود به حدی غیرقابل قبول بود که حتی جریان اصولگرا به کاندیداهای خود‌ که مدعی طرفداری از دولت بودند هم رای نداد. آرای شهید رئیسی حدود ۱۸ میلیون بود، اما در حال حاضر مجموع آرای قالیباف و جلیلی حدود ۱۲ میلیون و ۸۰۰ هزار است. یعنی بیش از ۵میلیون رای از آرای رئیسی کمتر بود.
 • اگر کاهش آرا را به حساب عملکرد دولت رئیسی بگذاریم، به معنای آن است که از بدنه‌ای که به شهید رئیسی رای داده بود، حداقل ۵ میلیون دیگر حاضر نشدند که به جانشینان ایشان رای بدهند.
 • علت دیگر که مهم‌تر است اینکه این میزان کاهش مشارکت در مقایسه با دور قبل نشان‌دهنده یک نوع بی‌اعتمادی است. این بی‌اعتمادی ناشی از برخی از نارضایتی‌هاست که بخش عمده آن مسائل اقتصادی است. بخش دیگری از این بی‌اعتمادی به دلیل وضعیت اینترنت و بخشی دیگر هم به دلیل مساله حجاب و ناهنجاری‌های اجتماعی دیگر است. مجموعه اینها نارضایتی عمومی را در جامعه به وجود آورده که این نارضایتی متاسفانه فزاینده است.
 •  ما تصور می‌کردیم که بعد از ۱۴۰۰و روی کار آمدن دولت رئیسی بخشی از نارضایتی‌ها فروکش کند. اما نارضایتی‌ها فروکش نکرد و نتیجه آن را در ۱۴۰۱ دیدیم و باز هم فروکش نکرد و در ۱۴۰۳با وضعیت پیچیده‌تری از ۱۴۰۰ روبه‌رو هستیم.
 • درست است که همه جریان اصلاح‌طلب پشت پزشکیان آمدند، اما می‌بینیم که جریان اصولگرا اصلا رشد آرا ندارد، بلکه تنزل آرا دارد. این یعنی بی‌اعتمادی عمومی فقط منحصر به جریان اصلاح‌طلب، اعتدالی و جریانی که در انتخابات شرکت نمی‌کند و آن را تحریم کرده، نیست؛ بلکه حتی در جریان اصولگرا هم این بی‌اعتمادی خودش را نشان می‌دهد.
 •  بخشی از آرایی که به پزشکیان داده شده برای جریان اصولگراست. یعنی بخشی از اصولگرایان که به سازو‌کار گروه‌های اصولگرایی معترض هستند، جایی پیدا کردند برای اینکه رای خودشان را نشان دهند. چون خیلی از آنها اگر در انتخابات شرکت می‌کردند باید رای سفید می‌دادند و الان بخشی از آرای پزشکیان را باید برای جریان اصولگرا دانست. از ریزش آرای جریان اصولگرا که متعلق به آرای جلیلی و قالیباف است، می‌توان فهمید که بخشی از اصولگرایان به آنها رای ندادند و به سمت پزشکیان رغبت پیدا کردند.
 •  خاتمی و کروبی و همه جریان اصلاح‌طلب با این حال که جمع شدند نتوانستند بیش از ۱۲ میلیون رای برای خودشان جمع کنند. این در حالی است که خاتمی در سال ۷۶، حدود ۲۰ میلیون و در سال ۸۰، حدود ۲۲میلیون رای داشت، البته با جمعیت آن موقع. اما با گذشت ۲۷ سال از آن زمان جریان اصلاحات تنها توانسته نصف آرای آن موقعش را کسب کند. می‌توان خیلی ساده‌ متوجه شد که جریان اصلاح‌طلب بدنه اجتماعی‌اش را از دست داده و این کاملا حرف درستی است. اما درست‌تر این است که جریان اصلاح‌طلب و حتی بخشی از جریان اصولگرا بی‌اعتماد شده و حاضر به مشارکت در آینده سرنوشت سیاسی خودش هم نیست.
 • قالیباف هیچ‌وقت نتوانسته در حد یک چهره سیاسی شماره یک ابراز وجود کند. ایشان علاقه‌مند نیست که در سمت رئیس مجلس، مورد هجمه و حمله پایداری و جریان تندرو قرار بگیرد. اما به نظرم ایشان اشتباه می‌کند و برداشت و فهم سیاسی قالیباف از فضای کشور بسیار ناقص و نارساست و به گمان من به یقین جریان تندرو در مجلس برای ایشان زحمت زیادی ایجاد خواهد کرد.
 • بخشی از آرای قالیباف به سبد رای جلیلی ریخته می‌شود. اما بخشی از کسانی که به قالیباف رای دادند در مرحله دوم شرکت نخواهند کرد و یک بخشی هم به پزشکیان رای خواهند داد. قالیباف در مقایسه با جریان جلیلی کمتر تندرو است و خیلی ایدئولوژیک نیست. بنابراین طبیعی است که بخشی از طرفداران قالیباف با بیانیه‌ای که او در حمایت از جلیلی داد، همراه نشوند. او ادامه داد: قالیباف در حمایت از جلیلی اشتباه استراتژیک کرد. هزینه‌هایی که قالیباف برای حمایت از جلیلی داد به مراتب بیشتر از منافعی است که به دست خواهد آورد.

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت اعتمادآنلاین هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

دیدگاه تان را بنویسید

اخبار روز سایر رسانه ها
  اخبار از پلیکان
  تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت اعتمادآنلاین هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

  خواندنی ها