کد خبر: 664951
|
۱۴۰۳/۰۴/۰۷ ۱۳:۲۱:۱۸
| |

واکنش شورای نگهبان به انصراف نامزدهای اصولگرا؛‌ از نیات درونی افراد اطلاع نداریم

طحان نظیف در پاسخ به پرسشی درباره انصراف نامزدهای انتخاباتی و اینکه آیا امکان اتخاذ تدابیری از سوی شورای نگهبان جهت جلوگیری از این موضوع وجود دارد؟ عنوان کرد: شورای نگهبان از نیات و انگیزه‌های درونی افراد اطلاع ندارد.

واکنش شورای نگهبان به انصراف نامزدهای اصولگرا؛‌ از نیات درونی افراد اطلاع نداریم
کد خبر: 664951
|
۱۴۰۳/۰۴/۰۷ ۱۳:۲۱:۱۸

هادی طحان نظیف، سخنگوی شورای نگهبان گفت: قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران یک قانون مترقی است که در اصل ۱۳۱ این قانون برای شرایط فقدان رئیس جمهور پیش‌بینی‌های لازم صورت گرفته است؛ اینکه در چنین شرایطی اداره کشور و اداره قوه مجریه چگونه باشد و ظرف مدت حداکثر ۵۰ روز رئیس جمهور جدید انتخاب شد.

به گزارش ایسنا، طحان نظیف با بیان اینکه ناظران شورای نگهبان در همه شعبه اخذ رای حضور خواهند داشت، افزود: همچنین نمایندگان نامزدها در شعب اخذ رای وزارت کشور و ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات حضور دارند. در کنار این‌ها نیز مردم نیز می‌توانند در صورت هر تخلفی گزارشات خود را برای ما ارسال کنند.

وی با تأکید بر اینکه شورای نگهبان آرای مردم را حق‌الناس و خود را پاسدار آرای مردم می‌داند، اظهار کرد: در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری همچون سایر دوره‌ها جریانات سیاسی مختلف حضور دارند و افرادی که نامزد هستند طیف وسیعی از سلایق جامعه و جریانات سیاسی را نمایندگی می‌کنند؛ بر همین اساس یک رقابت جدی را در این روزها شاهد هستیم. در روزهای اخیر شاهد رقابت جدی میان نامزدهای انتخابات بودیم و امیدوارم فردا نیز شاهد حضور پررنگ مردم پای صندوق‌های اخذ رای باشیم و انتخابات خوبی را داشته باشیم.

طحان نظیف همچنین در پاسخ به پرسشی درباره شیوه نظارت شورای نگهبان بر شعب سیار عنوان کرد: ناظران انتخابات در تمام شعب اخذ رای حضور دارند و به طور متوسط در هر شعبه ۳ الی ۴ ناظر را داریم که بر فرآیند انتخابات در آن شعبه نظارت می‌کند؛ این فرایند در شعب ثابت و سیار به یک شکل خواهد بود و بر فرآیند اخذ رای نظارت کاملی وجود خواهد داشت. در کنار نظارت ناظران شورای نگهبان و همچنین نمایندگان نامزدها، سامانه مردم ناظر نیز قابل استفاده و در دسترس عموم است. بنابراین هیچ نگرانی نسبت به نظارت بر شعب ثابت یا سیار اخذ رای وجود نخواهد داشت.

وی در ادامه در پاسخ به پرسشی درباره میزان مشارکت احتمالی اظهار کرد : از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون به طور میانگین هر سالی که انتخابات در کشور برگزار شده است و انتخابات پیش رو چهل و دومین انتخابات در نظام جمهوری اسلامی ایران است که عدد قابل توجهی است؛ اینکه در این زمان اندک و کمتر از ۴۰ روز بعد از شهادت رئیس جمهور انتخابات در حال برگزاری است نشانگر این است که در این نظام سیاسی اراده و خواست مردم جایگاه بسیار بالایی دارد؛ در این زمان کم تمام تغییرات برای حضور مردم فراهم شده است بنابراین مردم ان‌شاءالله حضور پیدا می‌کنند و از حق تعیین سرنوشت خود استفاده می‌کنند. چه وزارت کشور به عنوان مجری و چه شورای نگهبان به عنوان ناظر انتخابات تمام تمهیدات برای حضور پرشور مردم را فراهم کردیم و از شواهد و قرائن معلوم است که رقابت‌ها کاملاً جدیست؛ ان‌شاءالله فردا شاهد مشارکت خوب مردم باشید و روز شنبه رسانه‌ها خبر این مشارکت را به دنیا مخابره کنند.

وی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره انصراف نامزدهای انتخاباتی و اینکه آیا امکان اتخاذ تدابیری از سوی شورای نگهبان جهت جلوگیری از این موضوع وجود دارد؟ عنوان کرد: شورای نگهبان از نیات و انگیزه‌های درونی افراد اطلاع ندارد؛ در قانون انتخابات ریاست جمهوری نیز چنین چیزی پیش بینی نشده که از ثبت نام چنین افرادی جلوگیری شود چرا که تشخیص چنین موضوعی نیز امکان‌پذیر نیست و به نیات افراد برمی‌گردد. در ادوار مختلف شاهد بودیم که جریانات سیاسی مختلف پس از اعلام نتایج بررسی صلاحیت‌ها افراد وارد رقابت‌های انتخاباتی شدند و بعد از گذشت مدت زمانی از تبلیغات یک یا چند کاندیدا به دلایل مختلف از جمله مواجهه با عدم اقبال عمومی یا ائتلاف با سایر کاندیداها انصراف داده‌اند.

عضو حقوقدان و سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به پرسشی درباره تمهیدات اتخاذ شده برای برگزاری انتخابات در خارج از کشور اظهار کرد: مجری انتخابات وزارت کشور است و درباره خارج از کشور برابر قانون هماهنگی‌های لازم باید از سوی وزارت امور خارجه انجام شود؛ در شعب اخذ رای خارج از کشور با تمهیدات این وزارتخانه برگزار می‌شود و من اطلاع دارم که این هماهنگی‌ها انجام شده است. هیئت نظارت بر انتخابات نیز در این خصوص تشکیل و تمهیدات لازم انجام شده و ارسال تعرفه‌ها و همه چیز آماده است تا ایرانیان خارج از کشور بتوانند از حق تعیین سرنوشت استفاده کنند.

طحان نظیف در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه در صورت دو مرحله‌ای شدن انتخابات پیش رو، آیا امکان اخذ رای در مرحله دوم انتخابات به صورت الکترونیکی وجود دارد تاکید کرد: با توجه به کمبود زمانی که عملاً با آن مواجه هستیم در صورتی که انتخابات به دور دوم کشیده شود نیز تصورم بر این است انتخابات به شیوه دستی برگزار خواهد شد؛ ان‌شاءالله برای ادوار بعدی و انتخابات‌های بعد تدابیر لازم اتخاذ خواهد شد تا از شیوه الکترونیک در انتخابات‌های ریاست جمهوری استفاده کنیم.

وی در پاسخ به پرسشی درباره تمهیدات اندیشیده شده برای اخذ رای حجاج عنوان کرد: هماهنگی‌های لازم برای برگزاری انتخابات در بیش از ۹۵ کشور انجام شده است؛ در معدودی از کشورها موافقت لازم هنوز صورت نگرفته و مسئولان اجرایی انتخابات و وزارت امور خارجه در حال رایزنی و هماهنگی با مقامات دولت عربستان سعودی برای اخذ رای از حجاج هستند؛ این موضوع برای ما اهمیت دارد و امید است که دولت این کشور با توجه به رویکردهای جدیدی که در پیش گرفته شده همکاری لازم را داشته باشد. همچنین کشوری مانند کانادا مخالفت خود را با برگزاری انتخابات اعلام کرده و ما متاسف هستیم که ایرانیانی که علاقمند به مشارکت در انتخابات دارند به دلیل سیاست‌های برخی کشورها از مشارکت در انتخابات و تعیین سرنوشت خود محروم شدند.

طحان نظیف همچنین در پاسخ به پرسشی درباره انصراف نامزدهای انتخاباتی و اینکه آیا امکان اتخاذ تدابیری از سوی شورای نگهبان جهت جلوگیری از این موضوع وجود دارد؟ عنوان کرد: شورای نگهبان از نیات و انگیزه‌های درونی افراد اطلاع ندارد؛ در قانون انتخابات ریاست جمهوری نیز چنین چیزی پیش بینی نشده که از ثبت نام چنین افرادی جلوگیری شود چرا که تشخیص چنین موضوعی نیز امکان‌پذیر نیست و به نیات افراد برمی‌گردد. در ادوار مختلف شاهد بودیم که جریانات سیاسی مختلف پس از اعلام نتایج بررسی صلاحیت‌ها افراد وارد رقابت‌های انتخاباتی شدند و بعد از گذشت مدت زمانی از تبلیغات یک یا چند کاندیدا به دلایل مختلف از جمله مواجهه با عدم اقبال عمومی یا ائتلاف با سایر کاندیداها انصراف داده‌اند.

 

اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت اعتمادآنلاین هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

دیدگاه تان را بنویسید

ویدیو پیشنهادی

اخبار روز سایر رسانه ها
    اخبار از پلیکان
    تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت اعتمادآنلاین هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد

    خواندنی ها